Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: 25 listopada - bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Pochmurno

7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 85%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 25 Lis 2017

    Pochmurno 9°C 5°C

  • 26 Lis 2017

    Rain 6°C 0°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Księgi metrykalne dla każdego

Diecezja Radomska

Księgi metrykalne dla każdego

17 luty 2017 / Tekst
Kaplica w Chotczy/darco.net.pl

Zawartość cyfrowego archiwum ksiąg metrykalnych diecezji radomskiej ujrzy światło dzienne. Będzie można z niego korzystać w budynku kancelarii zabytkowego cmentarza przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Obiekt, dzięki funduszom unijnym zostanie wyremontowany. Poinformował o tym ks. Roman Adamczyk z Diecezjalnego Zespołu Wdrażania Programów Pomocowych.

Zadanie jest jednym z trzech, jakie planuje zrealizować parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Pozyskała ona fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Wartość zadania to 6 mln 250 tys. złotych, zaś dofinansowanie wyniosło 4 mln 300 tys. złotych. W jego ramach wyremontowane zostaną budynki sakralne znajdujące się w Radomiu: kościół NSJ (realizacja trwającego od kilku lat remontu), dawna kancelaria na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego, oraz dawny klasztor sióstr benedyktynek wraz z przywróceniem do użytkowania budynku kaplicy w Chotczy Dolnej. 

- W tym ostatnim obiekcie planujemy zorganizować ekspozycję starych metryk kościelnych. W poprzedniej perspektywie unijnej kaplica została uratowana z ruiny, teraz chcemy podjąć dalsze prace konserwacyjne - informuje ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii NSJ w Radomiu. Dodał, że podobne prace zostaną przeprowadzone w dawnej kancelarii przy Limanowskiego. - Utworzymy tam stanowiska komputerowe, gdzie każdy będzie mógł korzystać z cyfrowego archiwum ksiąg metrykalnych diecezji radomskiej - wyjaśnił ks. Adamczyk:

Kuria Diecezji Radomskiej zarchiwizowała m.in. księgi z radomskich kościołów, w tym również z parafii farnej, gdzie znajdują się największe i najstarsze dokumenty. Zadanie zostało podjęto ponad 10 lat temu z jednego powodu - coraz więcej osób chce tworzyć drzewa genealogiczne swoich rodzin, zaś informacji szukają nie tylko w archiwach państwowych ale również i kościelnych. Ponadto szukanie tych danych w starych księgach jest trudne, a przy tym przeniesienie danych z ksiąg na płytę jest również pewnym zabezpieczeniem przed ich uszkodzeniem. 

Remont czeka również siedemnastowieczny zespół poklasztorny ojców reformatów w Solcu nad Wisłą. Wartość zadania to 2 mln złotych, dofinansowanie to 1 mln 440 tys. złotych. 

W całym województwie mazowieckim wsparto aż 31 projektów, których realizację wesprze ponad 80 mln zł. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu i poznawania dorobku Mazowsza. Warto przypomnieć, że renowacji poddane zostaną oficyna, wieża i fontanna w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach. Wartość zadania to ponad 8 mln złotych. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA