Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 17 czerwca - św. Brat Albert Chmielowski, zakonnik
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Pamiętamy o uchodźcach i migrantach. Kuria zachęca parafie

Diecezja Radomska

Pamiętamy o uchodźcach i migrantach. Kuria zachęca parafie

10 styczeń 2018 / Tekst

W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Kuria Diecezji Radomskiej zachęca parafie do odprawienia w tym dniu Mszy św. w intencji migrantów i uchodźców.

Pamiętamy o uchodźcach i migrantach. Kuria zachęca parafie
fot. UNPhoto/flickr.com

W Mszale Rzymskim jest specjalny formularz „Za migrantów i wygnańców”. -  Byłoby wskazane, aby taka Msza św. była celebrowana regularnie, jako odpowiedź na apel Papieża Franciszka na spotkaniu z Episkopatem Polski na Wawelu 27.07.2016 r. Papież prosił o otwarte serce dla migrantów na miarę możliwości każdego kraju i o modlitwę w ich intencji - raz w tygodniu jedną godzinę adoracji Najśw. Sakramentu - czytamy w komunikacie Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. 

- Modlitwa została wreszcie odkryta jako to najważniejsze miejsce, gdzie Kościół powinien być najbardziej aktywny. Najpierw zanim będziemy cokolwiek robić, powinniśmy zawsze przed Panem Bogiem na kolanach omówić i jeżeli jest sprawa bardzo poważna, trudna, która wymaga pomocy Bożej, to właśnie modlitwa jest najlepszym sposobem - mówi ks. bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. 

Biskup dostrzega szanse w inicjatywie, jaką jest Dzień Migranta i Uchodźcy. - Jest to okazja, żeby rozmawiać, a poprzez rozmowę uświadamiać sobie z czym, a właściwie z kim mamy do czynienia. Ten dzień jest po to, abyśmy zamiast o zjawiskach mówili o konkretnym człowieku. Dopóki nie usłyszymy życiorysu, biedy człowieka, który został zmuszony z różnych powodów do opuszczenia swojego domu w poszukiwaniu lepszego życia lub schronienia przed śmiercią, dotąd zawsze będziemy skazani na mówienie abstrakcyjne o zjawiskach albo będziemy posługiwali się różnego rodzaju stereotypami albo obrazem medialnym, gdzie mamy do czynienia ze skrajnymi obrazami, za którymi nie kryje się żaden konkretny życiorys. Trzeba bardziej stawiać w centrum konkretnego człowieka, proszącego o to, aby go przyjąć, aby mu pomóc dalej żyć - apeluje bp Zadarko. 

Orędzie na Dzień Migranta i Uchodźcy wystosował papież Franciszek.  Przywołuje słowa Księgi Kapłańskiej: „Przybysza, osiadłego wśród was, będziecie uważać za tubylca. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej. Ja jestem Pan, Bóg wasz!” (Kpł 19,34). Papież przekonuje, że "każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki". Franciszek zaleca, aby nasze podejście do kwestii uchodźców opierało się na czterech czasownikach: przyjmować, chronić, promować i integrować. Za każdym z tych etapów idą konkrety. To zwiększenie i uproszczenie przyznawania wiz humanitarnych, otwieranie korytarzy humanitarnych, zapewnienie specjalnych wiz tymczasowych dla uciekających przed konfliktami, zapewnienie imigrantom i uchodźcom godnego zakwaterowania. Drugi etap to ochrona. Chodzi np. o zapewnienie odpowiedniej pomocy konsularnej, równy dostęp do wymiaru sprawiedliwości, możliwość otwierania rachunków bankowych, gwarancję minimalnego realnego utrzymania. Promocja oznacza natomiast umożliwienie realizacji siebie w kraju przyjmującym. Przejawia się choćby w zapewnieniu swobody praktyk religijnych, ale też dostępie do rynku pracy, kursów językowych, umożliwienie aktywności obywatelskiej. Ostatnie wskazanie to integracja, która nie polega na zamazaniu różnic, ale wymianie międzykulturowej, wzajemnym poznaniu. Całe orędzie papieża Franciszka zamieszczamy w załączniku. 

Szacuje się, że na świecie jest 300 mln migrantów, w tym 60 mln uchodźców. Inicjatywie modlitewnej w intencji migrantów i uchodźców patronuje medialnie sieć Radia Plus. 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4