Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 15 grudnia - bł. Jan Karol Steeb, prezbiter
Bardzo pochmurno

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 20.92 km/h

 • 15 Gru 2018

  Pochmurno 1°C -2°C

 • 16 Gru 2018

  Pochmurno -1°C -2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Las kapłański w katedrze

Diecezja Radomska

Las kapłański w katedrze

29 marzec 2018 / Tekst

Kapłan, któremu w życiu brakuje ofiary, zaprzecza własnej tożsamości – powiedział biskup Henryk Tomasik, który celebrował Mszę Krzyżma Świętego w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

W homilii bp Henryk Tomasik mówił, że „bez Ducha Świętego Bóg jest daleko, Chrystus pozostaje w przeszłości, Ewangelia pozostaje martwą literą, Kościół jest tylko organizacją, władza – dominacją, misja – propagandą, liturgia – niczym więcej, jak tylko wspomnieniem, życie chrześcijańskie – moralnością niewolnika”. W ten sposób biskup radomski nawiązywał do słów, które wypowiedział były patriarcha Antiochii i całego Wschodu Ignatios IV Hazim.

Dalej mówił, że tegoroczny program duszpasterski przypomina nam prawdę, że zostaliśmy napełnieni Duchem Świętym. Przypomniał, że dla wielu z nas dokonało się to w czasie ślubów zakonnych, czy święceń kapłańskich. - Dziękujemy dzisiaj za nasze kapłaństwo. Stajemy przed tą wielką tajemnicą wiary. Do tego dziękczynienia dołączamy modlitwę o dary Ducha Świętego, by nasze kapłaństwo było przeżywane jako dar i misja, aby wciąż było w nas dziękczynienia, że możemy sprawować Eucharystię. Modlimy się, by nasze kapłaństwo było dla nas sakramentem budowania mostów między człowiekiem a Bogiem. Modlimy się, aby dla wszystkich kapłanów, słowo przyrzekam wypowiedziane w dniu święceń, nie było tylko wspomnieniem poetyckiego wzruszenia tej wyjątkowej chwili. Modlimy się, by liturgicznemu wezwaniu „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę” towarzyszył realny duch ofiary. Kapłan, któremu w życiu brakuje ofiary, zaprzecza własnej tożsamości – mówił biskup Henryk Tomasik:

Na koniec mszy świętej życzenia w imieniu księży diecezji radomskiej złożył ks. prof. Wiesław Przygoda, członek komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Przypomniał słowa papieża Franciszka, który porównał prezbiterium do lasu. - Kiedy las rośnie i pompuje żywy tlen, którym inni oddychają i żyją, nikt tego nie zauważa. Ale kiedy runie jedno drzewo, upadnie na ziemię, hałas jest ogromny. Im drzewo jest wyższe, tym więcej jest hałasu. Księże biskupie, życzmy Tobie, abyś podziwiał las, który jest żywy, który pompuje Boże życie w serca ludzi. Życzmy, abyś nie musiał oglądać padających drzew z kapłańskiego lasu, abyś nie musiał leczyć słabych, chorych, umierających drzew – mówił ks. Przygoda:

W czasie liturgii pobłogosławione zostały oleje chorych i krzyżma oraz – po raz drugi w historii diecezji radomskiej – katechumenów. Zgromadzeni w świątyni biskupi: Adam Odzimek i Piotr Turzyński oraz księża – ponad 200 - odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Opat klasztoru cystersów w Wąchocku o. Eugeniusz Augustyn:

Ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań:

Ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia:

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 20.92 km/h

 • 15 Gru 2018

  1°C -2°C

 • 16 Gru 2018

  -1°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA