Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 19 lutego - św. Konrad z Piacenzy, pustelnik
Bardzo pochmurno

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 55%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 19 Lut 2018

    Pochmurno 1°C -3°C

  • 20 Lut 2018

    Pochmurno 1°C -5°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Kierunek Bazylea

Diecezja Radomska

Kierunek Bazylea

14 listopad 2017 / Tekst

Do końca listopada można zapisywać się na Europejskie Spotkanie Młodych Taize, które tym razem odbędzie się w szwajcarskiej Bazylei. To szansa na przeżycie wyjątkowego Sylwestra z młodymi z różnych państw i różnych wyznań. 

 

 

Kierunek Bazylea
fot. Radio Plus Radom

Spotkania Taize zwane są inaczej Pielgrzymkami Zaufania przez Ziemię. Są szkołą ekumenizmu, a przede wszystkim szacunku dla drugiego człowieka. - Brat Roger, który jest inicjatorem i wspólnoty i tych spotkań, chciał wszystkim młodym przemycić myśl, że warto Panu Bogu zaufać. Spotykają się tu ludzie różnych wyznań, ale spotykają się w jednym celu. Będąc i katolikami i prawosławnymi i protestantami, wierząc w Jezusa Chrystusa chcemy być ponad podziałami i chcemy iść w jednym kierunku. Ufamy jednemu Bogu, który wskazuje nam drogę szacunku dla drugiego człowieka - mówi ks. Mariusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Dla Augustyna Gumińskiego, koordynatora wyjazdu w diecezji radomskiej, będzie to już czwarty Sylwester z Taize. Był już w Pradze, Walencji i Rydze. - Już od pierwszego razu zauroczyłem się tymi spotkaniami, tą atmosferą jedności. To z jednej strony modlitwa o pokój, a z drugiej strony spotkanie młodych różnych wyznań i kultur - mówi.

Uczestnicy mieszkają u miejscowych rodzin lub w szkołach. Tam jedzą śniadanie. Później biorą udział w spotkaniu w parafii, niekoniecznie katolickiej. To czas na modlitwę i formację w różnych językach. W ciągu dnia organizowane są konferencje, spotkania, pogłębiające wiedzę o danej kulturze, historii, czy wyznaniu. - To także spotkania na temat ekumenizmu, polityki, socjologii. Tych spotkań jest bardzo dużo - mówi Augustyn. Wieczorem wszyscy gromadzą się na wspólnym posiłku i modlitwie kanonami Taize w grupach językowych. Szczególnym czasem jest pożegnanie starego i powitanie nowego roku. Sylwester rozpoczyna się w kościele. Od godz. 23 do północy młodzi modlą się. Następnie składają sobie życzenia, podziwiają fajerwerki. Przychodzi też czas na noworoczną zabawę z prezentacją kultur narodowych. - To są formy kabaretu i narodowych tańców. Pamiętam poloneza w Pradze, którego zorganizowaliśmy dla wszystkich. Było tam ok. 400 osób i tańczyliśmy nasz narodowy taniec. Bardzo ciekawe spotkanie, które trwa do wczesnych godzin porannych. Nie ma żadnych barier. Nie jest przeszkodą, że ktoś nie mówi po francusku, czy po polsku - wspomina ks. Mariusz Wilk.

Zapisy trwają do końca listopada. Niezbędne informacje można uzyskać mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: tel. 691 387 327. Młodzi wyjadą z Radomia 27 grudnia, a wrócą 2 stycznia. Koszt całkowity to 390 zł + 60 EURO. Zaproszeni są chętni w wieku od 17 - 35 lat. Warto dodać, że uczestnicy zwiedzą też Wiedeń i Zurich oraz napiją się ...pysznej szwajcarskiej czekolady. Natomiast w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 19 w DA przy ul. Górniczej odbywają się spotkania w duchu Taize. Najbliższe odbędzie się 16 listopada. Będzie modlitwa kanonami oraz spotkanie przy kawie lub herbacie.

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 11.27 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

Sugar Baby Love

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 21 58
PGE Skra Bełchatów 21 47
ONICO Warszawa 21 47
Asseco Resovia Rzeszów 21 42
Trefl Gdańsk 21 40
Indykpol AZS Olsztyn 21 36
Jastrzębski Węgiel 21 34
Cuprum Lubin 21 33
Cerrad Czarni Radom 21 29
GKS Katowice 21 26
Espadon Szczecin 21 25
Aluron Virtu Warta Zawiercie 21 23
MKS Będzin 21 19
Łuczniczka Bydgoszcz 21 19
Dafi Społem Kielce 21 14
BBTS Bielsko-Biała 21 10

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA