Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 24 kwietnia - św. Jerzy, męczennik
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Filmowcy "Klechy" na Sadkowie

Diecezja Radomska

Filmowcy "Klechy" na Sadkowie

27 lipiec 2018 / Tekst

Trwają zdjęcia do filmu o ks. Romanie Kotlarzu, męczenniku robotniczego protestu z czerwca 1976 r. w Radomiu. Dzisiaj ekipa filmowa pracowała w drewnianej kaplicy na Sadkowie. Tamtejsza świątynia "gra" kościół w Pelagowie, w którym pracował ks. Kotlarz.

Postać głównego bohatera gra Mirosław Baka. - Praktycznie każdego dnia spotykam się ze świadectwami osób, które znały księdza Kotlarza, wśród nich Tomasza, byłego ministranta bohatera, którego gram w filmie. To cenny materiał, który gromadzę. Z tej układanki układam rolę - powiedział aktor.

Przed filmowcami trudne wyzwanie logistyczne. Na początku września kręcona będzie scena z udziałem ks. Kotlarza, który błogosławił ze schodów kościoła św. Trójcy protestujących robotników w czerwcu 1976 roku w Radomiu. - Grałem już z udziałem 300 statystów. To są trudne sceny. Po takim dniu zdjęciowym zasypiam w samochodzie. Teraz przed nami jeden z najistoczniejszych fragmentów z życia ks. Kotlarza. Tak jak ks. Popiełuszko był wśród stoczniowców, tak ks. Kotlarz znalazł się wśród protestujących radomskich robotników w czerwcu 1976 roku - powiedział Mirosław Baka.

Aktor przyznał, że pierwszy raz gra w sutannie. - Najtrudniejsze jest zakładanie i zdejmowanie sutanny przed kamerą. Trzeba to umieć. To nowe doświadczenie w mojej pracy. Przez moment można poczuć się księdzem - powiedział odtwórca roli ks. Romana Kotlarza:

Na planie filmowym spotkaliśmy także aktora Jarosława Grudę, znanego z takich filmów jak: "Wołyń", "M jak Miłość" a ostatnio zagrał strażnika więziennego w obrazie "Pitbull. Ostatni Pies". - Szczerze mówiąc, jestem na etapie poznawania historii ks. Kotlarza. Nie wiedziałem, że taki człowiek istniał. Pracując na planie filmowym uświadomiłem sobie, że był to taki pierwszy ks. Popiełuszko - powiedział Jarosław Gruda:

Kilka dni temu zdjęcia były realizowane w Odrzywole w powiecie przysuskim. Tam, nad rzeką Drzewicką, kręcono ujęcia, przywołujące prowokacje, kiedy komuniści starali się pozostawić po pielgrzymach idących do Częstochowy jak najgorsze wspomnienia, podrzucając np. stosy butelek po alkoholu.

Powstający obraz Jacka Gwizdały dotyczy wydarzeń z protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 r. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz, którego prześladowała Służba Bezpieczeństwa i który zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców".

W obrazie występuje plejada znakomitych aktorów, m.in. Piotr Fronczewski, Mirosław Baka jako ks. Kotlarz, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Wojciech Pszoniak i Jan Peszek.

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu - 25 czerwca 1976 pobłogosławił uczestników tego marszu. Był potem nachodzony i dotkliwie pobity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Fields of Gold

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4