Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: bł. Jerzy Popiełuszko, męczennik
Pochmurno

11°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 19 Paź 2017

    Pochmurno 14°C 9°C

  • 20 Paź 2017

    Bardzo pochmurno 16°C 10°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Lekarz leczy ciało, a kapelan duszę

Diecezja Radomska

Lekarz leczy ciało, a kapelan duszę

09 luty 2017 / Tekst

To słowa ks. Mirosława Bandosa, kapelana Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, który w tym roku obchodzi 20-lecie posługi duszpasterskiej w lecznicy przy Tochtermana. W ciągu tych dwóch dekad dorobił się pseudonimu "ojciec Mateusz", bowiem codzienne do szpitala przyjeżdża na rowerze. 

Ks. Bandos po święceniach kapłańskich w 1987 roku pracował jako wikariusz w Stromcu, w parafii NSJ w Radomiu a potem w Lipsku. Po dziesięciu latach ówczesny biskup radomski Edward Materski zaproponował wikariuszowi probostwo i budowę budowę kościoła Zesłania Ducha Świętego w Zwoleniu. - Nie czułem się gotowy. Zresztą jakoś nigdy nie chciałem być proboszczem. Wówczas ksiądz biskup zaproponował objęcie funkcji kapelana w szpitala. Po chwili namysłu wybrałem lecznicę, posługę wśród chorych - wspomina ks. Bandos. 

Ksiądz Mirosław Bandos w ciągu dwóch dekad posługi w szpitalu dostrzegł, że zmieniło się postrzeganie sakramentu namaszczenia chorych. - Kiedyś pokutowało przekonanie, że sakrament ten udzielany jest jedynie umierającym. W czasie odwiedzin na oddziałach zachęcam chorych, by nie bali się przyjmowania tego sakramentu - mówi kapelan. 

Dodaje z radością, że wzrasta liczba osób, które przyjmują sakrament namaszczenia chorych. W 2012 roku sakrament przyjęło ok. 1,2 tys. chorych, rok później już 1,5, a obecnie liczba ta dochodzi do prawie 2 tys. 

- Sakrament chorych jest ubezpieczeniem duszy, a nawet antybiotykiem. Przywraca zdrowie i umacnia człowieka - powiedział ks. Bandos. 

Księża kapelani są codziennie w szpitalach i do dyspozycji w każdym czasie dla chorych i rodziny. Wystarczy tylko poprosić personel szpitala by wezwał kapłana lub przekazał prośbę o sakrament. 

Ksiądz Mirosław ma 55 lat. Pochodzi z Paradyża. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Pracował jako wikariusz w Stromcu, w parafii NSJ w Radomiu a potem w Lipsku. Opiekuje się Katolickim Stowarzyszeniem Lekarzy oraz Katolickim Stowarzyszeniem Pielęgniarek i Położnych. Jest kapelanem amazonek oraz duszpasterzuje w Hospicjum św. Józefa prowadzonym przez Caritas Diecezji Radomskiej.  Cała rozmowa z ks. Mirosław Bandosem w magazynie "Od niedzieli do Niedzieli".

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Gimme Hope Jo'anna

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
Cuprum Lubin 4 11
Indykpol AZS Olsztyn 3 9
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 9
ONICO Warszawa 4 8
Jastrzębski Węgiel 3 6
GKS Katowice 4 6
Espadon Szczecin 4 6
Asseco Resovia Rzeszów 4 6
Trefl Gdańsk 3 5
MKS Będzin 4 5
Cerrad Czarni Radom 4 4
Łuczniczka Bydgoszcz 4 4
PGE Skra Bełchatów 2 3
Dafi Społem Kielce 4 2
BBTS Bielsko-Biała 3 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA