Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 19 marca - św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny
Pochmurno

-4°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 41%

Wiatr: 28.97 km/h

  • 19 Mar 2018

    Pochmurno -1°C -8°C

  • 20 Mar 2018

    Pochmurno 0°C -7°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Otwórzmy się na drugiego człowieka!

Diecezja Radomska

Otwórzmy się na drugiego człowieka!

09 październik 2017 / Tekst

Abp Grzegorz Ryś gościł w Parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu w ramach trwającego od soboty Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Otwórzmy się na drugiego człowieka!
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Spotkanie rozpoczęła Msza św. której przewodniczył abp Ryś. W homilii poruszył trudny temat miłości i miłosierdzia okazanego nieprzyjacielowi. - Dacie sobie pomóc waszemu wrogowi? - pytał arcybiskup:

Po Eucharystii przyszedł czas na rozmowę z wyjątkowym gościem. Abp Grzegorz Ryś jest autorem książek: „Inkwizycja”, „Celibat”, „Mandatum: to czyńcie na moją pamiątkę (J 13, 1-20)”, „Ecce homo”, oraz „Siedem słów Chrystusa”. Jednak poruszane tematy wybiegały dalej, niż tytuły publikacji. Jednym z zadanych przez prowadzącą spotkanie Joannę Nagay pytań było pytanie o powrót współczesnych chrześcijan do Słowa Bożego i przetwarzanie Go w rzeczywistości. - Najważniejsza jest decyzja, żeby słuchać. Każdy robi to po swojemu. Klucz jest jednak jeden: żeby tak czytać Pismo, by usłyszeć Słowo. - odpowiedział arcybiskup:

W trakcie spotkania poruszony został również temat dekalogu. Arcybiskup Ryś wytłumaczył, jak przekładać przykazania, które dobrze znamy z teorii na praktykę - naszą codzienność. - Kiedy człowiek powie Bogu "Tak", to się w jego życiu zaczyna zmiana. To od człowieka zależy decyzja. - podkreślił arcybiskup:

Wśród poruszanych tematów nie mogło zabraknąć zagadnień związanych z obchodzonym rokiem św. Brata Alberta oraz rokiem miłosierdzia, który przeżywaliśmy poprzednio. W odpowiedzi na pytanie, jak wygląda praktyka miłosierdzia i jak powinna ona wyglądać arcybiskup apelował, byśmy nie zamykali się na potrzeby drugiego człowieka. I nie chodzi tu tylko o potrzeby materialne, ale także o obecność, czas, a czasem kilka zdań wymienionych z samotnym sąsiadem. - Cały paradoks naszej kultury polega na tym: mamy wszystkie narzędzia komunikacji i zero komunikacji między ludźmi:

Po spotkaniu abp Grzegorz Ryś pobłogosławił wiernych. Uczestnicy prosili również o autografy i osobiście mogli podziękować za spotkanie. - To było niesamowite przeżycie - mówili po wyjściu z kościoła:

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej trwa. Program wydarzeń na kolejne dni:

10 października – wtorek17.00 – Miejska Biblioteka Publiczna – ul. Piłsudskiego; wernisaż wystawy Łukasza Babuli pt. „Portret Sacrum” - fotografie z I Komunii Świętej

11 października – środa 18.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” - ul. Malczewskiego; wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Stana poświęconych klasztorom Mniszek Benedyktynek. Zaraz po wernisażu spotkanie z siostrą Małgorzatą Borkowską OSB - znawczynią historii życia zakonnego, tłumaczką, pisarką, także książek dla dzieci i literatury fantastycznej

12 października – czwartek 11.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” - ul. Malczewskiego; przegląd teatrów amatorskich. Wystąpią: Teatr Scene z KLO im. św. Filipa Neri w Radomiu, Teatr „Scena II LO” z Liceum im. M. Konopnickiej oraz Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” z Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek”

14 października – sobota 19.00 - Oratorium przy Kościele Matki Bożej Królowej Świata – ul. Grzybowska; koncert zespołu Exodus

15 października – niedziela 18.00 – Kościół Matki Bożej Miłosierdzia – ul Struga; Msza Święta, a po niej koncert Moniki Świostek z zespołem.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-4°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 41%

Wiatr: 28.97 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

Those Were the Days

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 25 65
PGE Skra Bełchatów 24 55
Trefl Gdańsk 25 51
ONICO Warszawa 23 49
Asseco Resovia Rzeszów 25 45
Jastrzębski Węgiel 25 45
Indykpol AZS Olsztyn 25 43
Cuprum Lubin 25 38
Cerrad Czarni Radom 25 36
GKS Katowice 25 34
Espadon Szczecin 25 29
MKS Będzin 25 28
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 27
Łuczniczka Bydgoszcz 25 19
BBTS Bielsko-Biała 25 16
Dafi Społem Kielce 25 14

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA