Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Gorące wspomnienia prosto z Panamy

Diecezja Radomska

Gorące wspomnienia prosto z Panamy

08 luty 2019 / Tekst

Nie różnica temperatur a pożegnanie z Panamczykami było najtrudniejszym elementem powrotu z Panamy. Jednak to, co usłyszeli podczas Światowych Dni Młodzieży już przenoszą na rodzimy grunt. Gośćmi Radia Plus Radom byli Anna Malinowska ze Związku Harcerstwa Rzeczyposplitej i ks. Daniel Glibowski - wikariusz z parafii św. Brata Alberta w Radomiu. 

Gorące wspomnienia prosto z Panamy
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

"Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego" - tak brzmiało hasło Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Dla naszych gości to wyjątkowe słowa, ponieważ oboje pełnią służbę. Anna Malinowska działa w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, podczas święta młodych w Panamie 200 osób z całej Polski zrzeszonych w ZHR pełniło służbę jako ratownicy. - Słowa papieża mają taką wspaniałą moc, że każdy może przyrównać je do swojego życia. Trudne było aktywne uczestnictwo, dlatego że patrol musiał bacznie obserwować tłum, mieliśmy bardzo dużo interwencji. Warunki pogodowe były trudne, więc niezwykle dużo omdleń czy zasłabnięć. Mieliśmy natomiast zmiany - osoby, które odpoczywały, mogły uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży - wspomina Anna Malinowska. Opowiada również o harcerzu, który w sytuacji bezdechu uratował życie kobiecie. - Tradycja harcerska mówi o tym, że każdego dnia kiedy wykonamy dobry uczynek, możemy rozplątać węzeł na naszej chuście. Ten harcerz postanowił, że supeł rozwiąże dopiero wtedy, gdy uratuje komuś życie. Nie spodziewał się, że to nastąpi tak szybko - opowiada Anna Malinowska z ZHR: 

Ducha służby w Panamie czuł również ks. Daniel Glibowski. W Radomiu wraz z grupą wolontariuszy pomaga bezdomnym. Tego akcentu nie zabrakło również w Panamie. - Jednym z najbardziej emocjonujących wyjść było pójście do bezdomnych w bardzo ubogiej części Panamy, gdzie pielgrzymów praktycznie nie było. To było świadome działanie, żeby tego brzydkiego rejonu tego miasta nie pokazywać - wspomina ks. Daniel i zauważa: - Przyczyny bezdomności są podobne jak w Polsce - brak wykształcenia, brak rodziny, bardzo trudny start w życiu... 

 Światowe Dni Młodzieży już się zakończyły - teraz to, co usłyszeli w Panamie pora przenieść na Polski grunt: 

Wyjazd na Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim przeżycie duchowe, ale również wielka podróż, zderzenie z nową kulturą. Ks. Daniela zaskoczyło to, że Panamczycy - mimo wysokich temperatur - z szacunku do Boga i pracy chodzą w długich spodniach. Anna natomiast wspomina otwartość Panamczyków oraz smak świeżych owoców i lodów: 

O spotkaniu z Ojcem Świętym i owocach Światowych Dni Młodzieży, Panamie - kraju kontrastów, pełnych życzliwości Panamczykach, ale również barierze językowej czy sprzątaniu plaży w Radiu Plus Radom opowiedzieli Anna Malinowska ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i ks. Daniel Glibowski z parafii św. Brata Alberta w Radomiu. Całości rozmowy posłuchać można tutaj: 

Zachęcamy również do obejrzenia wideo ze spotkania w Radiu Plus Radom: 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4