Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 26 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Miłość do ojczyzny wyznana na scenie

Diecezja Radomska

Miłość do ojczyzny wyznana na scenie

26 kwiecień 2018 / Tekst

Jubileuszowa edycja w jubileuszowym roku. Za nami 15. Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham Moją Ojczyznę" organizowany przez Akcję Katolicką Diecezji Radomskiej.

Miłość do ojczyzny wyznana na scenie
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

W tegorocznej edycji udział wzięło dwustu czterdziestu dwóch uczestników z diecezji radomskiej, którzy zaprezentowali się w kategoriach przedszkolaków, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas koncertu finałowego usłyszeć można było zarówno występy solowe, jak i zespołowe. Konkurs został zainicjowany piętnaście lat temu przez Marka Pastuszkę ze starachowickiej Akcji Katolickiej. Impreza rozszerzyła się na osiem parafialnych oddziałów. Tam parafialne oddziały przygotowują uczestników do konkursu regionalnego. Następnie laureaci konkursów regionalnych prezentowali się podczas finału diecezjalnego. - Poprzez talenty uczestnicy wyrażają miłość do ojczyzny - naszej matki. - mówi Teresa Połeć - prezes Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej:

- Powinniśmy troszczyć się o naszą ziemską ojczyznę. - podkreślił ks. bp Henryk Tomasik:

 "Pierwszą kadrową" zaprezentowały dzieci z Niepublicznego Przedszkola Tygrysek w Opocznie:

Z Rzepina w gminie Pawłów przyjechało trio wokalne Smyki. Uczestniczki ubrane w biało-czerwone stroje przekonują jak ważna jest miłość do ojczyzny:

 "Niepodległą-niepokorną" zaśpiewali "żołnierze" ze Stykowa. Chłopcy zwracają uwagę na pamięć o tych, którzy polegli za wolność ojczyzny:

Pierwsze miejsce w kategorii poezja w grupie szkół podstawowych zajął Mikołaj Genca z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, za recytację wiersza "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej" autorstwa Wisławy Szymborskiej. Laureat nie ukrywa, że chciał wygrać w w konkursie "Kocham moją ojczyznę", jednak podkreśla także jak ważny jest patriotyzm w dzisiejszych czasach:

- Promocja patriotyzmu i troska o przekazywanie dziedzictwa kulturowego są wpisane w cele programowe Akcji Katolickiej - stąd już od piętnastu lat taki konkurs się odbywa. - podkreśla ks. Andrzej Jędrzejewski - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej:

 Patronat honorowy nad konkursem objął Biskup Radomski Henryk Tomasik. Medialnie imprezie patronowało Radio Plus Radom.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4