Na antenie: Transmisja Mszy św. z Katedry ONMP
Wojciech Sałek
Patron dnia: 14 grudnia - św. Jan od Krzyża, prezbiter i doktor Kościoła
Pochmurno

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 95%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 14 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

 • 15 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Mają tylko jedno marzenie...

Diecezja Radomska

Mają tylko jedno marzenie...

18 marzec 2018 / Tekst

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 33 w Radomiu odbył się drugi turniej charytatywny halowej piłki nożnej na rzecz dziewiętnastoletniego Kamila Wurmańskiego. - Marzymy tylko o tym, żeby Kamil wyzdrowiał. - mówi Anna Wurmańska - mama nastolatka.

Mają tylko jedno marzenie...
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Turniej zorganizowany został przez lektorów z parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową nr 33. W sportowych rozgrywkach udział wzięło dwanaście drużyn, które w jakiś sposób związane są z Kamilem. Jedni znają go z wyjazdów oazowych, innych z Kamykiem łączy służba przy ołtarzu. Jeszcze inni uczą się lub pracują w szkole, której absolwentem jest Kamil. Impreza po raz kolejny zjednoczyła miłośników piłki nożnej, którzy oprócz sportowej pasji pokazali swoje dobre serca.

Kamil ma 19 lat. W lipcu 2015 roku w czasie wyjazdu młodzieżowego miał zatrzymanie krążenia i akcji serca. Do tej pory nie ustalono, jaka była przyczyna tego zdarzenia. Wskutek długiej reanimacji nastąpiło niedotlenienie mózgu. Kamil przebywał na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Uniwersyteckim na Prokocimiu w Krakowie, następnie w Klinice Budzik. Od sierpnia 2016 Kamil jest już w domu. Po ponad dwuletniej walce Kamil nie mówi, choć wydaje dźwięki: potrafi powiedzieć "mama", stara się powiedzieć "tata". Po kosztownych turnusach rehabilitacyjnych nastąpiła również znaczna poprawa ruchowa. Kamil sam wstaje w wózka inwalidzkiego, rzuca piłką, sam stawia kilka kroków. Wciąż nie ma z nim kontaktu, nie odpowiada na pytania, ale zdaje się być świadomy i chętny do współpracy. Kamyk - główny bohater turnieju wraz z rodzicami obserwował sportowe zmagania kolegów. Jak mówi Anna Wurmańska - mama Kamila - nastolatek może liczyć na swoich kolegów w każdej sytuacji. Odwiedzają go, starają się pomóc i wspierać przyjaciela oraz całą jego rodzinę. Chłopiec cały czas potrzebuje rehabilitacji i wyjazdów na turnusy, które mogą pomóc mu wrócić do zdrowia. Mama Kamila nie kryje wzruszenia i wdzięczności osobom, którym los Kamyka nie jest obojętny. Sama przyznaje, że bliscy Kamila mają tylko jedno marzenie - pragną by nastolatek wrócił do pełni zdrowia:

Turniej to przekazanie swojego wysiłku: fizycznego, organizacyjnego i psychicznego na rzecz Kamila. To również sportowe emocje i zdrowa rywalizacja. - podkreśla ks. Karol Warchoł z parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu:

 W rozgrywkach wzięła udział m.in drużyna kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu:

Bez pucharu, ale z postanowieniem dalszych treningów i lepszych rezultatów podczas kolejnego turnieju rozgrywki zakończyła drużyna uczniów PSP 33. Uczniowie chcieli pokazać solidarność z Kamilem, który również kończył podstawówkę przy ul. Kolberga:

Nawet jeśli dla uczniów rozgrywki się zakończyły, to mogli kibicować swoim nauczycielom, którzy również stworzyli drużynę. Andrzej Tomczyk - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 w Radomiu cieszy się, że szkoła mogła włączyć się w organizację imprezy:

Na boisku nie mogło zabraknąć drużyny z parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu. Koledzy Kamila Wurmańskiego przekonują, że podczas turnieju najważniejsza jest pomoc Kamykowi, a puchary i medale schodzą na dalszy plan:

 Na trybunach zebrało się wielu kibiców:

Podczas meczu wolontariusze zbierali pieniądze na rzecz Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Udało się zebrać znaczną kwotę, która przeznaczona zostanie na rehabilitację i leczenie Kamila. Turniej wgrała drużyna AS Roman, którą zebrał dawny lektor naszej parafii w zastępstwo za drużynę z Okuniewa, która wycofała się z turnieju. Drugie miejsce zajęli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Brąz wywalczyła drużyna parafii Matki Bożej Królowej Świata. Na czwartym miejscu uplasowała się drużyna FC Glinice zbudowana wokół lektorów z Dzierzkowa.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 95%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 14 Gru 2018

  0°C -2°C

 • 15 Gru 2018

  0°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA