Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Organista pilnie poszukiwany

Diecezja Radomska

Organista pilnie poszukiwany

09 luty 2018 / Tekst

Brakuje organistów w diecezji radomskiej - informuje Diecezjalna Komisja Śpiewu i Muzyki Kościelnej. Parafie potrzebują około 60-ciu wykwalifikowanych muzyków kościelnych.

Ks. Wojciech Szary, przewodniczący diecezjalnej Komisji Śpiewu i Muzyki Kościelnej, poinformował, że na liście jest zapisanych 238 nazwisk, lecz ta lista jest ciągle nieaktualna. Według niego zupełnie nie funkcjonuje obowiązek zgłaszania do Kurii zmiany organisty w parafii. Organiści odchodzą sami lub zwalniają ich proboszczowie, często powodem są warunki bytowe, wynagrodzenie, podatek ubezpieczenie. - Licząc, że w diecezji jest 300 parafii, brakuje więc około 60 wykwalifikowanych muzyków kościelnych. Ten przelicznik jest dużym uproszczeniem - wyjaśnia ks. Szary.

Dyrektor Studium Organistowskiego w Radomiu zwraca uwagę na sformułowanie "muzyk kościelny", bo można ukończyć studia muzyczne np. modne dziś "Wychowanie muzyczne" i być nawet bardzo sprawnym muzykiem, czy wręcz wirtuozem gry na organach, a liturgicznie nie przedstawiać żadnej wartości w pracy parafialnej. - Dla mnie organista to nie zawód, lecz powołanie, dlatego uczniów w Diecezjalnym Studium Organistowskim nie tylko kształcimy muzycznie, ale także formujemy, kształtujemy ich osobowość i pielęgnujemy to powołanie do służenia najpierw Bogu, a potem ludziom. Rzeczywistość bardzo często odwraca ten porządek - uważa ks. Szary.

Według niego, w realiach życia parafialnego, zwłaszcza w małych parafiach dobrą i sprawdzoną praktyką jest łączenie funkcji katechety z powołaniem organistowskim. - Aby wyjaśnić słuszność takiego rozwiązania, trzeba by poświęcić specjalnie cały wywiad. A tak w wielu parafiach organista potrzebny jest duszpasterzom na pogrzeb, ślub, no i w niedzielę. Gdzie zatem są podstawowe obowiązki organisty jak prowadzenie zespołów, przygotowywanie psalmistów i kantorów na niedzielne liturgie? Organista sam śpiewa psalm – a to jest liturgiczny fałsz. W bardzo wielu parafiach "organistowanie" jest drugim, trzecim i dodatkowym zajęciem. Wielu organistów "dorabia" grając na weselach, pomijam zmanierowanie muzyczne jakie następuje po pewnym czasie grania na weselach, ale najbardziej ciekawi mnie jak w niedzielę funkcjonuje organista po całonocnym graniu do tańca - mówi ks. Wojciech Szary. Przy okazji zachęca do zapoznania się i respektowania "Regulaminu Organistów" jaki obowiązuje w diecezji radomskiej od 2001 roku.

Od wielu lat organistką w radomskiej katedrze jest Maria Czarnecka-Cieślak. - To nie praca, lecz powołanie. Powiem więcej, to łączność z Bogiem poprzez moje umiejętności muzyczne. Prowadzę także chór katedralny. Daje mi to wielką satysfakcję - powiedział katedralna organistka.

Organista chce zostać Sebastian Ługowski z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu - Brakuje organistów, dlatego kształcę się w Studium. Chcę wykonywać tę służbę, bo to nie zawód, lecz służba w Kościele. To ciężkie zajęcie. Trzeba wiele godzin poświęcić, by zostać dobrym organistą.

Z kolei Małgorzata Podsiadła jest słuchaczką piątego roku w Studium Organistowskim w Radomiu. - Od maja jestem organistką w parafii św. Krzyża w Radomiu. Muzyka od zawsze mnie pociągała. Dlatego chcę realizować się na tej płaszczyźnie - powiedziała radomianka.

Anna Pawłowska od 1,5 roku jest organistką w kościele św. Pawła na radomskim Janiszpolu. - Nigdy nie sądziłam, że będę się realizować w tym kierunku. Dopiero w studium nauczyłam się grać na organach. Od zawsze miałam pragnienie, by zagrać Bogu na tym instrumencie - powiedziała Anna Pawłowska.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4