Na antenie: KOŚCIÓŁ WYDARZENIA KOMENTARZE
Weronika Zaguła
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Dziękczynienie za wizytę Jana Pawła II w Radomiu

Diecezja Radomska

Dziękczynienie za wizytę Jana Pawła II w Radomiu

03 czerwiec 2016 / Tekst
Biskup Henryk Tomasik przewodniczył 3 czerwca 2016 roku Mszy świętej w katedrze Opieki N. M. Panny w 25 rocznicę pobytu Jana Pawła II w Radomiu.
Radio Plus Radom
Radio Plus Radom

W obecności licznej grupy kapłanów i wiernych biskup radomski Henryk Tomasik dziękował za dar obecności św. Jana Pawła II na ziemi radomskiej. W homilii nawiązał do ewangelicznego wzoru dobrego pasterza, który szuka człowieka i obchodzonej dziś w Kościele Uroczystości Najśw. Serca Pana Jezusa. Wskazał na trzy wymiary Bożej miłości szukającej człowieka. To odwieczna miłość Ojca, który zadecydował o naszym istnieniu, istnieniu świata i każdego z nas. Boskie Serce Pana Jezusa przypomina drugi wymiar miłości- to bosko- ludzka miłość Chrystusa Zbawiciela świata, która jest wynagrodzeniem za zło istniejące w świecie. To miłość zbawiająca świat. Boskie Serce Jezusa przypomina nam trzeci wymiar miłości- to są ludzkie uczucia Jezusa.

Dalej mówił biskup radomski- Uroczystość Serca Pana Jezusa jest zachętą do tego, aby być bliżej Serca Pana Jezusa, aby nasze serca były bardziej gorące i odpowiedziały miłością na tę odwieczną miłość Boga Ojca, miłość Zbawiciela i oby w nas było jak najwięcej ludzkich uczuć, które też można nazwać miłością. Dzisiaj dziękujemy za tę miłość i i dziękujemy za św. Jana Pawła II, który wciąż przypominał o tym, że nasze oczy, nasze serca powinny być skierowane na osobę Chrystusa.

Biskup Henryk Tomasik zwrócił się do zebranej młodzieży przytaczając wypowiedzi Jana Pawła II skierowane do młodych. Jana Paweł II bardzo chciał, by ludzie młodzi dostrzegli w Chrystusie swojego przewodnika, kogoś kto nie zawodzi- podkreślił biskup radomski. Dzisiaj wspominamy to wielkie wydarzenie, które dokonało się przed 25 laty, tu na tej ziemi. W tej świątyni, w naszym seminarium stanął święty. Święty Jan Paweł II i w sposób niewyobrażalny wręcz zjednoczył wszystkich. To był wielki dar. Dzisiaj Ojciec św. jest wśród nas, jest w swoich relikwiach ustawionych na ołtarzu i będą zawsze w tej świątyni. Chcemy uświadomić sobie tamto wydarzenie. Ojciec św. wówczas przeprowadzał takie piękne rekolekcje w naszej Ojczyźnie przypominając potrzebę pochylenia się nad kazaniem na górze Pana Jezusa i błogosławieństwami. Chciał, aby te słowa uniósł wiatr Ducha św. Ojciec św. użył wówczas właśnie tego wyrażenia: Papież mówi na wiatr, ale nie w tym znaczeniu, żeby te słowa były zapomniane. Na wiatr, którego źródłem jest Duch święty, aby te słowa zaowocowały. Wsłuchujemy się w te piękne wskazania i chcemy dostrzec bardzo ciekawą propozycję odpowiedzi na miłość Chrystusa wobec człowieka, szczególnie wskazania dla młodego pokolenia- mówił w homilii ks. biskup Henryka Tomasik.

Na zakończenie zachęcił- złóżmy podziękowanie, że nasza ziemia mogła gościć świętego, ale też powiedzmy Ojcu świętemu co z jego wskazań chcemy naprawdę zrealizować. Po Komunii św. odbyła się podniosła uroczystość.

Ks. biskup Henryk Tomasik wręczył Małgorzacie Górce przyznany przez Ojca św. Franciszka- Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice- Dla Kościoła i Papieża. Jest to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej, które może otrzymać osoba świecka. Przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. Małgorzata Górka jest diecezjalnym doradcą życia rodzinnego, od wielu lat pracuje w Duszpasterstwie Rodzin Diecezji Radomskiej.

Proboszcz parafii katedralnej ks. Krzysztof Ćwiek odczytał także tekst dokumentu na mocy, którego parafia O. N. M. Panny w Radomiu otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. Podczas Mszy śpiewał Chór Miasta Radomia Sancti Casimiri Cantores Radomienses pod kierunkiem ks. prof. Wojciecha Szarego. We Mszy świętej licznie uczestniczyły poczty sztandarowe oraz delegacje szkół z całej diecezji, których patronem jest Jan Paweł II. Obecny był także sztandar i delegacja Klubu Inteligencji Katolickiej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu. Po Mszy odbył się koncert. Wystąpił Nauczycielski Kwartet Smyczkowy Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu i solistka Katarzyna Szary- sopran, absolwentka klasy śpiewu solowego Moniki Świostek. W programie koncertu znalazły się utwory: Telemanna, Mozarta, Lorenca, Sinigaglia, Allarda i Moweta.

Jan Paweł II przybył do Radomia 4 czerwca w godzinach porannych. Na lotnisku na Sadkowie sprawował Mszę św. Potem przejechał do gmachu nowo wybudowanego seminarium, gdzie dokonał jego poświęcenia. W drodze powrotnej na lotnisko nawiedził katedrę oraz modlił się przy pomniku robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. Papieskie nauczanie z tamtej pielgrzymki oparte było na Dekalogu oraz na Chrystusowych błogosławieństwach z Kazania na górze. W Radomiu papież mówił o przykazaniu „Nie zabijaj” i o błogosławieństwie „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”.

Przypomnijmy, że w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się pokój papieski, który jest pamiątką wizyty Jana Pawła II z 4 czerwca 1991 r. w Radomiu. Można tam oglądać szaty liturgiczne, sutannę Jana Pawła II, a nawet jego buty. Seminarium przechowuje kielich mszalny użyty podczas celebry na radomskim lotnisku, papieski fotel i wiele innych pamiątek, łącznie z okolicznościową zastawą stołową i kartami wejściowymi dla pielgrzymów.

W diecezji radomskiej wiele parafii posiada relikwie św. Jana Pawła II. Znajdują się one m. in. w Paradyżu, Opocznie, Brudzewicach, Węgrzynie i Turnie, w ośrodku poświęconym polskiemu papieżowi. Pięknie zdobiony relikwiarz z kroplą krwi Jana Pawła II znajduje się w kaplicy Miłosierdzia Bożego w sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4