Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Otwórzmy się na drugiego człowieka!

Diecezja Radomska

Otwórzmy się na drugiego człowieka!

09 październik 2017 / Tekst

Abp Grzegorz Ryś gościł w Parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu w ramach trwającego od soboty Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Otwórzmy się na drugiego człowieka!
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Spotkanie rozpoczęła Msza św. której przewodniczył abp Ryś. W homilii poruszył trudny temat miłości i miłosierdzia okazanego nieprzyjacielowi. - Dacie sobie pomóc waszemu wrogowi? - pytał arcybiskup:

Po Eucharystii przyszedł czas na rozmowę z wyjątkowym gościem. Abp Grzegorz Ryś jest autorem książek: „Inkwizycja”, „Celibat”, „Mandatum: to czyńcie na moją pamiątkę (J 13, 1-20)”, „Ecce homo”, oraz „Siedem słów Chrystusa”. Jednak poruszane tematy wybiegały dalej, niż tytuły publikacji. Jednym z zadanych przez prowadzącą spotkanie Joannę Nagay pytań było pytanie o powrót współczesnych chrześcijan do Słowa Bożego i przetwarzanie Go w rzeczywistości. - Najważniejsza jest decyzja, żeby słuchać. Każdy robi to po swojemu. Klucz jest jednak jeden: żeby tak czytać Pismo, by usłyszeć Słowo. - odpowiedział arcybiskup:

W trakcie spotkania poruszony został również temat dekalogu. Arcybiskup Ryś wytłumaczył, jak przekładać przykazania, które dobrze znamy z teorii na praktykę - naszą codzienność. - Kiedy człowiek powie Bogu "Tak", to się w jego życiu zaczyna zmiana. To od człowieka zależy decyzja. - podkreślił arcybiskup:

Wśród poruszanych tematów nie mogło zabraknąć zagadnień związanych z obchodzonym rokiem św. Brata Alberta oraz rokiem miłosierdzia, który przeżywaliśmy poprzednio. W odpowiedzi na pytanie, jak wygląda praktyka miłosierdzia i jak powinna ona wyglądać arcybiskup apelował, byśmy nie zamykali się na potrzeby drugiego człowieka. I nie chodzi tu tylko o potrzeby materialne, ale także o obecność, czas, a czasem kilka zdań wymienionych z samotnym sąsiadem. - Cały paradoks naszej kultury polega na tym: mamy wszystkie narzędzia komunikacji i zero komunikacji między ludźmi:

Po spotkaniu abp Grzegorz Ryś pobłogosławił wiernych. Uczestnicy prosili również o autografy i osobiście mogli podziękować za spotkanie. - To było niesamowite przeżycie - mówili po wyjściu z kościoła:

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej trwa. Program wydarzeń na kolejne dni:

10 października – wtorek17.00 – Miejska Biblioteka Publiczna – ul. Piłsudskiego; wernisaż wystawy Łukasza Babuli pt. „Portret Sacrum” - fotografie z I Komunii Świętej

11 października – środa 18.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” - ul. Malczewskiego; wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Stana poświęconych klasztorom Mniszek Benedyktynek. Zaraz po wernisażu spotkanie z siostrą Małgorzatą Borkowską OSB - znawczynią historii życia zakonnego, tłumaczką, pisarką, także książek dla dzieci i literatury fantastycznej

12 października – czwartek 11.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” - ul. Malczewskiego; przegląd teatrów amatorskich. Wystąpią: Teatr Scene z KLO im. św. Filipa Neri w Radomiu, Teatr „Scena II LO” z Liceum im. M. Konopnickiej oraz Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” z Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek”

14 października – sobota 19.00 - Oratorium przy Kościele Matki Bożej Królowej Świata – ul. Grzybowska; koncert zespołu Exodus

15 października – niedziela 18.00 – Kościół Matki Bożej Miłosierdzia – ul Struga; Msza Święta, a po niej koncert Moniki Świostek z zespołem.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4