Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Dom Pielgrzyma w Kałkowie w nowej odsłonie

Diecezja Radomska

Dom Pielgrzyma w Kałkowie w nowej odsłonie

15 maj 2019 / Tekst

Otwarto - po gruntownym remoncie - Dom Pielgrzyma w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. W obiekcie utworzono również Centrum Terapii Fundacji San Giovani. Tym samym baza noclegowa w miejscowym sanktuarium maryjnym, znajdującym się u podnóża Gór Świętokrzyskich, zwiększyła się do 230 miejsc.

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie
Sanktuarium w Kałkowie-Godowie

Projekt remontu Domu Pielgrzyma był realizowany ze środków unijnych w ramach termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Realizowała go Fundacja San Giovanni w Godowie, której celem było zebranie środków na pokrycie wkładu własnego w wysokości 15% wartości całego projektu.

Główny Dom Pielgrzyma, w którym mieści się sekretariat i biuro informacyjne sanktuarium wznoszono w latach 1984-1985, aby już wówczas przyjmować napływające z całego kraju pielgrzymki. W każdym pokoju powstały łazienki. Dodatkowe utworzono pokoje na trzecim piętrze. Dotychczas poddasze nie było wykorzystywane dla pielgrzymów.

Prace prowadzone są także w Domu św. Jana Pawła II, gdzie wystawiane są Misteria Męki Pańskiej. Wybudowano nową scenę i nagłośnienie. Poprawiono także bazę noclegową. Zamontowano również centralne ogrzewanie i wentylację. W ramach prac oba budynki przeszły termomodernizację. Pojawiła się nowa elewacja, wymienione także okna i drzwi. Zamontowano również fotowoltaikę i pompy ciepła. Środki na remont pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Otwarcie i poświęcenie Domu Pielgrzyma odbyło się z udziałem biskupa radomskiego Henryka Tomasika, Wojewody Świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marka Jońcy, prezydent Starachowic Marka Materka oraz wójt Pawłowa Marka Wojtasa. Wśród zaproszonych gości byli również prezesi i dyrektorzy firm pracujących przy termomodernizacji budynku, duchowieństwo oraz pracownicy.

W godowskim sanktuarium znajduje się wiele dzieł charytatywnych. Widocznym znakiem troski o potrzebujących jest m.in: dom ludzi starszych, wioska dla niepełnosprawnych, dom niesłyszących, zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej. Pod opieką sanktuarium jest także sierociniec w Rudniku nad Sanem. Sanktuarium wybudowało ośrodek rekolekcyjny, który znajduje się na Górze Miłosierdzia. Tylko w 2000 r. sanktuarium odwiedziło milion wiernych, a każdego roku przybywa tam kilkaset tysięcy osób. To najbardziej znane i najliczniej - poza Częstochową, Łagiewnikami, czy Kalwarią Zebrzydowską - odwiedzane miejsce kultu religijnego w Polsce. Czczona jest tam Matka Boża Bolesna w obrazie będącym repliką z Lichenia.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4