Na antenie: CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Steckiewicz
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Młodzi z papieżem w katedrze

Diecezja Radomska

Młodzi z papieżem w katedrze

02 czerwiec 2016 / Tekst
Ćwierć wieku temu w Radomiu przebywał Jan Paweł II. Z tej racji 3 czerwca odbędzie się papieska sesja Rady Miejskiej, a wieczorem Msza święta w katedrze. Szczególnie zaproszenie do wzięcia udziału w liturgii biskup Henryk Tomasik skierował do młodzieży, wolontariuszy i uczniów ze szkół, których patronem jest papież-Polak.
Archiwum Kurii Biskupiej w Radomiu
Archiwum Kurii Biskupiej w Radomiu

Jan Paweł II przybył do Radomia 4 czerwca w godzinach porannych. Na lotnisku na Sadkowie sprawował Mszę św. Potem przejechał do gmachu nowo wybudowanego seminarium, gdzie dokonał jego poświęcenia. W drodze powrotnej na lotnisko nawiedził katedrę oraz modlił się przy pomniku robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. Papieskie nauczanie z tamtej pielgrzymki oparte było na Dekalogu oraz na Chrystusowych błogosławieństwach z Kazania na górze. W Radomiu papież mówił o przykazaniu „Nie zabijaj” i o błogosławieństwie „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”.

- Wspominamy to niezwykłe wydarzenie, któremu towarzyszyło wspaniałe wyznanie wiary uczestników tego spotkania. Zbliża się 25. rocznica tego historycznego wydarzenia. Zapraszam na wspólne dziękczynienie. W piątek, 3 czerwca, o godzinie 18.00, w kościele katedralnym, będziemy dziękować Bogu za osobę i pontyfikat św. Jana Pawła II. W szczególny sposób zapraszam szkoły im. Jana Pawła II, młodzież i wolontariuszy - napisał ordynariusz radomski w komunikacie do wiernych.

- Pamiętamy, że był wówczas wiatr, Ojciec Święty użył sformułowania, że papież rzuca słowa na wiatr. Chciał, żeby był to wiatr Ducha Świętego, by te słowa przyniosły owoce. Wiele osób pamięta to niezwykłe wydarzenie. Byliśmy wówczas zjednoczeni. Radom zjednoczył się w czasie przygotowań do tej papieskiej wizyty - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Tradycyjnie, w rocznicę pobytu w Radomiu świętego Jana Pawła II, odbędzie się papieska sesja Rady Miejskiej. W programie są wystąpienia biskupa Henryka Tomasika i prezydenta miasta Radosława Witkowskiego. Okolicznościowy referat wygłosi ks. infułat Stanisław Pindera ze Starachowic. Sesja, którą zaplanowano na godzinę 16.30, zakończy się dyskusją na temat nauczania świętego Jana Pawła II. Miejscem obrad będzie sala Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Moniuszki 9. Decyzję o papieskiej sesji podjęto podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miejskiej w kwietniu 2015 roku. Dalsze obchody odbywają się w kościele katedralnym, gdzie wierni dziękują za pobyt św. Jana Pawła II w Radomiu oraz jego kanonizację.

Przypomnijmy, że w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się pokój papieski, który jest pamiątką wizyty Jana Pawła II z 4 czerwca 1991 r. w Radomiu. Można tam oglądać szaty liturgiczne, sutannę Jana Pawła II, a nawet jego buty. Seminarium przechowuje kielich mszalny użyty podczas celebry na radomskim lotnisku, papieski fotel i wiele innych pamiątek, łącznie z okolicznościową zastawą stołową i kartami wejściowymi dla pielgrzymów.

W diecezji radomskiej wiele parafii posiada relikwie św. Jana Pawła II. Znajdują się one m. in. w Paradyżu, Opocznie, Brudzewicach, Węgrzynie i Turnie, w ośrodku poświęconym polskiemu papieżowi. Pięknie zdobiony relikwiarz z kroplą krwi Jana Pawła II znajduje się w kaplicy Miłosierdzia Bożego w sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4