Na antenie: POLITYKA Z PLUSEM
Andrzej Stankiewicz
Patron dnia: 23 listopada - św. Klemens I, papież i męczennik
Pochmurno

5°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 84%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 23 Lis 2017

    Pochmurno 8°C 3°C

  • 24 Lis 2017

    Bardzo pochmurno 8°C 2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Goście z Ukrainy w diecezji radomskiej

Diecezja Radomska

Goście z Ukrainy w diecezji radomskiej

14 lipiec 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

40 dzieci z Rudek na Ukrainie spędza tydzień wakacji w diecezji radomskiej. To czas, w którym mogą zapoznać się z krajem przodków, a także odpocząć od codzienności.

Goście z Ukrainy poprzedni tydzień spędzili w Toruniu, natomiast w kolejnym tygodniu wakacji odwiedzają diecezję radomską. Dwutygodniowe wakacje są swego rodzaju nagrodą za zaangażowanie i naukę języka polskiego, która przez cały rok szkolny prowadzona była przy parafii. Goście zwiedzili również Kraków i Wadowice. W diecezji radomskiej również czekało na nich wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie Radomia z przewodnikiem, wizyta w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu i Królewskich Źródłach. W piątek wybrali się do Muzeum Wsi Radomskiej, zwiedzili Skansen, a później odpoczęli i posilili się przy ognisku.

Dzieci zatrzymały się u rodzin z parafii św. Józefa w Jedlni-Letnisku. - W Toruniu mieszkaliśmy razem, w bursie, natomiast w Jedlni każdy mieszka u innej rodziny. Na początku dzieci stresowały się tym, że zostaną rozdzielone, ale drugiego dnia byli zachwyceni rodzinami, do których trafili. - opowiada ks. Michał Machnio - kapłan z diecezji radomskiej, który obecnie pracuje w Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej:

Dzieci podczas wakacji w praktyce ćwiczą język polski, którego teorię poznali podczas zajęć przy parafii. Jak mówią Ania i Wiktor - w Radomiu czują się bardzo dobrze:

Polska to kraj, który w dzieciach zawsze budzi pozytywne emocje. - zaznacza ks. Michał Machnio:

Jednym z opiekunów gości jest kleryk Seminarium Lwowskiego Piotr Demij, który podobnie jak podopieczni w Radomiu jest po raz pierwszy. Kleryk docenia pomoc, którą ofiarowują gospodarze i wszyscy sponsorzy. Podkreśla, że taki urlop pomaga dzieciom zapomnieć o problemach, z którymi spotykają się na Ukrainie:

Kleryk w Polsce dostrzega silne poczucie wspólnoty:

Pomoc przy zorganizowaniu pobytu dzieci w diecezji radomskiej zaoferowały m.in. Stowarzyszenie "Nasza Trójka" oraz "Radomianie Razem". Janusz Rogala i Andrzej Pawlak podkreślają, że pomoc rodakom ze Wschodu jest obowiązkiem, a "radość gości, jest radością gospodarzy":

Kolejnym punktem wizyty Ukraińców w Polsce jest wyjazd na Jasną Górę, natomiast niedzielę goście spędzą z rodzinami, u których się zatrzymują.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA