Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: bł. Jerzy Popiełuszko, męczennik
Pochmurno

11°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 19 Paź 2017

    Pochmurno 18°C 12°C

  • 20 Paź 2017

    Bardzo pochmurno 16°C 10°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Niechaj zabrzmi Alleluja!

Diecezja Radomska

Niechaj zabrzmi Alleluja!

15 kwiecień 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

- Nasza historia jest również historią Bożą! Pan Bóg nas nie zostawia! - powiedział bp Piotr Turzyński podczas Wigilii Paschalnej sprawowanej w radomskiej katedrze.

Wigilia Paschalna to najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele, przynależąca do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Jest ona nocnym czuwaniem na cześć Pana. Składa się z pięciu etapów. Uroczystości Wielkiej Soboty w radomskiej katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny przewodniczył ks. bp Piotr Turzyński.

Pierwszym punktem Wigilii Paschalnej była Liturgia Światła. Przed katedrą bp Turzyński poświęcił ogień, na paschale wykreślił krzyż i cyfry bieżącego roku, a następnie odpalił paschał od poświęconego ognia. Uroczysta procesja wkroczyła do ciemnego kościoła, zatrzymując się wśród wiernych, by mogli odpalić od paschału swoje świece.

Kolejną częścią była Liturgia Słowa. Wierni wysłuchali Słowa Bożego ze Starego i Nowego Testamentu. Po każdym z czytań następował psalm i modlitwa. W tej części przy wtórze organów i dzwonków wybrzmiał hymn "Chwała na wysokości Bogu", który wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu został wyłączony z liturgii. Podczas śpiewu na ołtarz wrócił obrus, zapłonęły również świece. Podczas Wigilii Paschalnej wybrzmiewa także uroczyste "Alleluja!":

Homilię wygłosił bp Piotr Turzyński, którzy przypomniał zgromadzonym, że Bóg jest Panem historii i ma ogromny wpływ na ludzkie losy. - Nasza historia jest historią Bożą! - przekonywał biskup Turzyński:

Kolejnym punktem Wigilii Paschalnej była Liturgia Chrzcielna. Wierni po odśpiewaniu "Litanii do Wszystkich Świętych" odnowili przyrzeczenia chrzcielne, za co Kościół w dniu dzisiejszym udziela odpustu zupełnego:

Kolejnym etapem liturgii była Liturgia Eucharystyczna.

Ostatnią częścią obchodów Wigilii Paschalnej jest uroczysta procesja rezurekcyjna, której towarzyszy śpiew pieśni wielkanocnych i bicie dzwonów. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Kościół raduje się ze zwycięstwa Jezusa nad śmiercią.

 Całości homilii wysłuchać można tutaj:

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Gimme Hope Jo'anna

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
Cuprum Lubin 4 11
Indykpol AZS Olsztyn 3 9
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 9
ONICO Warszawa 4 8
Jastrzębski Węgiel 3 6
GKS Katowice 4 6
Espadon Szczecin 4 6
Asseco Resovia Rzeszów 4 6
Trefl Gdańsk 3 5
MKS Będzin 4 5
Cerrad Czarni Radom 4 4
Łuczniczka Bydgoszcz 4 4
PGE Skra Bełchatów 2 3
Dafi Społem Kielce 4 2
BBTS Bielsko-Biała 3 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA