Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Kozienickie hospicjum ma rok

Diecezja Radomska

Kozienickie hospicjum ma rok

14 maj 2019 / Tekst

W Kozienicach od roku działa hospicjum domowe. Swoją opieką objęło do tej pory 35 osób z terenu powiatu kozienickiego. W planach jest uruchomienie hospicjum stacjonarnego.

Kozienickie hospicjum ma rok
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom

Inicjatywa zrodziła się w ramach Parafialnego Zespołu Caritas w parafii Św. Krzyża. Najpierw powstała filia wypożyczalni sprzętu medycznego Caritas. Okazała się bardzo potrzebna. To było inspiracją do pójścia o krok dalej. - Na początku była to pomoc, i jest do tej pory, ludziom terminalnie chorym, czyli po wylewach, po udarach. To doprowadziło nas do odpowiedzi na wyzwanie chorób onkologicznych - mówi ks. Tomasz Pastuszka, współtwórca i duszpasterz hospicjum.

W maju ubiegłego roku powstało stowarzyszenie Hospicjum Kozienickie im. Sł. B. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Do tej pory hospicjum domowe objęło opieką 35 osób, a obecnie jest to 14 osób. Chorych można zgłaszać bezpośrednio w kancelarii parafii Św. Krzyża. W hospicjum pracuje 5 pielęgniarek i 2 rehabilitantów. - Panie pielęgniarki dwa razy w tygodniu odwiedzają ludzi chorych, podobnie rehabilitanci. Jeżeli jest jakaś większa konieczność, to wiadomo, że dostosowujemy plan do każdego człowieka chorego. 12 osób - wolontariuszy codziennie chodzi do chorych i pomaga im w toalecie, w organizacji dnia, razem z nimi modli się i spędza czas - mówi duszpasterz hospicjum. Stowarzyszenie skupia 49 osób. Podzielone jest na kilka sekcji. To sekcja transportowa, której zadaniem jest dowóz pielęgniarek i rehabilitantów do chorych. Jest też sekcja, trudniąca się pozyskiwaniem środków finansowych czy sekcja wypożyczalni sprzętu medycznego. Kluczowa jest oczywiście sekcja medyczna - pielęgniarki i rehabilitanci.

Celem i pragnieniem stowarzyszenia jest utworzenie hospicjum stacjonarnego. - To nie jest proste działanie. Trzeba do tego na pewno podejść z bardzo dużą rozwagą i cierpliwością, bo środki finansowe akurat w tym aspekcie są czynnikiem decydującym. Trzeba je w sposób umiejętny pozyskać i mądrze zrealizować, nie zmarnować ich. Przygotowujemy się do umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, więc myślę, że wtedy troszeczkę będzie nam łatwiej pokonywać tę barierę finansową, bo do tej pory utrzymujemy się z własnych środków, z życzliwości urzędu gminy, starostwa, a także ludzi dobrego serca - mówi ks. Tomasz Pastuszka.

W niedzielę 2 czerwca w kościołach na terenie powiatu kozienickiego przeprowadzona zostanie kwesta na rzecz hospicjum.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4