Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Modlitwa przy Grobowcu Biskupów Radomskich

Diecezja Radomska

Modlitwa przy Grobowcu Biskupów Radomskich

07 listopad 2014 / Tekst

W intencji zmarłych biskupów radomskich oraz wszystkich księży diecezji radomskiej, modlili się alumni i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Nabożeństwo odbyło się przy Grobowcu Biskupów Radomskich, który znajduje się na zabytkowym cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.

Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Ks. Zbigniew Niemirski/GN

Ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu powiedział, że biskupi: Edward Materski i Stefan Siczek, którzy zostali pochowani w grobowcu, są drogowskazem dla żyjących. - Mamy szczególnie w pamięci ostatnie chwile życia biskupa Edwarda i jego cierpienie. Wspominamy również biskupa Stefana i jego ojcowską troskę. Czujemy potrzebę, aby tutaj teraz być i kierować modlitwę do Boga - powiedział ks. Jarosław Wojtkun.

W nabożeństwie udział wzięli alumni i kadra profesorska seminarium. Wśród nich Marcin Przytuła, alumn piątego roku. - Przychodzimy tutaj, w te listopadowe dni, które są pełne zadumy i przypominamy ziemską wędrówkę naszych biskupów. Chcemy naśladować ich piękne życie - powiedział alumn Przytuła. Przy grobowcu modlił się też diakon Maciej Szymański. - To nasze szczególne zobowiązane, by pamiętać o naszych Pasterzach - powiedział diakon Szymański.

Z kolei ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza wyraził radość, że pamięć o zmarłych biskupach i kapłanach pochowanych na nekropolii przy Limanowskiego jest wciąż żywa. - Wiele osób w tych listopadowych dniach zapala znicze przy Grobowcu Biskupów Radomskich. Wiele tych zniczy płonie także na grobach pochowanych tutaj księży. To piękne, że pamiętamy o zmarłych - powiedział ks. Zamaria.

Grobowiec Biskupów Radomskich powstał w 2012 roku po śmierci pierwszego biskupa radomskiego Edwarda Materskiego. Jest to XIX-wieczna kaplica, która mieści się w zabytkowym budynku dawnej dzwonnicy. W grobowcu spoczywa również ciało biskupa Stefana Siczka. Z kolei biskup Jan Chrapek został pochowany w 2001 roku w przedsionku radomskiej katedry.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4