Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Kinga, dziewica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Goście z Ukrainy w diecezji radomskiej

Diecezja Radomska

Goście z Ukrainy w diecezji radomskiej

14 lipiec 2017 / Tekst

40 dzieci z Rudek na Ukrainie spędza tydzień wakacji w diecezji radomskiej. To czas, w którym mogą zapoznać się z krajem przodków, a także odpocząć od codzienności.

Goście z Ukrainy w diecezji radomskiej
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Goście z Ukrainy poprzedni tydzień spędzili w Toruniu, natomiast w kolejnym tygodniu wakacji odwiedzają diecezję radomską. Dwutygodniowe wakacje są swego rodzaju nagrodą za zaangażowanie i naukę języka polskiego, która przez cały rok szkolny prowadzona była przy parafii. Goście zwiedzili również Kraków i Wadowice. W diecezji radomskiej również czekało na nich wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie Radomia z przewodnikiem, wizyta w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu i Królewskich Źródłach. W piątek wybrali się do Muzeum Wsi Radomskiej, zwiedzili Skansen, a później odpoczęli i posilili się przy ognisku.

Dzieci zatrzymały się u rodzin z parafii św. Józefa w Jedlni-Letnisku. - W Toruniu mieszkaliśmy razem, w bursie, natomiast w Jedlni każdy mieszka u innej rodziny. Na początku dzieci stresowały się tym, że zostaną rozdzielone, ale drugiego dnia byli zachwyceni rodzinami, do których trafili. - opowiada ks. Michał Machnio - kapłan z diecezji radomskiej, który obecnie pracuje w Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej:

Dzieci podczas wakacji w praktyce ćwiczą język polski, którego teorię poznali podczas zajęć przy parafii. Jak mówią Ania i Wiktor - w Radomiu czują się bardzo dobrze:

Polska to kraj, który w dzieciach zawsze budzi pozytywne emocje. - zaznacza ks. Michał Machnio:

Jednym z opiekunów gości jest kleryk Seminarium Lwowskiego Piotr Demij, który podobnie jak podopieczni w Radomiu jest po raz pierwszy. Kleryk docenia pomoc, którą ofiarowują gospodarze i wszyscy sponsorzy. Podkreśla, że taki urlop pomaga dzieciom zapomnieć o problemach, z którymi spotykają się na Ukrainie:

Kleryk w Polsce dostrzega silne poczucie wspólnoty:

Pomoc przy zorganizowaniu pobytu dzieci w diecezji radomskiej zaoferowały m.in. Stowarzyszenie "Nasza Trójka" oraz "Radomianie Razem". Janusz Rogala i Andrzej Pawlak podkreślają, że pomoc rodakom ze Wschodu jest obowiązkiem, a "radość gości, jest radością gospodarzy":

Kolejnym punktem wizyty Ukraińców w Polsce jest wyjazd na Jasną Górę, natomiast niedzielę goście spędzą z rodzinami, u których się zatrzymują.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4