Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Bp Tomasik: Krzyż jest bramą

Diecezja Radomska

Bp Tomasik: Krzyż jest bramą

12 kwiecień 2019 / Tekst

Relikwie Krzyża Świętego uroczyście wprowadzone zostały do koneckiej kolegiaty.

Bp Tomasik: Krzyż jest bramą
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom

Relikwie Krzyża Świętego przez przypadek znalezione zostały trzy lata temu w koneckiej kolegiacie. Znajdowały się w srebrnym krzyżu, który był dawany do ucałowania uczestnikom drogi krzyżowej. Dwaj wikariusze rozkręcili go i znaleźli, jak się okazało, cenny dokument z czasów pontyfikatu papieża Klemensa XIV (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Dzisiaj w koneckiej kolegiacie odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii. Na początku ks. Andrzej Zapart odczytał tłumaczenie dokumentów znalezionych razem z relikwiami, które zaświadczają ich autentyczność. Pierwszy to dokument Stolicy Apostolskiej z czasów papieża Klemensa XIV datowany na 1774 rok.

12 lat później potwierdzenie autentyczności dokumentu papieskiego wystawił ówczesny prymas Królestwa Polskiego książę Michał Jerzy Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Po przedstawieniu tłumaczeń dokumentów znalezionych w krzyżu konecczanie licznie zgromadzeni w kolegiacie wyszli na ulice miasta, by wziąć udział w drodze krzyżowej.

Zwieńczeniem uroczystości było wprowadzenie relikwii do kolegiaty. Biskup radomski Henryk Tomasik mówił w kościele, że krzyż w ciągu wieków był źródłem mocy dla męczenników, natchnieniem dla wyznawców, oparciem dla chrześcijanina. Za Norwidem przyrównał także krzyż do bramy. – Krzyż staje się bramą wówczas, gdy ewangelię traktujemy jako światło dla własnego życia, gdy słowa Chrystusa są drogowskazem – mówił. – Krzyż staje się bramą wtedy, gdy rodzice zatroszczą się poważnie o religijne wychowanie dzieci, młodzieży – dodawał.

Relikwie Krzyża Świętego umieszczone zostały w bocznym ołtarzu. Do kolegiaty nieśli je przedstawiciele duchowieństwa, samorządowcy oraz mieszkańcy miasta.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4