Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 czerwca - św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Ks. Szymon Pikus reprezentantem diecezji na pogrzebie Pawła Adamowicza

Diecezja Radomska

Ks. Szymon Pikus reprezentantem diecezji na pogrzebie Pawła Adamowicza

19 styczeń 2019 / Tekst

W Gdańsku rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Mszy św. w Bazylice Mariackiej przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. We mszy świętej jako oficjalny przedstawiciel biskupa Henryka Tomasika i reprezentant diecezji radomskiej bierze udział ks. dr Szymon Pikus, ekonom diecezji.

śp. Paweł Adamowicz
śp. Paweł Adamowicz

Justyna Liptak/FotoGość

Ks. Szymon Pikus wskazuje na ciepło i szlachetność pani Magdaleny, którą zna od wielu lat. Księdzu Pikusowi w uroczystościach żałobnych towarzyszą przedstawiciele zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW. Sekretarzem rady nadzorczej TUW jest żona zamordowanego Prezydenta Gdańska, Magdalena Adamowicz.

- Spotykając się systematycznie dyskutujemy nie tylko na tematy merytoryczne: prawne, wzajemności ubezpieczeniowej czy ekonomii społecznej, ale również dotykamy spraw związanych z nauką społeczną Kościoła, troską o dobro wspólne i sytuację w Polsce oraz w Kościele. Zawsze jednak, na pierwszym planie akcentowała sprawy rodziny, troski o najbliższych, wspólne szczęście Jej małżeństwa z Panem Pawłem i miłość do córek. Były i będą to, pewnie jeszcze nie raz, rozmowy o wartościach podstawowych, o wychowaniu religijnym i bieżących problemach. To jest bardzo szlachetna osoba, to było dojrzałe, odpowiedzialne, oddane sobie i kochające się małżeństwo Państwa Adamowiczów.

Ks. Pikus w rozmowie z reporterem Radia Plus Radom przypomina między innymi, że Paweł Adamowicz jest zasłużony nie tylko dla Gdańska i Polski, ale i dla Archidiecezji Gdańskiej. Święty Jan Paweł II uhonorował go jednym z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej - krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, zaś w 2014 roku wraz z cała swoją rodziną spotkał się z Ojcem Świętym Franciszkiem. 

- Stosownie do możliwości, ksiądz biskup Henryk prosił o złożenie kondolencji i wyrazów współczucia żonie zmarłego i najbliższym. Dzisiaj z pewnością rodzina Pani Magdaleny Adamowicz potrzebuje wsparcia duchowego i modlitwy, ale także, już po pogrzebie, potrzebuje zwykłego spokoju i oddechu od całego tego medialnego oraz politycznego szumu związanego z tragiczną śmiercią męża, ojca i syna, Pawła Adamowicza. Mają oni prawo do prywatności, prawo do żałoby. To będzie także sprawdzian dla różnych środowisk, na ile potrafią uszanować ból i prywatność najbliższych w ich cierpieniu oraz na ile ta śmierć może zmienić naszą postawę i język w dyskusji publicznej – dodaje ks. Szymon Pikus.

Magdalena Adamowicz jest doktorem prawa, adiunktem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i między innymi z ks. dr. Szymonem Pikusem jest członkiem rady nadzorczejTowarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie. TUW ubezpiecza m.in. od wielu lat kilkanaście diecezji Kościoła katolickiego w Polsce, które tworzą w nim Kościelny Związek Wzajemności Członkowskiej św. Floriana. Z ramienia Kościoła nasz przedstawiciel uczestniczy w pracach rady nadzorczej tego podmiotu, funkcjonującego na polu ubezpieczeń oraz ekonomii społecznej.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4