Na antenie: SEDNO SRRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Opady

6°C

Radom

Opady

Wilgotność: 94%

Wiatr: 51.50 km/h

 • 23 Paź 2018

  Rain 6°C 5°C

 • 24 Paź 2018

  Opady 7°C 2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Duch Święty potrzebuje naszych rąk!

Diecezja Radomska

Duch Święty potrzebuje naszych rąk!

21 kwiecień 2018 / Tekst

- Sakrament bierzmowania przygotowuje nas do tego, byśmy odważnie podjęli wielkie dzieło budowania Kościoła według planu zawartego w Ewangelii. Duch Święty chce to wszystko zjednoczyć, ale potrzebne są nasze ręce. - powiedział do gimnazjalistów z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Biskup Radomski Henryk Tomasik. W sobotę, 21 kwietnia do sanktuariów diecezji radomskiej pielgrzymowała młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.

Duch Święty potrzebuje naszych rąk!
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Ponad osiemset osób wzięło udział w Dniu Bierzmowanych w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Młodzi mogli zintegrować się w czasie wspólnego śpiewu, wzięli również udział w Liturgii Słowa, a także wysłuchali świadectwa Szymona, który żył w grzechu, lecz przyjaźń z Duchem Świętym pomogła mu naprawić swoje życie. Młodzi wzięli udział w celebracji chrzcielnej. W programie były również: adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza święta. Można było też pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty.

- Celem Dnia Bierzmowanych jest uroczyste przeżycie i wyznanie wiary w obecnego wśród nas Chrystusa Zmartwychwstałego. Pragniemy poprzez celebrację chrzcielną i adorację Najświętszego Sakramentu dziękować za otrzymany dar wiary, a w Eucharystii przeżyć jedność z naszym Panem i Zbawicielem oraz dzielić się radością wyznawanej wiary z innymi. Chcemy przeżyć Dzień Bierzmowanych jako dzień modlitwy i wyznania wiary młodzieży gimnazjalnej w duchu jedności z Kościołem powszechnym i Papieżem Franciszkiem. - wyjaśnia ks. Stanisław Łabendowicz - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.

Między innymi o walce jaką toczy człowiek w drodze do świętości oraz o broni, jaką w tej walce jest modlitwa mówił podczas spotkania ks. Wojciech Tkaczyk - wikariusz parafii św. Brata Alberta w Radomiu. Podkreślił w jak wielu aspektach życia działa Duch Święty. - Trzeba prosić Ducha Świętego o to światło, żeby pokazywał nam, co jest dobre, a co złe. - przypominał ks. Tkaczyk:

Podczas spotkania młodzi mogli przypomnieć sobie także, o wielkiej miłości Boga do człowieka. - A teraz popatrzcie na czytanie z Listu do Rzymian, który usłyszeliśmy: "Wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży są synami Bożymi". Zdajesz sobie sprawę, że jesteś synem Bożym? To nie znaczy, że jesteś Bogiem, ale że Bóg cię tak mocno umiłował, że traktuje cię jako syna, jako córkę:

Swoim świadectwem podzielił się również Szymon ze Wspólnoty Świętego Dobrego Łotra w Radomiu. Życie w grzechu przyniosło pustkę w sercu, słabość i depresję. - Dusiłem się w swoim życiu. Tu przyszedł Duch Święty, najlepszym określeniem dla Niego byłoby po prostu "przyjaciel". Pokazywał mi, że bez Niego jestem tylko słabym człowiekiem:

- Dzięki Duchowi Świętemu zrozumiałem, że Boże Miłosierdzie jest większe niż mój grzech, że w konfesjonale czeka na mnie Chrystus. Dzięki Duchowi Świętemu ja mogłem z tego wyjść. Oczywiście walka trwa cały czas, ale to jest walkę, którą chcę podjąć. Wiem, że mogę ją podjąć, ale tylko z Duchem Świętym przy sobie. Nawet jeśli ja sądzę, że do czegoś się nie nadaję, zawsze zostawiam to Duchowi Świętemu: jeśli Ty tak chcesz, to tak będzie.

Przeżywających Dzień Skupienia w błotnickim Sanktuarium odwiedził Biskup Radomski Henryk Tomasik. Biskup przypomniał gimnazjalistom jak ważny jest sakrament bierzmowania. - Każdy z nas jest żywą cegiełką w wielkiej wspólnocie wiary. Budujemy ten Kościół według planu Chrystusa, ale jest ktoś, kto to jednoczy. To właśnie Duch Święty jest duszą Kościoła. - powiedział do młodych ks. bp Henryk Tomasik:

Dla uczestników Dzień Bierzmowanych to okazja do modlitwy we wspólnocie oraz bliższego poznania Ducha Świętego. Zuzanna i Nikola z Gozdu podkreślają, że takie spotkanie jest szczególnie ważne teraz - przed bierzmowaniem:

Pomoc Ducha Świętego dostrzegają w swoim życiu Piotr i Krzysztof, którzy na spotkanie przyjechali z okolic Grabowa:

Kuba z Radomia zauważa natomiast, że Duch Święty jest trochę zapomnianą osobą Trójcy Świętej:

- Młodzieży ciężko jest przekonać się do Ducha Świętego. Nie jesteśmy w stanie pokazać młodym ludziom namacalnego działania Ducha. Możemy natomiast o nim świadczyć. - podkreśla ks. Adrian Kwieciński - wikariusz parafii Zwiastowania NMP w Jastrzębi i dodaje: - Duch Święty objawia się nam w różnych sytuacjach naszego życia. Czasami nie potrafimy tego odczytać:

 Ks. Leszek Seweryn z parafii św. Józefa w Jedlni-Letnisku zauważa, że Duch Święty traktowany jest "po macoszemu". - Wystarczy odrobinę wsłuchać się w to, co chce powiedzieć do nas Pan Bóg i poprzez kogo chce mówić. - podkreśla ks. Seweryn zapytany o to, jak przywrócić rangę Ducha Świętego:

W sumie w tegorocznym spotkaniu udział wzięło około czterech tysięcy gimnazjalistów. W Paradyżu modliło się dwieście osób, około sześciuset wybrało się do Czarnej, Studzianna i Błotnica cieszyły się największą, bo ponad ośmiuset osobową grupą, do Skarżyska pojechało około czterystu osób. Do sanktuarium w Wysokim Kole pojechało ponad sześćset osób, do Kałkowa trzysta dziewięćdziesiąt zaś w Skrzyńsku Dzień Bierzmowanych spędziło około stu pięćdziesięciu gimnazjalistów.

Całości słowa ks. Wojciecha Tkaczyka wysłuchać można tutaj:

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

6°C

Radom

Opady

Wilgotność: 94%

Wiatr: 51.50 km/h

 • 23 Paź 2018

  6°C 5°C

 • 24 Paź 2018

  7°C 2°C

ARTYSTA TYGODNIA

Vox
"Bananowy song"

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 9
ONICO Warszawa 3 9
Cerrad Czarni Radom 3 6
PGE Skra Bełchatów 3 6
Jastrzębski Węgiel 3 5
Chemik Bydgoszcz 3 5
GKS Katowice 2 4
Trefl Gdańsk 2 3
Stocznia Szczecin 2 3
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 3
Indykpol AZS Olsztyn 3 3
Asseco Resovia Rzeszów 2 1
MKS Będzin 3 0
Cuprum Lubin 3 0

POLECAMY

230x190 4