Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 13 grudnia - św. Łucja, dziewica i męczennica
Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 13 Gru 2018

  Rain And Snow 0°C -1°C

 • 14 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Ekstremalnie z krzyżem

Diecezja Radomska

Ekstremalnie z krzyżem

12 marzec 2018 / Tekst

Rejestracja ruszyła. W piątek 23 marca rozpocznie się kolejna już Ekstremalna Droga Krzyżowa. 

Ekstremalnie z krzyżem
fot. Radio Plus Radom

W diecezji radomskiej Ekstremalna wyruszy z Radomia, Szydłowca, Skarżyska-Kamiennej, Iłży i Starachowic, z tym że starachowicka EDK odbędzie się już w ten piątek. Do rozważania Męki Pańskiej w drodze zaprasza także parafia w Jastrzębi. Trasa mierzy 26 km - do sanktuarium w Starej Błotnicy.

W ubiegłym roku z Radomia do Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku wyruszyło ok. 700 osób. Mogły odprawiać Drogę Krzyżową w kościele, w domu, a zdecydowały się na przejście ponad 40 km nocą. - To jest forma przejścia drogi krzyżowej z takim osobistym doświadczeniem trudu, swojego cierpienia. Też jest to ciekawa propozycja żeby doświadczyć, że męka Pana Jezusa, cierpienie na krzyżu jest prawdziwe. To nie jest jakiś symbol. Ekstremalna Droga Krzyżowa to jest forma wejścia w to. Jest taki moment, kiedy przeżywa się ogromne zmęczenie, trud, kryzys - mówi ks. Maciej Gizicki, który sam dwa razy uczestniczył w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. 

Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie pielgrzymka ze służbami porządkowymi, medycznymi. Tu organizatora nie ma. Każdy bierze za siebie odpowiedzialność. Zaproponowana jest formuła. - Od pierwszej stacji obowiązuje reguła milczenia. Pomiędzy stacjami medytujemy rozważania, które czytamy na danej stacji - wyjaśnia Mateusz Mortka. Na EDK był już pięć razy.  - EDK będzie trwała od 8 do nawet 15 godzin, w zależności od tempa. Uczestnicy muszą być zatem przygotowani kondycyjnie, mieć odpowiednie obuwie, odzież, latarkę. Każdy powinien mieć też telefon, we własnym zakresie zapewnić sobie coś ciepłego do picia, do zjedzenia - mówi Mateusz Mortka.

Trzeba być też przygotowanym na kryzysy. Przychodzą wiele razy. - Pojawia się taka myśl, że można było sobie w tym roku odpuścić. Tak jest szczególnie w końcówce. Walczy się o każdy metr, kilometr. Pamiętam jak szedłem pierwszym razem. Dochodziliśmy już do samego Skrzyńska. Podjeżdża pani samochodem i pyta, czy idziemy do Skrzyńska. - To dobrze się składa, bo ja chętnie was podwiozę - powiedziała. A my tak wleczemy nogę za nogę. Zostało koło sześciu kilometrów. Ja tak patrzę na nią i mówię: - Tak, naprawdę? Podwiezie nas pani? - Szła z nami jedna z dziewczyn z duszpasterstwa i powiedziałem, żeby pani ją podwiozła. A ona mówi: - Ja już jej proponowałam. Ona nie chce. Takie pokusy były - wspomina ks. Maciej Gizicki. Mimo wszystko, a może też właśnie dlatego warto wyjść na ekstremalny szlak. - Zachęcam, żeby pójść w samotności, w tej ciemności, w takim trudzie. Nie wiadomo co dalej: Czy dobrze idę czy pobłądziłem? Czy za chwilę coś wyskoczy? Czy to, co w lesie szeleści to jest zwierzyna? Polecam - mówi ks. Maciej. 

W tym roku proponowanych jest z Radomia 5 tras od 42 (żółta) do 49 km (czerwona). Nowość to trasa biało-czerwona im. ks. Romana Kotlarza. Jest to forma uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Radomska EDK rozpocznie się Mszą Św. o godz. 19 w katedrze. Liturgii przewodniczył będzie ks. bp Piotr Turzyński. 

Ks. Maciej Gizicki i Mateusz Mortka opowiadali nam także o syndromie EDK, o przespanej homilii o. Knabita czy o operacji "rów". Posłuchajcie:

Ze szczegółami można zapoznać się na www.edk.org.pl.

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 13 Gru 2018

  0°C -1°C

 • 14 Gru 2018

  0°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA