Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 15 grudnia - bł. Jan Karol Steeb, prezbiter
Bardzo pochmurno

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 20.92 km/h

 • 15 Gru 2018

  Pochmurno 1°C -2°C

 • 16 Gru 2018

  Pochmurno -1°C -2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Obradował Sejmik Ziemi Odrowążów

Diecezja Radomska

Obradował Sejmik Ziemi Odrowążów

20 październik 2017 / Tekst

Pomoc potrzebującym jest szczególnym wyrazem szacunku dla godności osoby ludzkiej – powiedział biskup Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy świętej w kaplicy św. Jana Pawła II w Ośrodku Rekolekcyjno-Charytatywnym Emaus w Turno koło Białobrzegów. 20 października w ośrodku odbył się VII Sejmik Ziemi Odrowążów, który zgromadził ponad 100 samorządowców z 4 powiatów województwa mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. W spotkaniu uczestniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Bp Henryk Tomasik mówił, że zadaniem, które stoi przed Polską to budowanie relacji między ludźmi. - Patrząc na życie publiczne widzimy jak bardzo potrzebna jest ogromna praca, by było inaczej – zauważył biskup radomski.

Dalej przypomniał słowa Norwida, który modlił się do Matki Bożej, by ani jedni polskie słowo nie było złe, nie raniło i zabijało. - Kultura jest wyrazem człowieka, kultura to obrona wolności. Bolejemy nad tym, że brakuje nam świętości wobec tego co święte. Wielką wartością jest człowiek, sakrament, spowiedź, konfesjonał. Mówię o tym, bo jesteśmy świadkami wyśmiewania tych wartości – mówił ordynariusz radomski:

W trakcie Sejmiku wspomniano abp. Zygmunta Zimowskiego, inicjatora wybudowania Ośrodka. Gospodarz spotkania starosta przysuski Marian Niemirski powiedział, że „miejsce obrad wybrano nieprzypadkowo, ponieważ w założeniu twórcy i fundatora Ośrodka miał on być jednym z elementów miłosiernego oddziaływania na bliźniego, gdzie łączyć się miała w jedno modlitwa z miłosierdziem i szacunkiem do człowieka”. - Temu też odpowiada główny cel naszych obrad, którego owocem jest przyjęcie założeń wspólnych działań na rzecz seniorów w powiatach założycielskich „Ziemi Odrowążów” - powiedział starosta Niemirski:

Uczestnicy spotkania przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie zaangażowania w działania dotyczące polityki senioralnej. W uzasadnieniu dokumentu możemy przeczytać, że „zasadne jest opracowanie całościowej polityki senioralnej na terenie powiatów przysuskiego, koneckiego, opoczyńskiego i szydłowieckiego, która wskazywać będzie działania, zadania i inicjatywy kształtującego warunki godnego i zdrowego starzenia się”. Będzie się to dokonywać przez inwestycje w zakresie transportu, mieszkalnictwa, aktywność społeczną, czy komunikację i informację oraz wsparcie społeczności i usługi zdrowotne.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił, że polski rząd dostrzega problemy związane osobami starszymi i niepełnosprawnymi. - Przede wszystkim obniżyliśmy wiek emerytalne. Będziemy zabiegali, by osoby, które osiągają prawa emerytalne były wciąż aktywne na różnych płaszczyznach, by młodzi mieli możliwość korzystania z doświadczenia zawodowego seniorów – powiedział marszałek Karczewski. Polityk Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczył podniesienia wysokości emerytur czy wprowadzenia programu 500+ dla seniorów:

Wioletta Kucharska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie:

Starosta opoczyński Józef Róg:

Starosta konecki Zbigniew Soboń:

Ciekawą inicjatyw na rzecz seniorów organizuje gmina Gielniów. Wójt Władysław Czarnecki:

Sejmik Ziemi Odrowążów to porozumienie zawarte w 2008 roku pomiędzy 4 powiatami: koneckim, opoczyńskim, przysuskim i szydłowieckim. Jego podstawowym celami są: pogłębianie więzi społecznych i kulturowych oraz promowanie wartości tradycyjnych i patriotycznych.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 20.92 km/h

 • 15 Gru 2018

  1°C -2°C

 • 16 Gru 2018

  -1°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA