Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Kościół i niewidoczny problem

Diecezja Radomska

Kościół i niewidoczny problem

07 listopad 2016 / Tekst

Zdaniem ekspertów, nie przemysł, a spaliny samochodowe i dym z kominów przyczyniają się najbardziej do zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy na Mazowszu. 

AGNIESZKA KOCZNUR /GN
AGNIESZKA KOCZNUR /GN

O włączenie się w dyskusję i działania, których głównym celem jest poprawa jakości powietrza apeluje w liście do biskupa radomskiego Henryka Tomasika marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Według Europejskiej Agencji Środowiska, Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. Co roku 28 tys. Polaków umiera na choroby wywołane złym stanem powietrza. 

W Polsce znacznie rozpowszechniony jest naganny zwyczaj palenia odpadów w domowych piecach, podczas którego do powietrza przedostaje się wiele toksycznych substancji. Dlatego też apel władz województwa mazowieckiego ma za zadanie edukację społeczeństwa poprzez zwiększenie świadomości ekologicznej oraz wskazanie konsekwencji, jakie dla zdrowia i dla środowiska niesie spalanie odpadów w piecach. Marszałek Struzik prosi biskupa radomskiego, by księża z diecezji radomskiej obejmującej teren województwa mazowieckiego, włączyli się w tę dyskusję i działania. 

- Zwracam się z prośbą,  aby do apeli i działań władz samorządowych oraz organizacji walczących z tym problemem dołączył również Kościół. Zwłaszcza, iż o podjęcie dialogu nad stanem Ziemi, zerwania z obojętnością oraz realizację wypływającej z Ewangelii troski o rzeczywistość stworzoną, zaapelował papież Franciszek w encyklice poświęconej ochronie naturalnego środowiska człowieka "Laudato Si" - czytamy w liście Adama Struzika do biskupa Henryka Tomasika.

Marszałek Struzik dodaje, że Ojciec Święty uświadamia nam, że każdy z nas jest częścią przyrody, zaś aktualne zagrożenia wymagają zdecydowanego "nawrócenia ekologicznego". - Ponadto papież Franciszek podkreśla, że Ziemia jest zasadniczo wspólnym dziedzictwem, którego owoce powinny służyć wszystkim, a środowisko jest dobrem publicznym, mieniem całej ludzkości i wszyscy są za nie odpowiedzialni. Dlatego paląc w piecu odpadami sprawca zatruwa nie tylko najbliższych sąsiadów, ale głównie siebie, swoją rodzinę, a szczególnie własne dzieci - podkreśla marszałek Struzik.

Według Europejskiej Agencji Środowiska Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. O wpływie złego stanu jakości powietrza informuje raport Komisji Europejskiej, z którego wynika, że co roku 28 tys. Polaków umiera na choroby wywołane złym stanem powietrza. Największy udział w zanieczyszczeniu powietrza ma tzw. "mała emisja", która jest związana z emisją pyłów i szkodliwych gazów, pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych, a także domowych pieców grzewczych, gdzie spalanie węgla o niskiej jakości czy odpadów odbywa się w sposób nieefektywny.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4