Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Przejrzyście

5°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 87%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 25 Wrz 2018

  Chwilowe opady deszczu 11°C 4°C

 • 26 Wrz 2018

  Bardzo pochmurno 13°C 2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Obradował Sejmik Ziemi Odrowążów

Diecezja Radomska

Obradował Sejmik Ziemi Odrowążów

20 październik 2017 / Tekst

Pomoc potrzebującym jest szczególnym wyrazem szacunku dla godności osoby ludzkiej – powiedział biskup Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy świętej w kaplicy św. Jana Pawła II w Ośrodku Rekolekcyjno-Charytatywnym Emaus w Turno koło Białobrzegów. 20 października w ośrodku odbył się VII Sejmik Ziemi Odrowążów, który zgromadził ponad 100 samorządowców z 4 powiatów województwa mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. W spotkaniu uczestniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Bp Henryk Tomasik mówił, że zadaniem, które stoi przed Polską to budowanie relacji między ludźmi. - Patrząc na życie publiczne widzimy jak bardzo potrzebna jest ogromna praca, by było inaczej – zauważył biskup radomski.

Dalej przypomniał słowa Norwida, który modlił się do Matki Bożej, by ani jedni polskie słowo nie było złe, nie raniło i zabijało. - Kultura jest wyrazem człowieka, kultura to obrona wolności. Bolejemy nad tym, że brakuje nam świętości wobec tego co święte. Wielką wartością jest człowiek, sakrament, spowiedź, konfesjonał. Mówię o tym, bo jesteśmy świadkami wyśmiewania tych wartości – mówił ordynariusz radomski:

W trakcie Sejmiku wspomniano abp. Zygmunta Zimowskiego, inicjatora wybudowania Ośrodka. Gospodarz spotkania starosta przysuski Marian Niemirski powiedział, że „miejsce obrad wybrano nieprzypadkowo, ponieważ w założeniu twórcy i fundatora Ośrodka miał on być jednym z elementów miłosiernego oddziaływania na bliźniego, gdzie łączyć się miała w jedno modlitwa z miłosierdziem i szacunkiem do człowieka”. - Temu też odpowiada główny cel naszych obrad, którego owocem jest przyjęcie założeń wspólnych działań na rzecz seniorów w powiatach założycielskich „Ziemi Odrowążów” - powiedział starosta Niemirski:

Uczestnicy spotkania przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie zaangażowania w działania dotyczące polityki senioralnej. W uzasadnieniu dokumentu możemy przeczytać, że „zasadne jest opracowanie całościowej polityki senioralnej na terenie powiatów przysuskiego, koneckiego, opoczyńskiego i szydłowieckiego, która wskazywać będzie działania, zadania i inicjatywy kształtującego warunki godnego i zdrowego starzenia się”. Będzie się to dokonywać przez inwestycje w zakresie transportu, mieszkalnictwa, aktywność społeczną, czy komunikację i informację oraz wsparcie społeczności i usługi zdrowotne.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił, że polski rząd dostrzega problemy związane osobami starszymi i niepełnosprawnymi. - Przede wszystkim obniżyliśmy wiek emerytalne. Będziemy zabiegali, by osoby, które osiągają prawa emerytalne były wciąż aktywne na różnych płaszczyznach, by młodzi mieli możliwość korzystania z doświadczenia zawodowego seniorów – powiedział marszałek Karczewski. Polityk Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczył podniesienia wysokości emerytur czy wprowadzenia programu 500+ dla seniorów:

Wioletta Kucharska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie:

Starosta opoczyński Józef Róg:

Starosta konecki Zbigniew Soboń:

Ciekawą inicjatyw na rzecz seniorów organizuje gmina Gielniów. Wójt Władysław Czarnecki:

Sejmik Ziemi Odrowążów to porozumienie zawarte w 2008 roku pomiędzy 4 powiatami: koneckim, opoczyńskim, przysuskim i szydłowieckim. Jego podstawowym celami są: pogłębianie więzi społecznych i kulturowych oraz promowanie wartości tradycyjnych i patriotycznych.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

5°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 87%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 25 Wrz 2018

  11°C 4°C

 • 26 Wrz 2018

  13°C 2°C

ARTYSTA TYGODNIA

Midnight Lady

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4