Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 27 maja - św. Augustyn z Canterbury, biskup
Radio Plus Radom /DIECEZJA/W poniedziałek świętujemy św. Kazimierza

Diecezja Radomska

W poniedziałek świętujemy św. Kazimierza

28 luty 2019 / Tekst

W najbliższy poniedziałek, 4 marca odbędzie się doroczna uroczystość św. Kazimierza – królewicza, patrona diecezji i miasta Radomia. Natomiast od 1 do 10 marca organizowane są "Kaziki 2019", czyli cykl towarzyszących imprez kulturalnych i sportowych w Radomiu.

Św. Kazimierz
Św. Kazimierz

W odezwie do wiernych biskup Henryk Tomasik napisał, że "św. Kazimierz pokazał swoim życiem zakorzenionym w wierze, że miłość może być szlachetna i czysta, że prawdziwa wielkość idzie w parze z pokorą i prostotą serca". - Obchodząc doroczne uroczystości kazimierzowskie pragniemy uczyć się tych wartości i pielęgnować je w codziennym życiu osobistym i społecznym - czytamy w komunikacie ordynariusza radomskiego.

Centralna Msza św. odpustowa będzie celebrowana w kościele św. Kazimierza w Radomiu, 4 marca, w poniedziałek o godz. 18.00, pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika. Homilię wygłosi biskup Piotr Turzyński. Z tej okazji parafia św. Kazimierza zaprasza do przygotowania się do tego dnia i udziału w centralnych uroczystościach. - Staramy się pielęgnować ten kult, wpatrywać się w oblicze św. Kazimierza i w to wszystko, co uczynił przez swoje młode życie jako człowiek wielkiej wiary, miłości Boga, ojczyzny. Dlatego przed każdą niedzielną Mszą św. odmawiana jest litania do św. Kazimierza. Każdego czwartego dnia miesiąca od 10 lat jest nabożeństwo ku czci św. Kazimierza, połączone z oddanie czci relikwiom naszego patrona - mówił Radiu Plus Radom ks. prałat Grzegorz Senderski, proboszcz parafii św. Kazimierza.

Dodał, że bezpośrednim przygotowaniem do odpustu będzie triduum ku czci św. Kazimierza. - Nadchodzący czas służy zapatrzeniu się w postawę życia patrona Radomia. Św. Kazimierz chce nas uczyć, że miłość może być szlachetna i czysta, że prawdziwa wielkość idzie w parze z pokorą i prostotą serca - podkreślił ks. Senderski.

Od 1 do 10 marca potrwają w Radomiu "Kaziki 2019". Ciekawym wydarzeniem będzie "Powrót Madonny", czyli ekspozycja - po raz pierwszy po renowacji - najcenniejszego zabytku sztuki średniowiecznej Radomia. Mowa o rzeźbie Matki Bożej z Bramy Krakowskiej. Będzie ona prezentowana 2 marca w Muzeum Katedralne w Radomiu od 13.00 do 16.00.

Tego samego dnia Resursa Obywatelska zaprasza na spotkanie z rycerzami i prelekcję Wielkiego Mistrza Jana Skowery oraz prezentację Korony Królestwa Polskiego "Zakon Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza". Początek o 16.00. Dzień później o godzinie 17.00 nastąpi wręczenie Nagrody Św. Kazimierza.

W niedzielę, 10 marca odbędzie się XII Bieg Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia. Podczas wszystkich wydarzeń "Kazików" czynne będzie stoisko Cechu Piekarzy w Radomiu ze słodkimi kluczami św. Kazimierza.

Św. Kazimierz był synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w 1458 r. w Krakowie. Był gorliwym czcicielem Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny. Zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie. Pochowany został w Wilnie. W latach 1481-83 przebywał na radomskim zamku jako namiestnik królewski w Koronie. Doradcą królewicza był nauczyciel-humanista Kallimach.

Od 1983 r. św. Kazimierz jest patronem miasta Radomia, natomiast diecezji radomskiej od 1992 r. W 2002 r. w Radomiu odbyły się uroczystości jubileuszowe 400. rocznicy kanonizacji św. Kazimierza. Od 1994 roku uroczystości patrona miasta i diecezji obchodzone są w patronalnym kościele św. Kazimierza w Radomiu, który w 2003 r. został wyróżniony przez Jana Pawła II tytułem bazyliki mniejszej.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4