Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Jedyna taka parafia w Polsce

Diecezja Radomska

Jedyna taka parafia w Polsce

02 marzec 2016 / Tekst
Relikwie pierwszych błogosławionych polskich misjonarzy-męczenników Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka otrzymała parafia Chrystusa Króla w Radomiu. To jedyna parafia w kraju, nie należąca do franciszkanów, która otrzymała ten cenny dar. Uroczystość wprowadzenia relikwii odbędzie się 13 marca z udziałem bpa Radosława Zmitrowicza OMI z łacińskiej diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie.
Z archiwum Jarosława Wysoczańskiego OFMConv
Z archiwum Jarosława Wysoczańskiego OFMConv

Administrator parafii ks. Marcin Andrzejewski podkreśla, że wydarzenie to będzie miało dla parafialnej wspólnoty ogromne znaczenie, szczególnie w kontekście trwającego Roku Jubileuszowego. - Niebawem będziemy obchodzić 1050. rocznicę Chrztu Polski. Z tym wydarzeniem łączymy też męczeńską śmierć św. Wojciecha, a dzisiaj otrzymujemy relikwie polskich misjonarzy - męczenników, którzy oddali swoje życie głosząc Ewangelię - powiedział ks. Andrzejewski.

Są to relikwie pierwszego stopnia. Uroczystość ich wprowadzenia odbędzie się 13 marca o godzinie 18.00. Mszy świętej będzie przewodniczył biskup Radosław Zmitrowicz z Ukrainy. Tego dnia zostaną wprowadzone również relikwie św. s. Faustyny.

Parafia Chrystusa Króla ma relikwie już relikwie świętych: Jana Pawła II, Moniki - matki św. Augustyna i Andrzeja Boboli. - Ludzie nas pytają, dlaczego sprowadzamy relikwie. Po to, by pokazać, że ci święci żyli tak jak my. Każdy z nas jest powołany do świętości. Ukazanie świętych w naszej parafii - mam nadzieję - będzie wzbudzać intencje, by dążyć do świętości, że jest to możliwe - powiedział ks. Andrzejewski.

25 lat temu, 9 sierpnia 1991 r., dwaj polscy misjonarze z krakowskiej prowincji franciszkanów - o. Zbigniew Strzałkowski OFMConv i o. Michał Tomaszek OFMConv - ponieśli śmierć męczeńską w Pariacoto w Peru. 3 lutego 2015 roku papież Franciszek wyraził zgodę na ich beatyfikację. Wyniesienie na ołtarze nastąpiło 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru. Są to pierwsi błogosławieni polscy misjonarze-męczennicy. Słudzy Boży zginęli za wiarę z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak).

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4