Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Przejrzyście

5°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 87%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 25 Wrz 2018

  Chwilowe opady deszczu 11°C 4°C

 • 26 Wrz 2018

  Bardzo pochmurno 13°C 2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Las kapłański w katedrze

Diecezja Radomska

Las kapłański w katedrze

29 marzec 2018 / Tekst

Kapłan, któremu w życiu brakuje ofiary, zaprzecza własnej tożsamości – powiedział biskup Henryk Tomasik, który celebrował Mszę Krzyżma Świętego w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

W homilii bp Henryk Tomasik mówił, że „bez Ducha Świętego Bóg jest daleko, Chrystus pozostaje w przeszłości, Ewangelia pozostaje martwą literą, Kościół jest tylko organizacją, władza – dominacją, misja – propagandą, liturgia – niczym więcej, jak tylko wspomnieniem, życie chrześcijańskie – moralnością niewolnika”. W ten sposób biskup radomski nawiązywał do słów, które wypowiedział były patriarcha Antiochii i całego Wschodu Ignatios IV Hazim.

Dalej mówił, że tegoroczny program duszpasterski przypomina nam prawdę, że zostaliśmy napełnieni Duchem Świętym. Przypomniał, że dla wielu z nas dokonało się to w czasie ślubów zakonnych, czy święceń kapłańskich. - Dziękujemy dzisiaj za nasze kapłaństwo. Stajemy przed tą wielką tajemnicą wiary. Do tego dziękczynienia dołączamy modlitwę o dary Ducha Świętego, by nasze kapłaństwo było przeżywane jako dar i misja, aby wciąż było w nas dziękczynienia, że możemy sprawować Eucharystię. Modlimy się, by nasze kapłaństwo było dla nas sakramentem budowania mostów między człowiekiem a Bogiem. Modlimy się, aby dla wszystkich kapłanów, słowo przyrzekam wypowiedziane w dniu święceń, nie było tylko wspomnieniem poetyckiego wzruszenia tej wyjątkowej chwili. Modlimy się, by liturgicznemu wezwaniu „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę” towarzyszył realny duch ofiary. Kapłan, któremu w życiu brakuje ofiary, zaprzecza własnej tożsamości – mówił biskup Henryk Tomasik:

Na koniec mszy świętej życzenia w imieniu księży diecezji radomskiej złożył ks. prof. Wiesław Przygoda, członek komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Przypomniał słowa papieża Franciszka, który porównał prezbiterium do lasu. - Kiedy las rośnie i pompuje żywy tlen, którym inni oddychają i żyją, nikt tego nie zauważa. Ale kiedy runie jedno drzewo, upadnie na ziemię, hałas jest ogromny. Im drzewo jest wyższe, tym więcej jest hałasu. Księże biskupie, życzmy Tobie, abyś podziwiał las, który jest żywy, który pompuje Boże życie w serca ludzi. Życzmy, abyś nie musiał oglądać padających drzew z kapłańskiego lasu, abyś nie musiał leczyć słabych, chorych, umierających drzew – mówił ks. Przygoda:

W czasie liturgii pobłogosławione zostały oleje chorych i krzyżma oraz – po raz drugi w historii diecezji radomskiej – katechumenów. Zgromadzeni w świątyni biskupi: Adam Odzimek i Piotr Turzyński oraz księża – ponad 200 - odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Opat klasztoru cystersów w Wąchocku o. Eugeniusz Augustyn:

Ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań:

Ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia:

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

5°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 87%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 25 Wrz 2018

  11°C 4°C

 • 26 Wrz 2018

  13°C 2°C

ARTYSTA TYGODNIA

Midnight Lady

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4