Patron dnia: 17 lutego - Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Ogłoszony Narodowy Program Trzeźwości

Diecezja Radomska

Ogłoszony Narodowy Program Trzeźwości

13 luty 2018 / Tekst

To drogowskaz, który wskazuje drogę ku trzeźwości. Konferencja Episkopatu Polski opublikowała Narodowy Program Trzeźwości.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

- Z radością ogłaszam rodakom w kraju i za granicą Narodowy Program Trzeźwości. Niech ten Program będzie mobilizacją dla wszystkich osób, środowisk i  instytucji, które mogą i powinny troszczyć się o trzeźwość. Niech stanie się źródłem inspiracji do konkretnych działań. Niech stanie się zarzewiem walki o duchową wolność Polaków - mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

We wstępie Narodowego Programu Trzeźwości czytamy, że jedynie ludzie trzeźwi mogą budować szczęśliwe społeczeństwo oraz zapewnić sobie pomyślną teraźniejszość i dobrą przyszłość. Trzeźwość jest warunkiem solidnego wychowania i odpowiedzialnego postępowania, ale także bycia dojrzałym człowiekiem, który racjonalnie myśli, uczciwie pracuje, mądrze kocha i dba o dobro wspólne w Ojczyźnie. Wyłącznie człowiek trzeźwy jest w stanie żyć w harmonii z Bogiem, z samym sobą i z bliźnimi. Jedynie człowiek trzeźwy potrafi założyć trwałą i szczęśliwą rodzinę oraz być szlachetnym obywatelem, odpowiedzialnym i kierującym się mądrą hierarchią wartości.

Główne cele Narodowego Programu Trzeźwości to zmniejszenie spożycia alkoholu, skali upijania się i akceptacji dla upijania się oraz podniesienie wieku inicjacji alkoholowej. Program ma być realizowany m.in. poprzez kampanie społeczne i edukacyjne oraz zaangażowanie instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych.

W dokumencie czytamy, że Polska znajduje się w regionie Europy, w której notuje się największe spożycie alkoholu etylowego na świecie. Dla osób powyżej 15 roku życia jest ono dwukrotnie większe (12,5l) od średniej światowej.

Narodowy Program Trzeźwości wskazuje również główne szkody, jakie wyrządza alkohol. To m.in. nowotwory, zatrucia, a także naruszenia prawa i obniżenie wydajności w pracy.

Program zakłada zmianę sposobu używania alkoholu, żeby nie był używany w charakterze silnego narkotyku (bez nadużywania i upojenia), realną abstynencję młodzieży do 21 roku życia, wzrost społecznej wiedzy o działaniu alkoholu, zapewnienie pomocy osobom dotkniętym problemami alkoholowymi, wykluczenie picia z wielu szczególnie wrażliwych sytuacji życiowych, oparcie ekonomii narodowej na innych zasobach, niż dochodu z obrotu napojami alkoholowymi, faktyczne docenienie społeczne osób i instytucji pracujących na rzecz trzeźwości, rozwój zaplecza osobowo-koncepcyjno-instytucjonalnego dla celów zmiany, zbudowanie zgody narodowej i nadanie najwyższych priorytetów tej zmianie.

Treść całego Narodowego Programu Trzeźwości znajdziecie TUTAJ.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

„Och, życie kocham cię nad życie”

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 16 47
ONICO Warszawa 17 38
Jastrzębski Węgiel 17 37
Cerrad Czarni Radom 18 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 17 24
GKS Katowice 18 24
Indykpol AZS Olsztyn 18 22
Trefl Gdańsk 15 20
Asseco Resovia Rzeszów 17 20
Cuprum Lubin 17 17
Chemik Bydgoszcz 18 16
MKS Będzin 18 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4