Na antenie: Moc Przebojów
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Obchody Roku Św. Brata Alberta

Diecezja Radomska

Obchody Roku Św. Brata Alberta

12 czerwiec 2017 / Tekst

Diecezjalne obchody Roku Św. Brata Alberta odbędą się 22 czerwca w kościele pod wezwaniem tego świętego w Radomiu. Mszy świętej będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Uroczystości odbędą się również w dwóch pozostałych wspólnotach parafialnych pod wezwaniem św. Brata Alberta: w Starachowicach i Skarżysku-Kamiennej.

 Parafia Świętego Brata Alberta w Radomiu
Parafia Świętego Brata Alberta w Radomiu

Centralne obchody Roku Św. Br. Alberta, odbędą się w Radomiu. W parafii pod jego wezwaniem na Osiedlu Prędocinek organizowane są Dni Św. Brata Alberta. W dniach 17-22 czerwca odbędzie się szerego wydarzeń ku czci świętego. M.in. 20 czerwca o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie młodzieży. 22 czerwca wierni będa mogli wysłuchac świadectw alumnów radomskiego seminarium duchownego, jak również sióstr albertynek. Ks. Marian Ślusarczyk, proboszcz parafii Św. Br. Alberta w Radomiu:

O świętym Albercie mówi również biskup Henryk Tomasik:

17 czerwca br. w dzień wspomnienia św. br. Alberta z racji na rok jemu poświęcony, na uroczystą Mszę Świętą odpustową o godz. 18.00 wszystkich kapłanów i mieszkańców Starachowic i okolic zaprasza proboszcz Parafii Św. Br. Alberta w Starachowicach (Orłowo) ks. kan. Andrzej Głogowski.

Adam Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii pod Krakowem. Pochodził ze ubogiej rodziny ziemiańskiej, gdzie był wychowany w duchu głębokiego patriotyzmu.

Brał udział w powstaniu styczniowym. W przegranej bitwie pod Mełchowem został ranny, w wyniku czego amputowano mu nogę. Aby uniknąć represji władz carskich, wyjechał do Paryża, gdzie podjął studia malarskie.

Wszędzie, gdzie przebywał, wyróżniał się postawą chrześcijańską, a jego silna osobowość wywierała duży wpływ na otoczenie. Po ogłoszeniu amnestii w 1874 r. powrócił do kraju. Zaczął poszukiwać nowego ideału życia, czego wyrazem stało się jego malarstwo. Obrazy Adama Chmielowskiego przyniosły mu miano "polskiego Fra Angelico".

Po pewnym czasie pieniędzmi ze sprzedaży swoich obrazów zaczął wspomagać najbiedniejszych, a jego pracownia malarska stała się przytułkiem dla ubogich. Z miłości do Boga i ludzi Adam Chmielowski zrezygnował z kariery i objął zarząd ogrzewalni dla bezdomnych. Przeniósł się tam na stałe, aby mieszkając wśród najuboższych, pomagać im w dźwiganiu się z nędzy nie tylko materialnej, ale i moralnej.

25 sierpnia 1887 r. Adam Chmielowski przywdział szary habit tercjarski i przyjął imię brat Albert. Dokładnie rok później złożył śluby tercjarza na ręce kard. Albina Dunajewskiego.

Pomimo swego kalectwa wiele podróżował, zakładał nowe przytułki, sierocińce dla dzieci i młodzieży, domy dla starców i nieuleczalnie chorych. Zmarł w opinii świętości, wyniszczony ciężką chorobą i trudami życia w przytułku. Pogrzeb na Cmentarzu Rakowickim 28 grudnia 1916 r. stał się pierwszym wyrazem czci powszechnie mu oddawanej.

Św. Jan Paweł II beatyfikował go 22 czerwca 1983 r. na Błoniach krakowskich, a kanonizował 12 listopada 1989 r. w Watykanie.

Jest patronem zakonów albertynek i albertynów, a w Polsce także artystów plastyków.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4