Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 19 marca - św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny
Pochmurno

-4°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 41%

Wiatr: 28.97 km/h

  • 19 Mar 2018

    Pochmurno -1°C -8°C

  • 20 Mar 2018

    Pochmurno 0°C -7°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Kultura chrześcijańska z nadzieją

Diecezja Radomska

Kultura chrześcijańska z nadzieją

08 październik 2017 / Tekst

- Trzeba iść przez życie zawsze z nadzieją, nigdy nie załamać rąk, nie przykleić się do jakiejś rozpaczy - mówił dziś ks. bp Piotr Turzyński podczas Mszy Św. w radomskiej katedrze, która inaugurowała Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Kultura chrześcijańska z nadzieją
fot. Radio Plus Radom

W tym roku początek Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zbiegł się w czasie z Dniem Papieskim. Msza Św. otwierająca tę inicjatywę miała zatem też wymiar papieski. Bp Turzyński w homilii przypomniał, że pontyfikat św. Jana Pawła II był właśnie świadectwem nadziei. Świadkiem nadziei nazwał papieża z Polski jego biograf George Weigel. "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!" to z kolei pierwszy akcent podczas Mszy Św., rozpoczynającej posługę Piotrową. Kaznodzieja zauważył jednak, że po ludzku Karol Wojtyła mógł stracić nadzieję. Bardzo szybko musiał bowiem pożegnać się z bliskimi, a czas stalinizmu też nie napawał optymizmem. - Do końca życia, zawsze nie można się poddawać. Trzeba wierzyć w dobro. Ta siła płynęła z wiary w Boga - mówił biskup. I o taką nadzieję, ufność apelował do Polaków papież podczas pielgrzymek do Ojczyzny. - Papież prosił, byśmy mieli ufność wbrew ludzkiej słabości. Nawet gdyby po raz tysięczny zdarzył się grzech, to Bóg jest od niego większy. Nie wolno stracić nadziei. Idźmy naprzód z nadzieją. Choćby nie wiem jak wielkie zło było, czy w naszej historii, czy w Europie, świecie, czy w każdym ludzkim życiu - choroba, cierpienie, grzech, słabość, smutek, to jednak idźmy naprzód z nadzieją. Jest Bóg - powiedział ks. bp Turzyński.

Nawiązując do Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej bp Turzyński zauważył cywilizacyjne zasługi Kościoła, chrześcijaństwa i wypieranie tego ze świadomości przez współczesnych. - Bardzo to bolesne, że niektórzy w Europie zapominają o chrześcijańskich korzeniach, o tym, że pierwsze szpitale tworzyli mnisi, o tym, że na pielęgniarkę mówi się siostro, bo to pierwsze siostry zakonne opiekowały się chorymi. Niektórzy chcą wyciąć chrześcijaństwo zapominając, że to pierwsze uniwersytety tworzyli ludzie Kościoła - chrześcijanie. Niektórzy chcieliby zapomnieć o krzyżach na szczytach gór w Alpach, Tatrach - mówił biskup w homilii.

Po Mszy Św. koncert dała Camerata Lubelska pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego. To kameralny zespół wokalno-instrumentalny, działający w Lublinie przy Wydziale Artystycznym UMCS. Powstał w 2001 roku. Dziś wierni usłyszeli „Litanię D-moll de Beatae Mariae Virgine” Józefa Zeidlera. Camerata wykonywała też części stałe Mszy Św.

fot. www.diecezja.radom.pl

 

Poniżej podajemy program na kolejne Dni Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, któremu patronuje Radio Plus Radom.

 

09 października – poniedziałek18.00 – Kościół Matki Bożej Królowej Świata – ul. Grzybowska; Msza Święta, a po niej spotkanie pt. „Ecce Homo” z abp. Grzegorzem Rysiem

10 października – wtorek17.00 – Miejska Biblioteka Publiczna – ul. Piłsudskiego; wernisaż wystawy Łukasza Babuli pt. „Portret Sacrum” - fotografie z I Komunii Świętej

11 października – środa18.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” - ul. Malczewskiego; wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Stana poświęconych klasztorom Mniszek Benedyktynek. Zaraz po wernisażu spotkanie z siostrą Małgorzatą Borkowską OSB - znawczynią historii życia zakonnego, tłumaczką, pisarką, także książek dla dzieci i literatury fantastycznej

12 października – czwartek11.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” - ul. Malczewskiego; przegląd teatrów amatorskich. Wystąpią: Teatr Scene z KLO im. św. Filipa Neri w Radomiu, Teatr „Scena II LO” z Liceum im. M. Konopnickiej oraz Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” z Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek”

14 października – sobota19.00 - Oratorium przy Kościele Matki Bożej Królowej Świata – ul. Grzybowska; koncert zespołu Exodus

15 października – niedziela18.00 – Kościół Matki Bożej Miłosierdzia – ul Struga; Msza Święta, a po niej koncert Moniki Świostek z zespołem.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-4°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 41%

Wiatr: 28.97 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

Those Were the Days

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 25 65
PGE Skra Bełchatów 24 55
Trefl Gdańsk 25 51
ONICO Warszawa 23 49
Asseco Resovia Rzeszów 25 45
Jastrzębski Węgiel 25 45
Indykpol AZS Olsztyn 25 43
Cuprum Lubin 25 38
Cerrad Czarni Radom 25 36
GKS Katowice 25 34
Espadon Szczecin 25 29
MKS Będzin 25 28
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 27
Łuczniczka Bydgoszcz 25 19
BBTS Bielsko-Biała 25 16
Dafi Społem Kielce 25 14

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA