Na antenie: Transmisja Mszy św. z Katedry ONMP
Wojciech Sałek
Patron dnia: 26 czerwca - św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Bp Tomasik na Kubie (galeria)

Diecezja Radomska

Bp Tomasik na Kubie (galeria)

24 luty 2018 / Tekst

Bp Henryk Tomasik przebywał w kilkudniową wizytą na Kubie. Odwiedził tam ks. Jacka Małeckiego, misjonarza z diecezji radomskiej, który pracuje w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Rodas w diecezji Cienfuegos.

Bp Henryk Tomasik błogosławi dzieci w Rodas
Bp Henryk Tomasik błogosławi dzieci w Rodas

arch. ks. Jacka Małeckiego

- Każda taka wizyta jest piękną okazją doświadczenia prawdy o wspólnocie wierzących. Poznałem sytuację Kościoła, który ma niełatwą misję na Kubie. Była to okazja, by dostrzec pracę misyjną, jej specyfikę. Sytuacja jest dużo trudniejsza, dużo ludzi żyje skromnie, jest duże bezrobocie, to konsekwencje rozwiązań politycznych i międzynarodowych. Jak my mało dziękujemy Bogu za to, co mamy – mówił bp Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Biskup Tomasik powiedział, że na Kubie symbolem w czasie posiłków stało się jajko. – Kilkakrotnie mnie przepraszano, że nie mogą ich podać, bo od dłuższego czasu ich nie ma. Sytuacja materialna jest trudna, duszpasterska również. Długie odległości między parafiami, brak komunikacji, brak możliwości zarejestrowania auta. Jechałem Chevroletem z 1953 roku. Na ostatnią mszę nie mogliśmy jechać, bo auto się popsuło. Ksiądz musiał jechać sam motorynką. Prozaiczne problemy pokazują specyfikę pracy. Wymaga to wiary, hartu ducha i świadomości, że są inni, którzy sie modlą i są gotowi do pomocy – powiedział ksiądz biskup.

Przypomnijmy, że w II niedzielę Wielkiego Postu Ad Gentes w Kościele od 2005 roku, decyzją Episkopatu Polski są zbierane ofiary do puszek na rzecz dzieła pomocy misjonarzom. W ubiegłym roku diecezja radomska, przy współpracy MIVA Polska zakupiła dwa samochody. Jeden z nich trafił do archidiecezji Windhoek w Namibii, gdzie przez 24 lata pracował ks. Andrzej Cieszkowski. Drugi samochód został zakupiony dla misji w Brazylii, gdzie pracuje ks. Szymon Sieczka. W tym roku 3 auto trafi na Kubę, do ks. Jacka Małeckiego.

W tym roku dzień ten obchodzony będzie pod hasłem „ Uczniowie-misjonarze w mocy Ducha Świętego”. „Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że głównym sprawcą misji jest Duch Święty. Misjonarze i ci, którzy jednoczą się z nimi w dziele misyjnym, są Jego współpracownikami" - przypomina bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Bp Mazur zauważa, że „Duch Święty działa również w tych, którzy nie wyjeżdżając na placówki misyjne, stają u boku misjonarzy z darem modlitwy, cierpienia ofiarowanego w ich intencjach oraz wsparciem materialnym. To On pobudza ochrzczonych i bierzmowanych do wypełnienia powołania misyjnego, płynącego z tych sakramentów”. W komunikacie przewodniczący Komisji ds. Misji dziękuje też duszpasterzom i wiernym świeckim za zaangażowanie w misyjne dzieło Kościoła i pomoc 2032 polskim misjonarzom, a także chorym i starszym, którzy „cierpienia i niedostatki, trudy i przykrości życiowe ofiarowują w intencji misjonarzy”. Słowa podziękowania kieruje również do wspólnot parafialnych.

Konferencja Episkopatu Polski w 2005 r. zdecydowała, że ofiary zbierane do puszek w II Niedzielę Wielkiego Postu są przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom poprzez Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Dzieło można wesprzeć również przez cały rok, wysyłając SMS na numer 72 032 o treści „Misje” lub dokonując wpłaty na konto.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4