Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Matko Boża Pocieszenia, wejdź w nasze rodziny!

Diecezja Radomska

Matko Boża Pocieszenia, wejdź w nasze rodziny!

15 sierpień 2017 / Tekst

Czterdzieści lat temu ówczesny kardynał Karol Wojtyła dokonał aktu koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w sanktuarium w Starej Błotnicy. 15 sierpnia odbyły się uroczystości jubileuszowe.

Matko Boża Pocieszenia, wejdź w nasze rodziny!
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Henryk Tomasik. W swoim słowie przypomniał dzień koronacji obrazu. Zaapelował również do rodzin, by dbały o swój chrześcijański charakter. Ordynariusz zwrócił także uwagę na potrzebę modlitwy w intencji narzeczonych, którzy powinni dobrze przygotować się do sakramentu małżeństwa. Podkreślił wagę składania ślubu - nie tylko przed sobą na wzajem, ale przede wszystkim przed Bogiem. - Dzisiaj obok modlitwy złóżmy na ołtarzu naszą decyzję, że naprawdę zatroszczymy się o to, by nasza rodzina była miejscem świętym i uświęcającym. - zaapelował biskup Henryk Tomasik:

W uroczystości udział wzięło wielu parafian, którzy dobrze pamiętają dzień koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia Pani Ziemi Radomskiej. Do błotnickiego Sanktuarium przyjechało również wielu pielgrzymów, którzy oddają się pod opiekę Matki Bożej Pocieszenia. - To szczególna patronka i szczególny dzień. - podkreślali:

- Czterdzieści lat temu koronacja odbywała się w błocie i deszczu - dziś przepiękna pogoda. Tak jakby Matka Boża chciała podkreślić ten jubileusz. - mówi przeor sanktuarium, o. Piotr Urbanek zaznaczając, że jubileusz to ważna uroczystość dla Sanktuarium, ale przede wszystkim dla wiernych:

W uroczystości udział wziął wójt gminy Stara Błotnica - Marcin Kozdrach:

Po Eucharystii wierni wzięli udział w uroczystej procesji wokół Sanktuarium.

Obraz Madonny z Błotnicy wykonano najprawdopodobniej w XVII wieku na deskach lipowych, a zaokrąglenia dodano z drewna sosnowego. Autor wizerunku jest nieznany. Parafia Błotnica należąca do diecezji radomskiej jest jedną z najstarszych parafii na tych terenach. Początki fundacji kościoła w Błotnicy przypadają na przełom XII i XIII w. Dzisiejsza świątynia została wybudowana w XVIII wieku. Wizerunek maryjny koronował w 1977 roku kard. Karol Wojtyła. W uroczystościach uczestniczyło wówczas prawie 200 tys. wiernych. Od 2000 roku sanktuarium opiekują się ojcowie paulini z Jasnej Góry.

Całości homilii biskupa Henryka Tomasika wysłuchać można tutaj:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4