Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Eucharystia znakiem ofiary, komunii i obecności

Diecezja Radomska

Eucharystia znakiem ofiary, komunii i obecności

18 kwiecień 2019 / Tekst

- Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za to wszystko, co dokonało się podczas Ostatniej Wieczerzy, za sakrament święceń - sakrament kapłaństwa, za to, że dzięki temu w naszych świątyniach jest sprawowana Eucharystia i udzielane są sakramenty święte. Dzisiaj w szczególny sposób dziękujemy za Eucharystię, przede wszystkim za to, że jest Sakramentem-Ofiarą, Sakramentem-Komunią i Sakramentem-Obecnością - przypomniał główne treści Wielkiego Czwartku ks. bp Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w radomskiej katedrze.

Eucharystia znakiem ofiary, komunii i obecności
fot. ks. S. Ziółek

Wieczorna Msza Św. rozpoczęła Triduum Paschalne. Wspominaliśmy Ostatnią Wieczerzę i początek męki Jezusa Chrystusa. Biskup radomski w homilii wzrócił uwagę na umiłowanie człowieka przez Chrystusa i dary Wieczernika.

- Umiłowawszy swoich, do końca ich umiłował. To proste stwierdzenie św. Jana jest doskonałą syntezą tego, co uczynił Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy. Pokorne umycie nóg. Zbawiciel świata, wcielony Syn Boży klęka przed uczniami i w symboliczny sposób objawia swoją pokorę przez to umywanie nóg. To umywanie ma bardzo głęboki sens. Umiłowawszy swoich, do końca ich umiłował i pozostawił dla nich dwa cenne dary. Przypominał "Ja jestem z wami po wszytkie dni aż do skończenia świata" i ta zapowiedź została w przepiękny sposób zrealizowana w wielkim darze Wieczernika. To kapłaństwo i Eucharystia - mówił ks. biskup.

Biskup Tomasik podkreślił za św. Janem Pawłem II trzy wymiary Eucharystii: ofiarę, komunię i obecność. - To jest ofiara Jezusa Chrystusa - ofiara męki, krzyża, śmierci, ale tak naprawdę ofiara już od Betlejem i całego życia. I tę wielką swoją ofiarę Chrystus w tajemniczy, po ludzku niezrozumiały sposób zamyka w tajemnicy Eucharystii. Msza Św. jest Najśw. Ofiarą, uobecnieniem ofiary Chrystusa. To wielka tajemnica wiary.

Ks. bp Tomasik mówił o przywileju uczestnictwa we Mszy Św. - Szkoda, że wielu naszych braci traktuje niedzielną Mszę Św. tylko jako obowiązek, albo w ogóle oddala to gdzieś na margines swoich zajęć. A to jest największy przywilej chrześcijanina. Eucharystia jest Sakramentem-Ofiarą - ofiarą Chrystusa, Kościoła i każdego z nas, bo uczestnicząc we Mszy Św. patrzymy na ofiarę Chrystusa i uczymy się samych siebie składać w ofierze.

A co oznacza, że Eucharystia jest Sakramentem-Komunią? - Komunia oznacza jedność. Przez Chrystusa obecnego na ołtarzu my łączymy się z Bogiem Ojcem, z Trójcą Św., a ludzie złączeni z Panem Bogiem są sobie bliżsi - mówił biskup radomski. Eucharystia jako komunia jest zadaniem. - Chrześcijanin, który dobrze uczestniczy w Eucharystii jest apostołem jedności, jest budowniczym mostów - między ludźmi, ale także między człowiekiem i Bogiem. Jeżeli każdy z nas nie buduje jedności w domu, rodzinie, w miejscu pracy, to znaczy, że jeszcze nie do końca rozumie Mszę Św.

Trzeci wymiar Eucharystii to obecność. - Chrystus jest obecny w różny sposób w Kościele, ale jest szczególnie obecny w Najśw. Sakramencie. Naszą odpowiedzią na to, że Eucharystia jest Sakramentem-Obecnością jest każde nawiedzenie świątyni, każda chwila adoracji, ciszy przed Panem Bogiem - mówił ks. bp Henryk Tomask.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4