Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 22 listopada - św. Cecylia, dziewica i męczennica
Pochmurno

1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 94%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 22 Lis 2017

    Opady 5°C 1°C

  • 23 Lis 2017

    Bardzo pochmurno 9°C 2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Kierunek Bazylea

Diecezja Radomska

Kierunek Bazylea

14 listopad 2017 / Tekst
fot. Radio Plus Radom

Do końca listopada można zapisywać się na Europejskie Spotkanie Młodych Taize, które tym razem odbędzie się w szwajcarskiej Bazylei. To szansa na przeżycie wyjątkowego Sylwestra z młodymi z różnych państw i różnych wyznań. 

 

 

Spotkania Taize zwane są inaczej Pielgrzymkami Zaufania przez Ziemię. Są szkołą ekumenizmu, a przede wszystkim szacunku dla drugiego człowieka. - Brat Roger, który jest inicjatorem i wspólnoty i tych spotkań, chciał wszystkim młodym przemycić myśl, że warto Panu Bogu zaufać. Spotykają się tu ludzie różnych wyznań, ale spotykają się w jednym celu. Będąc i katolikami i prawosławnymi i protestantami, wierząc w Jezusa Chrystusa chcemy być ponad podziałami i chcemy iść w jednym kierunku. Ufamy jednemu Bogu, który wskazuje nam drogę szacunku dla drugiego człowieka - mówi ks. Mariusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Dla Augustyna Gumińskiego, koordynatora wyjazdu w diecezji radomskiej, będzie to już czwarty Sylwester z Taize. Był już w Pradze, Walencji i Rydze. - Już od pierwszego razu zauroczyłem się tymi spotkaniami, tą atmosferą jedności. To z jednej strony modlitwa o pokój, a z drugiej strony spotkanie młodych różnych wyznań i kultur - mówi.

Uczestnicy mieszkają u miejscowych rodzin lub w szkołach. Tam jedzą śniadanie. Później biorą udział w spotkaniu w parafii, niekoniecznie katolickiej. To czas na modlitwę i formację w różnych językach. W ciągu dnia organizowane są konferencje, spotkania, pogłębiające wiedzę o danej kulturze, historii, czy wyznaniu. - To także spotkania na temat ekumenizmu, polityki, socjologii. Tych spotkań jest bardzo dużo - mówi Augustyn. Wieczorem wszyscy gromadzą się na wspólnym posiłku i modlitwie kanonami Taize w grupach językowych. Szczególnym czasem jest pożegnanie starego i powitanie nowego roku. Sylwester rozpoczyna się w kościele. Od godz. 23 do północy młodzi modlą się. Następnie składają sobie życzenia, podziwiają fajerwerki. Przychodzi też czas na noworoczną zabawę z prezentacją kultur narodowych. - To są formy kabaretu i narodowych tańców. Pamiętam poloneza w Pradze, którego zorganizowaliśmy dla wszystkich. Było tam ok. 400 osób i tańczyliśmy nasz narodowy taniec. Bardzo ciekawe spotkanie, które trwa do wczesnych godzin porannych. Nie ma żadnych barier. Nie jest przeszkodą, że ktoś nie mówi po francusku, czy po polsku - wspomina ks. Mariusz Wilk.

Zapisy trwają do końca listopada. Niezbędne informacje można uzyskać mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: tel. 691 387 327. Młodzi wyjadą z Radomia 27 grudnia, a wrócą 2 stycznia. Koszt całkowity to 390 zł + 60 EURO. Zaproszeni są chętni w wieku od 17 - 35 lat. Warto dodać, że uczestnicy zwiedzą też Wiedeń i Zurich oraz napiją się ...pysznej szwajcarskiej czekolady. Natomiast w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 19 w DA przy ul. Górniczej odbywają się spotkania w duchu Taize. Najbliższe odbędzie się 16 listopada. Będzie modlitwa kanonami oraz spotkanie przy kawie lub herbacie.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 8 24
GKS Katowice 8 17
Indykpol AZS Olsztyn 8 16
Trefl Gdańsk 8 15
PGE Skra Bełchatów 7 15
Cuprum Lubin 9 14
Jastrzębski Węgiel 8 14
Espadon Szczecin 8 14
ONICO Warszawa 9 14
Asseco Resovia Rzeszów 8 13
MKS Będzin 9 10
Cerrad Czarni Radom 8 10
Łuczniczka Bydgoszcz 8 10
Dafi Społem Kielce 8 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 4
BBTS Bielsko-Biała 9 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA