Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Bardzo pochmurno

8°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 77%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 26 Wrz 2018

  Bardzo pochmurno 13°C 1°C

 • 27 Wrz 2018

  Bardzo pochmurno 17°C 8°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Kierunek Bazylea

Diecezja Radomska

Kierunek Bazylea

14 listopad 2017 / Tekst

Do końca listopada można zapisywać się na Europejskie Spotkanie Młodych Taize, które tym razem odbędzie się w szwajcarskiej Bazylei. To szansa na przeżycie wyjątkowego Sylwestra z młodymi z różnych państw i różnych wyznań. 

 

 

Kierunek Bazylea
fot. Radio Plus Radom

Spotkania Taize zwane są inaczej Pielgrzymkami Zaufania przez Ziemię. Są szkołą ekumenizmu, a przede wszystkim szacunku dla drugiego człowieka. - Brat Roger, który jest inicjatorem i wspólnoty i tych spotkań, chciał wszystkim młodym przemycić myśl, że warto Panu Bogu zaufać. Spotykają się tu ludzie różnych wyznań, ale spotykają się w jednym celu. Będąc i katolikami i prawosławnymi i protestantami, wierząc w Jezusa Chrystusa chcemy być ponad podziałami i chcemy iść w jednym kierunku. Ufamy jednemu Bogu, który wskazuje nam drogę szacunku dla drugiego człowieka - mówi ks. Mariusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Dla Augustyna Gumińskiego, koordynatora wyjazdu w diecezji radomskiej, będzie to już czwarty Sylwester z Taize. Był już w Pradze, Walencji i Rydze. - Już od pierwszego razu zauroczyłem się tymi spotkaniami, tą atmosferą jedności. To z jednej strony modlitwa o pokój, a z drugiej strony spotkanie młodych różnych wyznań i kultur - mówi.

Uczestnicy mieszkają u miejscowych rodzin lub w szkołach. Tam jedzą śniadanie. Później biorą udział w spotkaniu w parafii, niekoniecznie katolickiej. To czas na modlitwę i formację w różnych językach. W ciągu dnia organizowane są konferencje, spotkania, pogłębiające wiedzę o danej kulturze, historii, czy wyznaniu. - To także spotkania na temat ekumenizmu, polityki, socjologii. Tych spotkań jest bardzo dużo - mówi Augustyn. Wieczorem wszyscy gromadzą się na wspólnym posiłku i modlitwie kanonami Taize w grupach językowych. Szczególnym czasem jest pożegnanie starego i powitanie nowego roku. Sylwester rozpoczyna się w kościele. Od godz. 23 do północy młodzi modlą się. Następnie składają sobie życzenia, podziwiają fajerwerki. Przychodzi też czas na noworoczną zabawę z prezentacją kultur narodowych. - To są formy kabaretu i narodowych tańców. Pamiętam poloneza w Pradze, którego zorganizowaliśmy dla wszystkich. Było tam ok. 400 osób i tańczyliśmy nasz narodowy taniec. Bardzo ciekawe spotkanie, które trwa do wczesnych godzin porannych. Nie ma żadnych barier. Nie jest przeszkodą, że ktoś nie mówi po francusku, czy po polsku - wspomina ks. Mariusz Wilk.

Zapisy trwają do końca listopada. Niezbędne informacje można uzyskać mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: tel. 691 387 327. Młodzi wyjadą z Radomia 27 grudnia, a wrócą 2 stycznia. Koszt całkowity to 390 zł + 60 EURO. Zaproszeni są chętni w wieku od 17 - 35 lat. Warto dodać, że uczestnicy zwiedzą też Wiedeń i Zurich oraz napiją się ...pysznej szwajcarskiej czekolady. Natomiast w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 19 w DA przy ul. Górniczej odbywają się spotkania w duchu Taize. Najbliższe odbędzie się 16 listopada. Będzie modlitwa kanonami oraz spotkanie przy kawie lub herbacie.

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

8°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 77%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 26 Wrz 2018

  13°C 1°C

 • 27 Wrz 2018

  17°C 8°C

ARTYSTA TYGODNIA

Midnight Lady

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4