Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Bardzo pochmurno

8°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 69%

Wiatr: 35.40 km/h

 • 25 Wrz 2018

  Chwilowe opady deszczu 12°C 5°C

 • 26 Wrz 2018

  Bardzo pochmurno 13°C 2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Ekstremalnie z krzyżem

Diecezja Radomska

Ekstremalnie z krzyżem

12 marzec 2018 / Tekst

Rejestracja ruszyła. W piątek 23 marca rozpocznie się kolejna już Ekstremalna Droga Krzyżowa. 

Ekstremalnie z krzyżem
fot. Radio Plus Radom

W diecezji radomskiej Ekstremalna wyruszy z Radomia, Szydłowca, Skarżyska-Kamiennej, Iłży i Starachowic, z tym że starachowicka EDK odbędzie się już w ten piątek. Do rozważania Męki Pańskiej w drodze zaprasza także parafia w Jastrzębi. Trasa mierzy 26 km - do sanktuarium w Starej Błotnicy.

W ubiegłym roku z Radomia do Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku wyruszyło ok. 700 osób. Mogły odprawiać Drogę Krzyżową w kościele, w domu, a zdecydowały się na przejście ponad 40 km nocą. - To jest forma przejścia drogi krzyżowej z takim osobistym doświadczeniem trudu, swojego cierpienia. Też jest to ciekawa propozycja żeby doświadczyć, że męka Pana Jezusa, cierpienie na krzyżu jest prawdziwe. To nie jest jakiś symbol. Ekstremalna Droga Krzyżowa to jest forma wejścia w to. Jest taki moment, kiedy przeżywa się ogromne zmęczenie, trud, kryzys - mówi ks. Maciej Gizicki, który sam dwa razy uczestniczył w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. 

Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie pielgrzymka ze służbami porządkowymi, medycznymi. Tu organizatora nie ma. Każdy bierze za siebie odpowiedzialność. Zaproponowana jest formuła. - Od pierwszej stacji obowiązuje reguła milczenia. Pomiędzy stacjami medytujemy rozważania, które czytamy na danej stacji - wyjaśnia Mateusz Mortka. Na EDK był już pięć razy.  - EDK będzie trwała od 8 do nawet 15 godzin, w zależności od tempa. Uczestnicy muszą być zatem przygotowani kondycyjnie, mieć odpowiednie obuwie, odzież, latarkę. Każdy powinien mieć też telefon, we własnym zakresie zapewnić sobie coś ciepłego do picia, do zjedzenia - mówi Mateusz Mortka.

Trzeba być też przygotowanym na kryzysy. Przychodzą wiele razy. - Pojawia się taka myśl, że można było sobie w tym roku odpuścić. Tak jest szczególnie w końcówce. Walczy się o każdy metr, kilometr. Pamiętam jak szedłem pierwszym razem. Dochodziliśmy już do samego Skrzyńska. Podjeżdża pani samochodem i pyta, czy idziemy do Skrzyńska. - To dobrze się składa, bo ja chętnie was podwiozę - powiedziała. A my tak wleczemy nogę za nogę. Zostało koło sześciu kilometrów. Ja tak patrzę na nią i mówię: - Tak, naprawdę? Podwiezie nas pani? - Szła z nami jedna z dziewczyn z duszpasterstwa i powiedziałem, żeby pani ją podwiozła. A ona mówi: - Ja już jej proponowałam. Ona nie chce. Takie pokusy były - wspomina ks. Maciej Gizicki. Mimo wszystko, a może też właśnie dlatego warto wyjść na ekstremalny szlak. - Zachęcam, żeby pójść w samotności, w tej ciemności, w takim trudzie. Nie wiadomo co dalej: Czy dobrze idę czy pobłądziłem? Czy za chwilę coś wyskoczy? Czy to, co w lesie szeleści to jest zwierzyna? Polecam - mówi ks. Maciej. 

W tym roku proponowanych jest z Radomia 5 tras od 42 (żółta) do 49 km (czerwona). Nowość to trasa biało-czerwona im. ks. Romana Kotlarza. Jest to forma uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Radomska EDK rozpocznie się Mszą Św. o godz. 19 w katedrze. Liturgii przewodniczył będzie ks. bp Piotr Turzyński. 

Ks. Maciej Gizicki i Mateusz Mortka opowiadali nam także o syndromie EDK, o przespanej homilii o. Knabita czy o operacji "rów". Posłuchajcie:

Ze szczegółami można zapoznać się na www.edk.org.pl.

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

8°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 69%

Wiatr: 35.40 km/h

 • 25 Wrz 2018

  12°C 5°C

 • 26 Wrz 2018

  13°C 2°C

ARTYSTA TYGODNIA

OMD
"Maid of Orleans"

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4