Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Modlitwa w intencji kanonizacji "świętego Franciszka z Radomia"

Diecezja Radomska

Modlitwa w intencji kanonizacji "świętego Franciszka z Radomia"

02 maj 2019 / Tekst

W intencji kanonizacji bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, niezwykle ofiarnego duszpasterza, wychowawcy młodzieży, opiekuna głodnych i ubogich, nazywanego "świętym Franciszkiem z Radomia" modlili się 2 maja radomianie i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych. Mszy świętej w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu przewodniczył ks. ppłk Kryspin Rak, proboszcz parafii, a homilię wygłosił ks. Andrzej Góźdź, który przez kilka lat pracował w Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

Ks. Rak nawiązując do słów św. Jana Pawła II powiedział, że u kresu drugiego tysiąclecia Kościół znowu stał się Kościołem męczenników. Dodał, że świadectwo dawane Chrystusowi aż do przelania krwi, stało się wspólnym dziedzictwem zarówno katolików, jak prawosławnych, anglikanów i protestantów. - To świadectwo nie może zostać zapomniane. Warto w myśl tego papieskiego wezwania podjąć starania o przybliżenie postaci bł. ks. majora Bolesława Strzeleckiego, by świadectwo jego życia i męczeńskiej śmierci wciąż promieniowało i przynosiło owoce. Dzisiaj przeżywamy 78. rocznicę jego męczeńskiej śmierci z obozie koncentracyjnym Auschwitz - mówił ks. Kryspin Rak:

Homilię wygłosił ks. Andrzej Góźdź, który przez kilka lat pracował w Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Obecnie pracuje w parafii garnizonowej w Radomiu. Duszpasterz przypomniał, że ks. Bolesław Strzelecki dał się poznać jako radomski św. Franciszek. - Zawsze pamiętał o biednych i ubogich. Będąc proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu na Glinicach, organizował codzienne posiłki dla sierot - powiedział ks. Góźdź.

Kaznodzieja mówił, że w czasie pobytu w niemieckim obozie zagłady zbierał chleb i rozdawał go tym, którzy byli głodni. - On nie dbał o siebie, ale dzielił się chlebem z innymi. To godna naśladowania osoba, dlatego modlimy się o jego kanonizację - powiedział ks. Góźdź.

Bł. ks. Bolesław Strzelecki urodził się 10 czerwca 1896 r. w Poniemuniu na Suwalszczyźnie, a wychowany został w Kuźni parafii Jastrząb (diecezja radomska). Ukończył Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Wyświęcony został 21 grudnia 1918 r. w kaplicy seminaryjnej.

Był diakonem, potem wikariuszem w parafii św. Michała w Ostrowcu. W latach 1919-1923 studiował w Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał doktorat prawa kanonicznego. Był prefektem szkół radomskich i wizytatorem nauki religii, spowiednikiem zakonnic. Był aktywny w pracy charytatywnej i społecznej. W latach 1935-1940 był rektorem kościoła Św. Trójcy w Radomiu, a od 1940 r. proboszczem parafii NSJ w Radomiu. Był ofiarny w pomaganiu biednym i więźniom.

Został aresztowany 7 stycznia 1941 r. Z radomskiego więzienia został przewieziony do Oświęcimia 5 kwietnia 1941 r. W obozie żebrał o chleb dla swoich parafian tam przebywających. Zmarł z powodu wycieńczenia.

Został beatyfikowany w gronie 108 męczenników przez Jana Pawła II dnia 13 czerwca 1999 roku.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4