Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 22 lutego - katedry świętego Piotra, Apostoła
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Gorące wspomnienia prosto z Panamy

Diecezja Radomska

Gorące wspomnienia prosto z Panamy

08 luty 2019 / Tekst

Nie różnica temperatur a pożegnanie z Panamczykami było najtrudniejszym elementem powrotu z Panamy. Jednak to, co usłyszeli podczas Światowych Dni Młodzieży już przenoszą na rodzimy grunt. Gośćmi Radia Plus Radom byli Anna Malinowska ze Związku Harcerstwa Rzeczyposplitej i ks. Daniel Glibowski - wikariusz z parafii św. Brata Alberta w Radomiu. 

Gorące wspomnienia prosto z Panamy
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

"Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego" - tak brzmiało hasło Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Dla naszych gości to wyjątkowe słowa, ponieważ oboje pełnią służbę. Anna Malinowska działa w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, podczas święta młodych w Panamie 200 osób z całej Polski zrzeszonych w ZHR pełniło służbę jako ratownicy. - Słowa papieża mają taką wspaniałą moc, że każdy może przyrównać je do swojego życia. Trudne było aktywne uczestnictwo, dlatego że patrol musiał bacznie obserwować tłum, mieliśmy bardzo dużo interwencji. Warunki pogodowe były trudne, więc niezwykle dużo omdleń czy zasłabnięć. Mieliśmy natomiast zmiany - osoby, które odpoczywały, mogły uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży - wspomina Anna Malinowska. Opowiada również o harcerzu, który w sytuacji bezdechu uratował życie kobiecie. - Tradycja harcerska mówi o tym, że każdego dnia kiedy wykonamy dobry uczynek, możemy rozplątać węzeł na naszej chuście. Ten harcerz postanowił, że supeł rozwiąże dopiero wtedy, gdy uratuje komuś życie. Nie spodziewał się, że to nastąpi tak szybko - opowiada Anna Malinowska z ZHR: 

Ducha służby w Panamie czuł również ks. Daniel Glibowski. W Radomiu wraz z grupą wolontariuszy pomaga bezdomnym. Tego akcentu nie zabrakło również w Panamie. - Jednym z najbardziej emocjonujących wyjść było pójście do bezdomnych w bardzo ubogiej części Panamy, gdzie pielgrzymów praktycznie nie było. To było świadome działanie, żeby tego brzydkiego rejonu tego miasta nie pokazywać - wspomina ks. Daniel i zauważa: - Przyczyny bezdomności są podobne jak w Polsce - brak wykształcenia, brak rodziny, bardzo trudny start w życiu... 

 Światowe Dni Młodzieży już się zakończyły - teraz to, co usłyszeli w Panamie pora przenieść na Polski grunt: 

Wyjazd na Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim przeżycie duchowe, ale również wielka podróż, zderzenie z nową kulturą. Ks. Daniela zaskoczyło to, że Panamczycy - mimo wysokich temperatur - z szacunku do Boga i pracy chodzą w długich spodniach. Anna natomiast wspomina otwartość Panamczyków oraz smak świeżych owoców i lodów: 

O spotkaniu z Ojcem Świętym i owocach Światowych Dni Młodzieży, Panamie - kraju kontrastów, pełnych życzliwości Panamczykach, ale również barierze językowej czy sprzątaniu plaży w Radiu Plus Radom opowiedzieli Anna Malinowska ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i ks. Daniel Glibowski z parafii św. Brata Alberta w Radomiu. Całości rozmowy posłuchać można tutaj: 

Zachęcamy również do obejrzenia wideo ze spotkania w Radiu Plus Radom: 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4