Na antenie: Moc Przebojów
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 25 listopada - bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Pochmurno

6°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 85%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 25 Lis 2017

    Pochmurno 8°C 5°C

  • 26 Lis 2017

    Rain 6°C 0°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Orszaki Trzech Króli 2017

Diecezja Radomska

Orszaki Trzech Króli 2017

06 styczeń 2017 / Tekst
fot. Radio Plus Radom

W ponad 500 miejscowościach w całej Polsce odbędą się dziś Orszaki Trzech Króli. Jak będą wyglądały w diecezji radomskiej?

RADOM

VI Orszak Trzech Króli rozpocznie się tradycyjnie w południe na Rynku. Poprzedzi go Msza Św. w radomskiej farze pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Tomasika. Na Rynku uczestnicy otrzymają śpiewniki i korony. Tu się nic nie zmienia. Będzie natomiast zmieniona trasa. Orszak wyruszy z Rynku i pójdzie dalej ul. Wolności, Reja do Żeromskiego, a nie tak jak dotąd Rwańską do Żeromskiego. W sześciu miejscach młodzież będzie odtwarzała scenki o narodzeniu Chrystusa, ale i tym razem o początkach człowieka, o wypędzeniu z Raju. Odbędzie się to w Rynku, na ul. Reja, przed kościołem bernardynów, na ul. Witolda, przed kościołem garnizonowym i u celu orszaku - przy szopce obok Galerii Rosa. Orszak zakończy się pokłonem przed Jezusem w szopce. Będzie oczywiście też Maryja i Józef. Nie zabraknie żywych zwierząt m.in. owieczek, kóz, Zmarzniętych uczestników z pewnością ucieszy gorąca herbata. Hasło radomskiego orszaku pozostaje niezmienne: Tobie Królu i Panie kłaniają się radomianie. 

Natomiast hasłem centralnym orszaków w całej Polsce jest "Pokój i Dobro". - Zapraszamy do udziału w orszaku wszystkich ludzi, którzy chcą pokłonić się Chrystusowi, temu, który przynosi pokój i dobro. Kiedy rodzi się Chrystus, aniołowie ogłaszają pokój ludziom dobrej woli. Jeżeli chcemy, żeby ten pokój był naszym udziałem, musimy zaprosić Chrystusa do naszego serca. To jest właśnie okazja, abyśmy wszyscy ponad podziałami i konfliktami pokłonili się temu, który przychodzi, aby nas zbawić - mówił w Radiu Plus Radom organizator i pomysłodawca OTK w Radomiu ks. Gabriel Marciniak:

Organizatorzy zapraszają też do kościoła filipinów przy ul. Grzybowskiej na wydarzenia kulturalne po Orszaku Trzech Króli. 6 stycznia o godz. 16 wystawione będą jasełka przez teatr Scene przy KLO. Dzień później po Mszy Św. o godz. 18 z koncertem kolęd wystąpi Orkiestra Świętogórska z Sanktuarium MB Róży Duchownej w Gostyniu. A w niedzielę o godz. 16 "Kolędować Małemu" będzie zespół "Dzień Dobry". 

Orszak Trzech Króli w Radomiu organizują radomscy Rycerze Kolumba i Urząd Miejski w Radomiu.

SZYDŁOWIEC

Tegoroczny, trzeci już, orszak rozpocznie się po Mszy Św. o godz. 10.30 w szydłowieckiej farze. Orszak wyruszy z Rynku Wielkiego ulicami: Kielecka, Kościuszki, Widok, Radomska i wróci na Rynek. Tam wszyscy pokłonią się Jezusowi w szopce. Uczestnicy orszaku otrzymają na początku korony i śpiewniki. Rozśpiewany marsz będzie zatrzymywał się na kilku stacjach, gdzie przedstawione będą sceny biblijne. Będą też dodatkowe atrakcje jak chiński smok Alfred, ciasteczka orszaczki oraz oczywiście żywe zwierzęta: konie, owce, osioł. 

O szydłowieckim orszaku rozmawialiśmy z Markiem Stańkiem i Krzysztofem Ubyszem z komitetu organizacyjnego.

