Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista
Częściowe zachmurzenie

10°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 89%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 18 Paź 2017

    Częściowe zachmurzenie 20°C 10°C

  • 19 Paź 2017

    Bardzo pochmurno 17°C 12°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Jezuita z Radomia chce odbudować kościół na Syberii

Diecezja Radomska

Jezuita z Radomia chce odbudować kościół na Syberii

02 sierpień 2017 / Tekst
belostok-catholic.ru

Jezuici z syberyjskiego Tomska chcą odbudować kościół wybudowany przez polskich przesiedleńców w 1908 roku. Drewniana świątynia doszczętnie spłonęła w kwietniu tego roku. W tym celu księża rozpoczęli zbiórkę pieniężną. Do akcji przyłączyła się m.in. Rodzina Szkół Jana Pawła II w Polsce.

Spalony kościół w syberyjskim Białymstoku jest położony 220 kilometrów od Tomska. Wioska została założona w 1898 roku. - Do tej pory żyją w niej potomkowie przesiedleńców. Część z nich mówi po polsku, część już tylko się modli. Jednak wspomnienia o przodkach wciąż są żywe w sercu każdego z nich - mówi pochodzący z Radomia ks. Wojciech Ziółek, obecnie przełożony wspólnoty jezuitów w Tomsku:

Od czerwca jezuici prowadzą zbiórkę funduszy, na odbudowę kościoła św. Antoniego Padewskiego. Organizatorem jest parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku. - Syberyjski Białystok to miejsce bardzo szczególne dla wszystkich nas bo, jak w soczewce, skupia się w nim cała dramatyczna i tragiczna, ale też piękna i chwalebna historia Polaków na Syberii - powiedział ks. Ziółek, który był gościem Radia Plus Radom.

Obecnie trwa zbiórka środków na odbudowanie kościoła. Akcja odbywa się pod nazwą "Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie". - Robimy to dla dzieci naszych rodzin. Chcemy nie tylko odbudować kościół, ale stworzyć również miejsce na świetlicę i kuchnię - powiedział ks. Ziółek. Wstępny kosztorys przewiduje, że prace pochłoną ok. 150 tys. euro:

Kościół zbudowali w 1908 r. Polacy, dobrowolni przesiedleńcy z grodzieńskiej i wileńskiej guberni, którzy do Rosji pojechali za chlebem. Była to jedyna tego typu kaplica na Zachodniej Syberii, która funkcjonowała do czasów współczesnych. Po spalonym kościele pozostały jedynie ceglane fundamenty. Ze zgliszcz wydobyto fragment dzwonu z napisem "Dziewica Maryja". Szczegóły akcji można znaleźć na stronie belostok-catholic.ru

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Gimme Hope Jo'anna

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
Cuprum Lubin 4 11
Indykpol AZS Olsztyn 3 9
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 9
ONICO Warszawa 4 8
Jastrzębski Węgiel 3 6
GKS Katowice 4 6
Espadon Szczecin 4 6
Asseco Resovia Rzeszów 4 6
Trefl Gdańsk 3 5
MKS Będzin 4 5
Cerrad Czarni Radom 4 4
Łuczniczka Bydgoszcz 4 4
PGE Skra Bełchatów 2 3
Dafi Społem Kielce 4 2
BBTS Bielsko-Biała 3 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA