Na antenie: LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: 24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszyła z Radomia

Diecezja Radomska

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszyła z Radomia

23 marzec 2018 / Tekst

Kilkaset osób wyruszyło z Radomia na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Przez całą noc pokonają ponad 40 kilometrów.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej mieli do wyboru 5 tras – od 42 km (żółta) do 49 km (czerwona). Nowością jest biało-czerwona im. ks. Romana Kotlarza, która jest formą uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tłumaczy ks. Artur Chruślak:

Tegoroczną EDK rozpoczęła o 19:00 msza święta pod przewodnictwem biskupa Piotra Turzyńskiego. W homilii ks. biskup mówił m.in. o poświęceniu.

- Wybieracie się w piękną drogę. Drogę, która jest lekcją, która jest znakiem całego ludzkiego życia. Bądźcie zwycięzcami z Panem Jezusem. Trzeba też nawet, jeśli niektórzy chcą sprawdzić się wyczynowo, to jednak wzbudzić w sobie intencje. Poprosić o coś albo podziękować. Panie Boże – za dobrą żonę, za męża, żebym znalazła, za przyjaciela, żeby zaczął wierzyć, za moją kochaną żonę, za moje dzieci. Może ktoś z małżonków, który przez lata czeka na dzieciątko, poprosi „daj mi Panie Boże tę łaskę  i cud, żeby nasza miłość zaowocowała”. To jest droga, która wyprasza łaski. To na tej drodze krzyża Pan Jezus wyprosił, zdobył dla nas najcudowniejszą łaskę – wolności. Uwolnienia od zła i od grzechów. Niech On będzie naszą siłą. I tak jak ten dzisiejszy Psalm 18 śpiewaliśmy, tak czasem sobie dzisiaj w nocy powiedzmy – miłuję Cię Panie, mocy moja – mówił bp Turzyński.

Odsłuchaj całą homilię biskupa Piotra Turzyńskiego:

Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie pielgrzymka ze służbami porządkowymi, medycznymi. Tu organizatora nie ma. Każdy bierze za siebie odpowiedzialność. W tym roku z Radomia wyszło około 700 osób.

- W tym roku po raz pierwszy nie było zapisów. Jest centralnie zmieniona formuła. Nie wiemy do końca, ile będzie osób, ale wydaje nam się, że jest podobnie jak w zeszłym roku lub trochę więcej, czyli około 700 osób – mówi ks. Artur Chruślak.

Uczestnicy mogli zakupić pakiet za 10 zł, ale EDK można również przejść z pomocą aplikacji w telefonie, która pokazuje lokalizację użytkownika na mapie z zaznaczoną trasą, a także zawiera rozważania w formie tekstowej oraz audio. 

Bartosz Bilski po raz drugi wziął udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. – Można się poczuć tak, jak Pan Jezus. Ciężkie warunki i człowiek naprawdę odczuwa trud pielgrzymowania, jaką musiał przejść Pan Jezus – mówi.

Ewa, Marysia i Michał wybrali się na EDK w gronie rodzinnym i znajomych.

- Myślę, że to jest bardzo dobry sposób na przeżycie takich rekolekcji przez Wielkanocą i na spotkanie Pana Boga- mówi Monika.

Ciekawość, potrzeba przeżycia ekstremalnej drogi krzyżowej, czy namowa rodziny – to niektóre motywacje uczestników do przejścia EDK.

W tym roku EDK organizowana jest m.in. w Radomiu, Szydłowcu, Skarżysku-Kamiennej, Iłży. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4