Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Dzięki Ci, Panie, za Ciało Twe i Krew

Diecezja Radomska

Dzięki Ci, Panie, za Ciało Twe i Krew

31 maj 2018 / Tekst

- Dzisiaj uroczyście wszyscy wyznajemy wiarę, chcemy powiedzieć: "Pan mój i Bóg mój". Dzisiaj także chcemy pomyśleć o wszystkich, którzy noszą imię Chrystusa - chrześcijanin, ale nie chcą życiem potwierdzić swojej wiary, nie chcą wprowadzić Chrystusa do swojego życia. Przecież ta piękna procesja przypomina nam, że Chrystus ma prawo wejść na nasze ulice, do naszych spraw, rodzin, życia społecznego, publicznego, do naszej kultury, szkoły. - powiedział podczas Mszy św. Biskup Radomski Henryk Tomasik, który przewodniczył procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Radomia.

Dzięki Ci, Panie, za Ciało Twe i Krew
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Centralna radomska procesja eucharystyczna niezmiennie od blisko stu lat przechodzi ulicami Żeromskiego, Moniuszki i Sienkiewicza. Tak było również w tym roku. Procesję poprzedziła Msza św. w radomskiej farze. Następnie procesja zatrzymywała się przy czterech ołtarzach: przy kościele Świętej Trójcy, przy kościele św. Katarzyny, przy kościele Św. Stanisława oraz przy katedrze. Przy każdym z ołtarzy czytany był fragment Ewangelii, kierowane było również słowo do wiernych:

Ostatni ołtarz znajdował się przy katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik. W swoich słowach skierowanych do zgromadzonych podkreślał, jak ważne jest publiczne wyznanie wiary. Zwrócił również uwagę na problem chrześcijan, którzy nie chcą w ten sposób przyznać się do przynależności do Kościoła. - Dzisiaj również do nas Chrystus kieruje zaproszenie: nie bądź niedowiarkiem, ale wierzącym i wyznaj wiarę w Jezusa Eucharystycznego:

Biskup Tomasik przypomniał również o znakach, które posyła nam Chrystus, abyśmy uwierzyli w tajemnicę Eucharystii. Mówił o cudach eucharystycznych, które na przestrzeni czasów działy się z udziałem wiernych: przemianie Hostii w ludzkie ciało, a wina w krew podczas Mszy św we włoskim Lanciano, czy cudzie w Sokółce, gdzie konsekrowany komunikant, który powinien rozpuścić się, a na którym pojawiła się plamka krwi. - Chrystus gdy chce uczynić jakiś cud, zawsze ma na myśli naszą wiarę. Gdy chce przekazać ważną prawdę wiary, czyni jakiś znak. - podkreślał podczas homilii ks. bp Henryk Tomasik:

W uroczystej procesji ulicami miasta udział wzięło wielu radomian, którzy podkreślają, że to przede wszystkim manifestacja wiary i wyznanie miłości do Chrystusa:

Uroczystość Bożego Ciała ustanowiona została w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Bezpośrednim impulsem był cud eucharystyczny w Bolsena, gdzie podczas Mszy Św. zaczęła krwawić Hostia. Przebywający w pobliskim Orvieto papież Urban IV zabrał tam korporał i ukazał go wiernym. W Polsce Boże Ciało obchodzone było po raz pierwszy w 1320 roku. W XV wieku znane było już w całym kraju.

Calej homilii ks. bpa Henryka Tomasika wysłuchać można tutaj:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4