Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Kinga, dziewica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Niedziela Palmowa i święto młodych

Diecezja Radomska

Niedziela Palmowa i święto młodych

20 marzec 2016 / Tekst
Dziś Kościół przeżywa Niedzielę Palmową, zwaną też Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień.
Niedziela Palmowa i święto młodych
fot. www.facebook.com/parafialukasz

Niedziela Palmowa przypomina z jednej strony o triumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy wśród wiwatującego tłumu, a z drugiej o męce i śmierci Chrystusa. Palmy w rękach wiernych symbolizują gałązki, którymi witali Jezusa mieszkańcy Jerozolimy. Kolor szat liturgicznych jest czerwony, wskazujący na godność królewską, ale i męczeństwo. Wszak podczas liturgii słowa czytana lub śpiewana jest Męka Jezusa Chrystusa. - Liturgia wprowadza nas już w wielką tajemnicę męki Jezusa Chrystusa. Palma stała się w życiu Kościoła w pewnym sensie symbolem męczeństwa. Pan Jezus nadał jej szczególny wymiar. Stajemy z palmami, aby wyrazić gotowość przyjęcia Pana Jezusa, ale uświadamiamy sobie także bardzo smutną prawdę. Ci, którzy witali tak bardzo uroczyście Chrystusa: Hosanna, kilka dni później wołali: Ukrzyżuj go. To pewna przestroga, aby podtrzymywać w sercu stałą wiarę i stałą gotowość trwania przy Chrystusie - mówił w Kwadransie dla Pasterza w Radiu Plus Radom biskup radomski Henryk Tomasik.

Od 1985 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży. Dlaczego? - Bardzo ważne jest spotkanie papieża z młodzieżą Rzymu w czwartek przed Niedzielą Palmową 1983 roku. Wówczas Ojciec Święty mówił, że za Panem Jezusem do Jerozolimy wchodziła mlodzież, witała Go. To był wielki entuzjazm dzieci i młodzieży. Św. Jan Paweł II chciał przypomnieć młodym ludziom właśnie to wydarzenie, którego bohaterami są młodzi ludzie idący z entuzjazmem za Jezusem - wyjaśnia biskup Tomasik.

Dziś o 20.00 ulicami Radomia przejdzie Droga Krzyżowa pod przewodnictwem ks. bpa Henryka Tomasika. Po niej młodzi otrzymają teksty Orędzia Papieża na Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku temat to; "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". - To orędzie jest bardzo ciekawe, bo papież Franciszek nawiązuje do rozważań Jana Pawła II na temat miłosierdzia. To co Jan Paweł II umieścił w przypisach encykliki o Bogu bogatym w miłosierdzie Ojciec Święty Franciszek uczynił treścią swoich rozważań. Tam jest mowa o różnych wymiarach Bożego Miłosierdzia. W drugiej części orędzia papież mówi o uczynkach miłosierdzia i młodzież jest właśnie na to wrażliwa. Pojawiają się różne inicjatywy młodych, którzy chcą zrealizować ten program nakreślony przez Ojca Świętego Franciszka, podejmują działania ukierkunkowane na drugiego człowieka, aby świadczyć miłosierdzie innym. Młodzież jest wrażliwa i poprzez praktykę miłosierdzia otwiera swoje umysły i serca na doświadczenie Bożego Miłosierdzia - rozważa orędzie papieskie ks. bp Henryk Tomasik.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4