Na antenie: CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Steckiewicz
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Księża mogą rozgrzeszać z aborcji

Diecezja Radomska

Księża mogą rozgrzeszać z aborcji

29 listopad 2016 / Tekst

Przebaczenie jest najbardziej widocznym znakiem miłości Boga - powiedział biskup Henryk Tomasik. W ten sposób biskup radomski odniósł się do decyzji papieża Franciszka, który upoważnił wszystkich księży do rozgrzeszania osób z grzechu aborcji. Papież poinformował o tym w liście apostolskim „Misericordia et misera” z okazji zakończenia Roku Świętego Miłosierdzia. 

radom,gosc.pl
radom,gosc.pl

Biskup Tomasik przypomniał, że "miłosierdzie jest konkretnym działaniem miłości, które zmienia ludzkie serca, by wydobyć dobro spod nawarstwień zła". - Ojciec Święty chce przypomnieć,  że jest grzech i jest kara, ale wszyscy mamy nadzieję na miłosierdzie Boże, kiedy otworzymy serca na działanie tej łaski - powiedział biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom. 

Biskup Radomski przypomniał również, że aborcja to czyn, za który najczęściej wierni popadają w karę ekskomuniki latae sententiae (popada się w nią automatycznie po dokonaniu aborcji). - Taki grzech popełnia również ojciec, który zachęcił do takiego czynu, jak również lekarz, dokonujący aborcji – stwierdził biskup.

Dodał, że nowością odnośnie decyzji Ojca Świętego było to, że rozszerzył uprawnienia księży, którzy mogą zwalniać z kar dotyczących aborcji. W niektórych diecezjach takie uprawnienia mieli tylko niektórzy księża. Papież dał to prawo wszystkim spowiednikom. Nie zmienił nauczania w tej materii. Każdy ksiądz może udzielać rozgrzeszenia i zwolnić z ekskomuniki wiernego, który żałuje za popełniony grzech - powiedział Biskup Radomski. 

Biskup Tomasik stwierdził również, że papież Franciszek nie zmienia nauczania na temat grzechu i ekskomuniki. - Są takie sytuacje, gdy człowiek popełniając dane zło, nie tylko popełnia grzech, ale przez ten czyn zaciąga karę ekskomuniki, czyli sam wyklucza się z Kościoła - powiedział biskup. 

Na koniec Biskup Radomski przypomniał, że wprawdzie Rok Miłosierdzia się zakończył, ale nikt nie zwalnia nas z ciągłego nawracania się. - Papież Franciszek zachęca nas, abyśmy korzystali z daru miłosierdzia. Cała Ewangelia jest wołaniem o nawrócenie - zakończył biskup Henryk Tomasik. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4