Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Młodzież, wiara i powołanie

Diecezja Radomska

Młodzież, wiara i powołanie

25 styczeń 2017 / Tekst

Biskup Tomasik wdzięczny papieżowi Franciszkowi za troskę o młodych. 

R.Mizera/Radio Plus Radom
R.Mizera/Radio Plus Radom

- Zrobimy wszystko, by obraz młodych był pełniejszy - zadeklarował biskup Henryk Tomasik, odnosząc się do ankiety przed Synodem o młodzieży, który odbędzie się w październiku 2018 roku pod hasłem "Młodzież, wiara i powołanie". Dokument zostanie rozesłany przez Watykan do wszystkich konferencji biskupich, diecezji i instytucji kościelnych. 

- Bogu dzięki, że taki Synod odbędzie się, należą się wyrazy wdzięczności Ojcu Świętemu Franciszkowi, że zachęca cały Kościół do refleksji na temat młodzieży wokół tematu "Młodzież, wiara i powołania". Ciekawe, że papież łączy powołanie z charakterystyką młodzieży na drodze wiary. Częścią tego będzie ankieta dotycząca aktualnej sytuacji, obraz młodych w różnych częściach świata. Czekamy na wskazania KEP i podejmiemy pracę nad ankietą. Zrobimy wszystko, by obraz młodych był pełniejszy - powiedział biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Biskup radomski zwrócił uwagę, że wśród wielu pytań, będzie miejsce ze strony samej młodzież, "by dokonać pewnej syntezy, ciekawego opracowania, które pokaże nie tylko aktualną sytuację, perspektywy, ale i zadania". - Często słyszymy o problemie młodzieży. Tak naprawdę jest problem rodziców, nauczycieli, duszpasterzy - zauważył biskup radomski. 

Jedno pytań z ankiety dotyczy tego, jak można pomóc młodym ludziom patrzeć w przyszłość z ufnością i nadzieją, wychodząc z bogactwa chrześcijańskiej pamięci Europy?

- Nie ma jednej recepty, ale myślę, że trzeba być przy młodych, kształtować ich wrażliwość na wartości, dojrzałe postawy, dać poczucie bezpieczeństwa młodemu człowiekowi, by nie pozostawał sam ze swoimi problemami. Z drugiej strony nadopiekuńczość nie służy kształtowaniu dojrzałych postaw. Dlatego głęboka wiara i dojrzałość osobowa, muszą dominować w naszym wysiłku dotyczącym tego, jak pomóc młodym ludziom - powiedział ksiądz biskup. 

Bp Tomasik nie wykluczył, że w wielu sytuacjach strona kościelna będzie bezradna. - Bo czy od duszpasterzy zależy rynek pracy? Czy młodzi po skończeniu studiów otrzymują pracę, czy odpowiednie wynagrodzenie? Tu potrzeba wielkiej współpracy władz państwowych, samorządowych i Kościoła - stwierdził ordynariusz radomski. 

Biskup Tomasik odniósł się również do innego zagadnienia z ankiety, że "młodzi ludzie często czują się odrzuceni i nie tolerowani przez system polityczny, gospodarczy i społeczny, w którym żyją". - W historii powojennej Europy były zorganizowane formy buntu młodych ludzi. Dzisiaj ważne jest, by nie dopuszczać do takich sytuacji. Naszym zadaniem jest troska o kształtowanie człowieka według konkretnych zasad, a nie chwilowych koniunktur - powiedział gość Radia Plus Radom.

Obrady 15. zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów zaplanowano na październik 2018 roku w Watykanie. Jego temat: „Młodzież, wiara i powołanie” stanowić ma kontynuację dwóch kolejnych zgromadzeń synodalnych nt. rodziny, które odbyły się w 2014 i 2015 roku. Tym razem ojcowie synodalni omówią zagadnienie opieki duszpasterskiej nad młodym pokoleniem.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4