Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Pamięć o ks. prof. Bonifacym Miązku

Diecezja Radomska

Pamięć o ks. prof. Bonifacym Miązku

11 czerwiec 2019 / Tekst

Msza święta, wspólna modlitwa i program wspomnieniowo-artystyczny. Końskie upamiętnią ks. Bonifacego Miązka. 

Pamięć o ks. prof. Bonifacym Miązku
fot. mysliszewice.edu.pl

W piątek, 14 czerwca w Ruskim Brodzie i Końskich będzie miała miejsce niezwykła uroczystość. Parafianie i mieszkańcy upamiętnią ks. prof. Bonifacego Miązka. Wydarzenie związane jest z przypadającą w piątek 60. rocznicą święceń kapłańskich księdza infułata. 

W programie uroczystości: Msza św w intencji ks. Bonifacego Miązka w kościele parafialnym w Ruskim Brodzie i modlitwa przy jego grobie na parafialnym cmentarzu, a także program wspomnieniowo-artystyczny. 

Ksiądz Bonifacy Miązek zmarł w październiku ubiegłego roku.

Urodził się w Kolonii Szczerbackiej, niedaleko Końskich. W roku 1954 zdał maturę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Końskich, następnie studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1959 roku i przez sześć lat pracował jako wikary i nauczyciel religii w diecezji sandomierskiej.

Ze względu na kontakt z paryską "Kulturą", księdzem Miązkiem zainteresował się Urząd Bezpieczeństwa. Aby uniknąć aresztowania w październiku 1965 roku wyjechał wraz grupą księży na wycieczkę do Rzymu, odłączył się w Wiedniu i poprosił o azyl polityczny w Austrii. Odtąd na stałe mieszkał w Wiedniu. Przez wiele lat był wykładowcą literatury polskiej Uniwersytetu Wiedeńskiego, gdzie promował 14 doktorów. Jest autorem licznych prac naukowych w języku niemieckim i polskim oraz 5 tomów poezji. Jest też laureatem wielu nagród literackich. Ks. Miązek jest honorowym obywatelem miasta i gminy Końskie. Do jego najważniejszych osiągnięć historycznoliterackich należy, oprócz polskojęzycznych opracowań z zakresu literatury polskiej, cykl publikacji niemieckojęzycznych, obejmujących zasięgiem tematycznym niemal całokształt dziejów literatury polskiej. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4