Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Dożynki w Kałkowie-Godowie

Diecezja Radomska

Dożynki w Kałkowie-Godowie

11 wrzesień 2018 / Tekst

W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie odbyły się dożynki diecezjalno-gminne. Na uroczystość przybyło ok. 3 tys. osób z gminy Pawłów i powiatu starachowickiego oraz z innych miejsc Polski. Starostami byli Krystyna Cieślik z Godowa i Adam Bernacki z Tarczka.

br. Łukasz Preihs SFCHP
br. Łukasz Preihs SFCHP

Dożynki rozpoczęły się od wielobarwnego korowodu dożynkowego drogami Kałkowa i Godowa, ubogacony wieńcami, obecnością rolniczych maszyn: traktorów i kombajnów, zespołów ludowych i wielką rzeszą ludzi w strojach ludowych.

Centralnym punktem dożynkowych uroczystości była Msza Święta, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Piotr Walkiewicz – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Radomskiej, który reprezentował ks. biskupa Henryka Tomasika. Na zaproszenie kustosza sanktuarium odpowiedział także ks. Andrzej Rdzanek – dziekan dekanatu Starachowice-Południe.

- Po Mszy św., która odbyła się przy ołtarzu polowym przy Golgocie Martyrologium Narodu Polskiego w Kałkowie, traktory na czele z wozem strażackim wszyscy uczestnicy, przy akompaniamencie orkiestry dętej z Kunowa i Brodów udali się na drugą część tegorocznych dożynek, a mianowicie na piknik dożynkowy, który odbył się na boisku w Kałkowie - opowiada br. Łukasz Preihs SFCHP.

Tegorocznymi organizatorami Dożynek byli: Kustosz Sanktuarium ks. kan. Zbigniew Stanios oraz Wójt Gminy Pawłów- Pan Marek Wojtas i Stowarzyszenie "Gmina Pawłów Plus". Równolegle do obchodów na boisku odbył się II Bieg po Ziemi Pawłowskiej "Biegaj z Plusem". Bieg podzielono na 12 kategorii wiekowych. Najkrótszy dystans wynosił 300 m, najdłuższy - 10 km. Wszyscy dostali medale, a zwycięzcy - puchary i nagrody rzeczowe.

Na pikniku dożynkowym było wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży m.in. zjeżdżalnie, wata cukrowa, piłka nożna na dmuchanym boisku, wspinaczka, strzelanie z łuku, nauka udzielania pierwszej pomocy, gokarty, lody, konkurencje dla dzieci itp. Dla wszystkich był poczęstunek m.in. kiełbaska z grilla, lody, ciasta upieczone przez mieszkańców Kałkowa i Godowa, zupa grochowa. Dania przygotowały różne organizacje z Kałkowa i okolic. Można było kupić produkty na stoiskach handlowych.

- Oczywiście wszystkiemu towarzyszyła muzyka i śpiewy w wykonaniu solistów, grup regionalnych m.in. Zespół Sołtyski z Pawłowa, Koło Gospodyń Wiejskich „Kałkowianki”, Pawłowski Klub Seniora, Zespół artystyczny uczestników WTZ, Zespół Echo Adamowa itp., dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Godowie i inni - powiedział br. Łukasz Preihs.

- W związku z 11. już rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej – 15 września w sobotę, w naszym sanktuarium odbędzie się uroczysta suma odpustowa o godz. 12.00. Serdecznie zapraszam wszystkich kapłanów, siostry zakonne, ministrantów i schole, parafian, przyjaciół i dobrodziejów do udziału w naszym wspólnym dziękczynieniu - zaprasza ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4