PIONKI

To będzie już czwarty Orszak Trzech Króli w Pionkach. Rozpocznie się w piątek 6 stycznia o godz. 11.40 w Ogródku Jordanowskim. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej zaproszą wszystkich do śpiewu kolęd. Wszyscy otrzymają też korony i śpiewniki. Orszak ruszy po modlitwie Anioł Pański o godz. 12.  Na trasie będzie pięć scenek, wystawianych przez uczniów Publicznego Zespołu Szkół w Suskowoli, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, Publicznego Gimnazjum nr 2 i harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Kulminacyjnym momentem będzie pokłon Jezusowi w stajence przed Urzędem Miejskim. W tegorocznym orszaku w Pionkach weźmie udział ks. bp Piotr Turzyński. W czasie orszaku będzie prowadzona zbiórka do puszek na inkubator dla noworodków.

Wydarzenie organizuje Rada Rycerzy Kolumba nr 15631 w Pionkach im. św. Michała Archanioła. Honorowy patronat przyjął biskup radomski Henryk Tomasik oraz burmistrz Pionek Romuald Zawodnik. Medialnie orszakowi patronuje Radio Plus Radom.

ZAKRZEW

Dziś w Zakrzewie odbędzie się po raz pierwszy Orszak Trzech Króli.

- 6 sierpnia 2017 roku parafia w Zakrzewie będzie obchodziła 600-lecie. Mamy bogaty program przygotowań. Pomyślałem sobie, że tak wiele miast i wiosek ten orszak organizuje, a u nas w parafii jest tak duży potencjał i taka energia, że we współpracy z kilkoma podmiotami chcemy to zrobić po raz pierwszy - mówi ks. proboszcz Ireneusz Kosecki. Inicjatywą tą żyje cała parafia i gmina. Zaangażowały się dzieci i młodzież. - 6 stycznia wyruszymy wszyscy. Wyruszy przedszkole jako kontynent Azji, szkoła podstawowa jako Afryka i gimnazjum jako Europa. Ponadto zaangażowaliśmy rodziców naszych dzieci. Będą odgrywać takie najważniejsze role w tych jasełkach ulicznych - opowiada pani Bożena Chłopecka, katechetka ze szkoły podstawowej w Zakrzewie.

 Jaki jest program? Najpierw o godz. 11 będzie Msza Św. w kościele św. Jana Chrzciciela. Orszak wyruszy sprzed Urzędu Gminy. Uczestnicy będą maszerowali w kierunku szkoły podstawowej i gimnazjum, następnie wrócą do centrum Zakrzewa i zakończą na orliku. Tu będzie też bigos. Do udziału zaproszone są całe rodziny: dzieci, młodzież i dorośli. Każdy otrzyma koronę i śpiewnik z kolędami. Orszak organizuje parafia św. Jana Chrzciciela, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz przedszkole w Zakrzewie, a także Urząd Gminy. Medialnie patronuje Radio Plus Radom.

KOŃSKIE

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Końskich po raz drugi. Jak wyjaśnia Izabela Kos, współorganizatorka przedsięwzięcia, tegoroczny orszak będzie podobny do tego sprzed roku.

Orszaki wyruszą z trzech koneckich parafii około godziny 12. Na czele każdego będzie szedł król, każdy z orszaków symbolizował będzie jeden kontynent: błękitny afrykański orszak króla Baltazara (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy), zielony azjatycki z królem Melchiorem na czele (parafia Chrystusa Odkupiciela) oraz czerwony symbolizujący Europę poprowadzony będzie przez króla Kacpra (parafia św. Anny).

W organizację Orszaku Trzech Króli w Końskich podobnie jak przed rokiem włączył się również miejscowy dom kultury. Dariusz Ogłoza, wicedyrektor placówki.

Trzy koneckie orszaki spotkają się przed godziną 13 przy kolegiacie św. Mikołaja, skąd razem przejdą już do parku miejskiego. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Andrzej Kos, prezes stowarzyszenia ST POINT. Do współpracy przyłączyły się również: Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich oraz Zespół Szkół w Stadnickiej Woli.

DZREWICA

Barwny Orszak Trzech Króli przejdzie po raz pierwszy ulicami Drzewicy.

Uczestnicy orszaku najpierw wezmą udział we Mszy świętej odprawionej w kościele św. Łukasza o godzinie 12. Po nabożeństwie przejdą ulicami miasta do Regionalnego Centrum Kultury, gdzie obejrzą przygotowane przez dzieci jasełka, wyjaśnia Dominik Niemirski, jeden z organizatorów drzewickiego orszaku.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Drzewicy są: parafia św. Łukasza w Drzewicy, Drzewickie Centrum Wolontariatu “Ofiarna dłoń” oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy.

Orszaki Trzech Króli odbędą się także w Kozienicach, Skarżysku - Kamiennej, Kazanowie, Makowcu, Starachowicach, Stąporkowie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA