Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 19 sierpnia - św. Sykstus III, papież
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Las kapłański w katedrze

Diecezja Radomska

Las kapłański w katedrze

29 marzec 2018 / Tekst

Kapłan, któremu w życiu brakuje ofiary, zaprzecza własnej tożsamości – powiedział biskup Henryk Tomasik, który celebrował Mszę Krzyżma Świętego w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

W homilii bp Henryk Tomasik mówił, że „bez Ducha Świętego Bóg jest daleko, Chrystus pozostaje w przeszłości, Ewangelia pozostaje martwą literą, Kościół jest tylko organizacją, władza – dominacją, misja – propagandą, liturgia – niczym więcej, jak tylko wspomnieniem, życie chrześcijańskie – moralnością niewolnika”. W ten sposób biskup radomski nawiązywał do słów, które wypowiedział były patriarcha Antiochii i całego Wschodu Ignatios IV Hazim.

Dalej mówił, że tegoroczny program duszpasterski przypomina nam prawdę, że zostaliśmy napełnieni Duchem Świętym. Przypomniał, że dla wielu z nas dokonało się to w czasie ślubów zakonnych, czy święceń kapłańskich. - Dziękujemy dzisiaj za nasze kapłaństwo. Stajemy przed tą wielką tajemnicą wiary. Do tego dziękczynienia dołączamy modlitwę o dary Ducha Świętego, by nasze kapłaństwo było przeżywane jako dar i misja, aby wciąż było w nas dziękczynienia, że możemy sprawować Eucharystię. Modlimy się, by nasze kapłaństwo było dla nas sakramentem budowania mostów między człowiekiem a Bogiem. Modlimy się, aby dla wszystkich kapłanów, słowo przyrzekam wypowiedziane w dniu święceń, nie było tylko wspomnieniem poetyckiego wzruszenia tej wyjątkowej chwili. Modlimy się, by liturgicznemu wezwaniu „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę” towarzyszył realny duch ofiary. Kapłan, któremu w życiu brakuje ofiary, zaprzecza własnej tożsamości – mówił biskup Henryk Tomasik:

Na koniec mszy świętej życzenia w imieniu księży diecezji radomskiej złożył ks. prof. Wiesław Przygoda, członek komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Przypomniał słowa papieża Franciszka, który porównał prezbiterium do lasu. - Kiedy las rośnie i pompuje żywy tlen, którym inni oddychają i żyją, nikt tego nie zauważa. Ale kiedy runie jedno drzewo, upadnie na ziemię, hałas jest ogromny. Im drzewo jest wyższe, tym więcej jest hałasu. Księże biskupie, życzmy Tobie, abyś podziwiał las, który jest żywy, który pompuje Boże życie w serca ludzi. Życzmy, abyś nie musiał oglądać padających drzew z kapłańskiego lasu, abyś nie musiał leczyć słabych, chorych, umierających drzew – mówił ks. Przygoda:

W czasie liturgii pobłogosławione zostały oleje chorych i krzyżma oraz – po raz drugi w historii diecezji radomskiej – katechumenów. Zgromadzeni w świątyni biskupi: Adam Odzimek i Piotr Turzyński oraz księża – ponad 200 - odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Opat klasztoru cystersów w Wąchocku o. Eugeniusz Augustyn:

Ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań:

Ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4