Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: 17 marca - św. Patryk, biskup
Pochmurno

-7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 90%

Wiatr: 28.97 km/h

  • 17 Mar 2018

    Opady śniegu -5°C -10°C

  • 18 Mar 2018

    Pochmurno -5°C -11°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Każde małżeństwo można uratować. Sychar w Radomiu

Diecezja Radomska

Każde małżeństwo można uratować. Sychar w Radomiu

10 styczeń 2017 / Tekst

Znajdą tu pomoc małżeństwa, przeżywające kryzys, kobiety i mężczyźni, opuszczeni przez współmałżonków. W Radomiu powstaje Ognisko Wiernej Miłości Małżeńskiej Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar". W sobotę 28 stycznia o godz. 18.30 w Domu Parafialnym na Prędocinku odbędzie się pierwsze spotkanie.

 

Każde małżeństwo można uratować. Sychar w Radomiu
fot. Radio Plus Radom

"Sychar" tworzy się przy parafii św. Brata Alberta na radomskim Prędocinku. Radomskie ognisko będzie drugim w diecezji i jest pokłosiem spotkania z państwem Sylwią i Zdzisławem Mamlami ze wspólnoty w Szydłowcu. - Osoby, które przeżywają kryzys w małżeństwie lub mimo zawarcia sakramentu małżeństwa pozostali sami, mają spotkania i dzielą się swoimi doświadczeniami. Są to też osoby bardzo mocno walczące o miłość małżeńską, o odrodzenie tej miłości małżeńskiej - mówił w Radiu Plus Radom ks. Daniel Glibowski. Spotkania odbywają się raz, dwa razy w miesiącu. Są na nich poruszane konkretne tematy. Bardzo ważna jest wymiana doświadczeń, słuchanie się, ale też oczywiście modlitwa. Każde ognisko ma opiekuna duchowego i lidera. 

W sprawę zaangażowała się pani Paulina Sołśnia. - Każdy, kto przechodzi kryzys czy związany z alkoholem w domu, z odejściem małżonka do osoby trzeciej czy jakikolwiek inny, wie o tym, jakie to jest trudne i ciężkie tak po ludzku. Takie osoby potrzebują wsparcia. Ja kiedyś takie wsparcie otrzymałam od wspólnoty religijnej, a ponieważ w tamtym czasie nie byłam blisko Kościoła, wiele mi to pokazało i otworzyło oczy na to jak wiara, modlitwa, a przede wszystkim bycie z innymi ludźmi, którzy też to przeżyli, jak to jest bardzo dobre dla mnie. Trzeba też jasno powiedzieć, że w każdym kryzysie na tę drugą osobę wpływu nie mamy i jedyne, co możemy robić to pracować nad sobą, w moim przypadku świadczyć o Bogu, o tej wiernej miłości małżeńskiej drugiemu małżonkowi, a jak on to odbierze i co z tym zrobi, to już jego sumienie - powiedziała pani Paulina. 

Dobrze znanym hasłem w tej wspólnocie jest "Każde małżeństwo sakramentalne można uratować".  - Odkąd usłyszałem to od jednego małżeństwa, które zeszło się 15 lat od rozwodu i jeszcze usłyszałem, że światło jest do śmierci między małżonkami, to mi jako kapłanowi bardzo dużo dało i takiej też nadziei po ludzku na to, żeby pomagać innym ratować ich małżeństwa - dodał ks. Daniel.

Wkrótce będą odbywały się kolejne spotkania, inicjujące wspólnotę w Radomiu. Na pierwszym takim spotkaniu zainteresowanych było już ponad 20 osób. Ks. Glibowski spodziewa się ruszenia wspólnoty na przełomie lutego i marca. 

Pierwsze w diecezji radomskiej ognisko Sychar powstało w 2014 roku w Szydłowcu. W jego powstanie zaangażowali się Sylwia i Zdzisław Mamlowie. Sami doświadczyli owoców przebywania w tej wspólnocie. - Wspólnota pokazuje jak można zbliżyć się w małżeństwie do żony, do dzieci, poznać od początku małżeństwo, bo ja małżeństwo zacząłem poznawać będąc dopiero we wspólnocie. Byłem związany z żoną, ale dla mnie małżeństwo to było małżeństwo, a teraz małżeństwo to dla mnie prawdziwe małżeństwo sakramentalne. Na pierwszym miejscu stawiam Pana Boga, żonę, później rodzina, dzieci. Zmieniła się hierarchia wartości  - mówi pan Zdzisław, który na początku podchodził z rezerwą do działania w Sycharze.  - Teraz mamy lepszą komunikację między sobą, rozumiemy się, nie ma takich gniewów jakie były kiedyś. Potrafiłem nawet tydzień nie odzywać się do żony. Teraz nie ma tego - wymienia konkrety. - Wiele się zmieniło, ale nie jest to droga zamknięta, bo cały czas Pan Bóg działa i dotyka - dodaje pani Sylwia. Podstawą jest zrozumienie, że małżonkowie są jedno.  - Pan Bóg widzi małżonków zawsze razem, w każdej sytuacji i nawet w takiej sytuacji, kiedy po ludzku mówiąc małżeństwo rozpada się i kiedy sąd orzekł rozwód, to przed Bogiem stanowimy małżeństwo i jesteśmy jednością - podkreśla Sylwia Mamla. Szydłowieckie spotkania odbywają się w pierwszy czwartek i trzecią niedzielę miesiąca.

Aby więcej dowiedzieć się o wspólnocie warto odwiedzić stronę internetową sychar.org lub też bezpośrednio odwiedzić parafię św. Zygmunta w Szydłowcu lub św. Brata Alberta w Radomiu. 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 90%

Wiatr: 28.97 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

Those Were the Days

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 25 65
PGE Skra Bełchatów 24 55
Trefl Gdańsk 25 51
ONICO Warszawa 23 49
Asseco Resovia Rzeszów 25 45
Jastrzębski Węgiel 25 45
Indykpol AZS Olsztyn 25 43
Cuprum Lubin 25 38
Cerrad Czarni Radom 25 36
GKS Katowice 25 34
Espadon Szczecin 25 29
MKS Będzin 25 28
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 27
Łuczniczka Bydgoszcz 25 19
BBTS Bielsko-Biała 25 16
Dafi Społem Kielce 25 14

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA