Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 27 maja - św. Augustyn z Canterbury, biskup
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Pani Gromniczna, witamy Ciebie!

Diecezja Radomska

Pani Gromniczna, witamy Ciebie!

02 luty 2019 / Tekst

Msza święta w odrestaurowanym kościele św. Doroty z Wolanowa, kopcenie znaku krzyża na belce stropowej, rozniecanie domowego ognia w piecu zapaloną w kościele świecą - setki osób przybyły dzisiaj do Muzeum Wsi Radomskiej.

Pani Gromniczna, witamy Ciebie!
foto: MN/Radio Plus Radom

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w oddanym po remoncie zabytkowym kościele z Wolanowa. Licznie przybyłych wiernych przywitał proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, na terenie której znajduje się skansen, ks. Mirosław Kszczot. Liturgii z poświęceniem gromnic przewodniczył dyrektor Radia Plus Radom, ks. Jacek Wieczorek. Homilię wygłosił redaktor naczelny radomskiego "Gościa Niedzielnego, ks. Zbigniew Niemirski.

Święto to należy do najdawniejszych w Kościele. Pierwsze wzmianki na ten temat można znaleźć już w IV wieku. Procesje z zapalonymi świecami znane były w czasach papieża Galezjusza (V wiek), zaś szeroko upowszechniły się w X wieku.Ofiarowanie Pańskie obchodzone w Kościele zachodnim 2 lutego, a w Kościołach wschodnich 15 lutego, ma rangę święta liturgicznego. - IV, V wiek, kiedy pojawia się uroczystość Ofiarowania Pańskiego, to święto nawet starsze od Bożego Narodzenia -mówi ks. Zbigniew Niemirski:

Po Mszy św. wierni rozświetlając gromnicami drogę przeszli do zagrody z Alojzowa, gdzie zespół obrzędowy "Korzenie"  z Łaguszowa przedstawił tradycyjne obchody związane ze Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Znak krzyża kopcony był na belce stropowej, ogniem rozświetlone zostały również okna zagrody. Przyniesiony z kościoła płomień posłużył również do rozniecenia domowego ognia w piecu:

Ludowa nazwa tego święta wzięła się stąd, że właśnie 2 lutego, we wszystkich kościołach święci się podczas nabożeństw świece, nazywane gromnicami. Gromnica to gruba, woskowa świeca z profitką, najczęściej przybrana zieloną gałązką i wstążeczkami - mówi Aleksandra Żytnicka z Muzeum Wsi Radomskiej:

Podczas nabożeństwa uważnie obserwowano świece. Gdy kapał z nich obficie wosk, to znaczyło, że zima ma być jeszcze długa i mroźna. Jeśli zaś gromnica skwierczała, oznaczało to częste letnie burze i deszcze.

W tradycji Kościoła gromnica symbolizuje łaskę wiary i światłość wiekuistą dlatego jest wkładana w ręce konającym.

Natomiast w tradycji ludowej, gromnica strzeże przed żywiołami, burzą, piorunami i ogniem. Po powrocie do domu z kościoła kopcono znak krzyża na belkach stropowych, aby ustrzec dom przed uderzeniem gromu, a także obchodzono z nią dom i obejście.

Wiązały się z gromnicą również i inne zwyczaje, np. cieśle wkładali zastygły wosk z gromnicy między belki nowo wybudowanego domu na szczęście. Można także było po zgaszeniu gromnicy połknąć z niej dym, co miało zapobiegać próchnicy i bólowi gardła.

Ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania w domach choinek i żłobków. Dawniej ostatni kolędnicy wyruszali tego dnia z turoniem lub kozą odwiedzając domostwa i odgrywając wesołe scenki z życia wsi lub o tematyce religijnej, co dawało okazję do otrzymania datków pieniężnych lub poczęstunku.

Podczas obchodów ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego na Najpiękniejszą Ozdobę Choinkową. Na konkurs wpłynęło 209 prac ze szkół podstawowych regionu radomskiego. Komisja oceniła je w dwóch kategoriach: " Tradycyjna" ozdoba choinkowa oraz "Współczesna" ozdoba choinkowa. Jury, jak zawsze miało trudny orzech do zgryzienia - mówi kierownik działu oświaty MWR Anna Ziółek:

I miejsce w kategorii klas IV-V szkół podstawowych zdobyła Julia Kozuj ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej" w Skaryszewie. Ale, okazuje się, że stowarzyszenie ma na swoim koncie, wiele więcej sukcesów. Kolejne I miejsce zdobyła   Dominika Nowak za pracę w kategorii klas VI-Viii oraz Zuzanna Kozuj, również ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej" w Skaryszewie za zdobycie II miejsca w kategorii klas VI-VIII szkół podstawowych:

Medialnie imprezie patronowało Radio Plus Radom.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4