Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Nowinki technologiczne dla parafii

Diecezja Radomska

Nowinki technologiczne dla parafii

21 wrzesień 2017 / Tekst

Dźwięk, ogrzewanie i nowoczesne wyświetlacze. W Turnie k. Białobrzegów odbyła się konferencja "Obiekty sakralne". Gospodarze parafii i domów zakonnych mogli zapoznać się z najnowszymi systemami w kościołach.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Konferencja przeznaczona była przede wszystkim dla gospodarzy parafii, zakonów, rad parafialnych i przedstawicieli kurii.

- Spotkanie jest poświęcone przede wszystkim budowie, renowacji i wyposażeniu obiektów sakralnych. Przedstawiamy tutaj zagadnienia związane zarówno z wyposażeniem wnętrz sakralnych, ale też z nowymi technologiami - mówi Agnieszka Karaś, organizator.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z nowymi technologiami w zakresie nagłośnienia, ochrony danych, systemów grzewczych, ale także wyświetlania.

- Przyświecało nam hasło "uniwersalność", czyli stworzenie systemu, który będzie dostarczał informację dla wiernych w postaci tekstów pieśni, jak również rozbudowę według nowych potrzeb. Podstawą u nas jest łącze wi-fi, więc możemy z każdej komórki, z każdego laptopa, z każdego tabletu sterować systemem - mówi Zbigniew Gralewski z firmy zajmującej się zarządzaniem multimediami w kościele.

Dużym wyzwaniem dla parafii jest zamontowanie odpowiedniego nagłośnienia. Budynki sakralne wymagają prób akustycznych.

- Kościół jako obiekt jest bardzo trudny pod względem nagłośnienia, ze względu na akustykę wnętrza. Dobre nagłośnienie kościoła jest dużym wyzwaniem. Pod względem akustycznym i żeby dopasować do wnętrza, do architektury, żeby za bardzo nie ingerować. Na każde zdarzenie akustyczne w kościele trzeba spojrzeć z dwóch perspektyw: z perspektywy nadawcy komunikatu, czyli księdza, który wygłasza kazanie i z perspektywy odbiorcy, który tego kazania słucha - mówi Edward Popławski z firmy zajmującej się systemami dźwiękowymi.

Systemy w kościele to jedno, ale trzeba też zadbać o elewację i pokrycie dachu.

- Prezentujemy stare, dobre rzemiosło, pokazując poprawne wykonanie dachów, elewacji, obróbek blacharskich z tytan-cynku. Trwałość tytan-cynku szacuje się na 90 do 120 lat - mówi Igor Pilutkiewicz.

- Rozwiązań jest dużo. Część już mam w swojej parafii, a tutaj patrzę jakieś nowinki, coś do wykorzystania, ubogacam się. Każdy ksiądz powinien tu być, żeby parafia nie cofała się technologicznie, tylko wychodziła do wiernych - mówi ks. Marek Borys z parafii Kowalków.

- Chciałem się zorientować, jakie tutaj są oferty dla obiektów sakralnych. Nade wszystko interesuje mnie blacha na kościół. Tutaj na stoisku rozmawiałem już z panem odnośnie blachy tytanowo-aluminiowej - mówi ks. Stanisław Kudełka z parafii Miłosierdzia Bożego w Pińczowie.

Konferencję zakoczyło losowanie nagród. Do wygrania była wolnoobrotowa wyciskarka do soku oraz ogrzewacz do zakrystii.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4