Na antenie: Moc Przebojów
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Kolędy to czas

Diecezja Radomska

Kolędy to czas

26 grudzień 2017 / Tekst

Jutro w większości parafii rozpocznie się wizyta duszpasterska, popularnie zwana kolędą. Kapłani odwiedzają po prostu swoich parafian.

 

Kolędy to czas
fot. Radio Plus Radom

- Czas kolędy to taki niezwykły czas, kiedy my jako duszpasterze możemy spotkać się z naszymi parafianami i tak zwyczajnie przychodzimy do nich z Bożym błogosławieństwem. Błogosławimy ich domy, święcimy ich dewocjonalia. Spotykamy się, by być bliżej, poznać ich problemy, trudności, ale też, aby cieszyć się z nimi radością Bożego Narodzenia - mówi ks. Grzegorz Opiela z parafii św. Łukasza w Radomiu, który wyruszy po raz szósty do wiernych.

Wizyta duszpasterska to pewnego rodzaju święto dla rodziny. Należy przygotować biały obrus, pasyjkę na stole, Pismo Św., wodę święconą, a dzieci - zeszyt do religii. Jeżeli nie mamy święconej wody, nie ma problemu. Ksiądz poświęci. Warto podkreślić, że koperta z ofiarą nie jest niezbędnym elementem wizyty duszpasterskiej. - Najważniejsze jest spotkanie, modlitwa i błogosławieństwo domu - wyjaśnia istotę tych odwiedzin ks. Grzegorz.

Jednym z celów wizyty duszpasterskiej jest wzajemne poznanie. - Chciałbym poznać, gdzie pracują, czym zajmują się, jakie mają troski, problemy. To zawsze jest budujące dla nas kapłanów, bo widzimy ten trud, gdzie mają nawał obowiązków, a mimo to są w kościele razem z dzieciakami, przywożą ich na zbiórki, na próbę scholi - mówi ks. Opiela. Czasem problemem może być temat rozmów. - Nie warto marnować czasu na tematy typu pogoda, polityka, bo to nie jest ten czas. Dla mnie to ma być osobowe spotkanie, gdzie podzielimy się swoim życiem. Bardzo mnie buduje, kiedy ludzie mnie pytają: Jak się księdzu pracuje w tej parafii? To nie działa tylko w jedną stronę - dodaje. Kapłani podczas wizyty duszpasterskiej chcą umocnić wiernych, ale też zbliżyć tych, którzy stoją z boku. - Dzisiaj ludzie patrzą na Kościół przez pryzmat nas - księży. Bardzo ważne, żeby pokazać, że ten Kościół jest otwarty, radosny, bo z Ewangelii płynie radość i Ewangelia to nie jakaś fikcja, a życie wymagające, ale wartościowe - tłumaczy ks. Grzegorz Opiela.

Harmonogram wizyty duszpasterskiej jest odczytywany w ogłoszeniach duszpasterskich, wywieszany w gablotach przed kościołami, coraz częściej możemy znaleźć go także na stronach internetowych parafii.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4