Na antenie: ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Papieska homilia poselskim okiem

Diecezja Radomska

Papieska homilia poselskim okiem

01 czerwiec 2016 / Tekst
O sprawiedliwości, o prawie do życia, polityce prorodzinnej ale i o lokalnych uwarunkowaniach  dyskutowali w kolejnej odsłonie IX Tygodnia Społecznego radomscy posłowie: Robert Mordak (Kukiz' 15), Leszek Ruszczyk (Platforma Obywatelska) i Marek Suski (Prawo i Sprawiedliwość).

Kanwą do politycznej refleksji była homilia św. Jana Pawła II, wygłoszona 4 czerwca 1991 roku na radomskim lotnisku. Papież rozważał wtedy jedno z ośmiu błogosławieństw z Kazania na Górze: "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości"  oraz piąte przykazanie Boże: Nie zabijaj. Zebranych w oratorium filipińskim przy ul. Grzybowskiej w Radomiu wprowadził w temat ks. Andrzej Jędrzejewski, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej.

Posłowie mówili o dziedzictwie Czerwca 1976, który zrodził się właśnie z pragnienia sprawiedliwości. Czy niesprawiedliwość została naprawiona? Parlamentarzyści na poziomie ogółu byli zgodni, że krzywdy w wielu przypadkach nie zostały zadośćuczynione. Ciągle Polska jest państwem, gdzie wiele osób pozostaje bez pracy albo godziwej płacy. Ciągle też od pamiętnego czerwca "pod górkę" ma Radom. Brakuje strategicznych inwestycji, rozwoju produkcji. Parlamentarzyści upatrują wielu przyczyn obecnego stanu rzeczy. Poseł Marek Suski mówił choćby o następstwach Okrągłego Stołu, uwłaszczeniu nomenklatury komunistycznej i szkodliwej polityce liberalnej. Robert Mordak wini dotychczas rządzącą klasę polityczną. Natomiast Leszek Ruszczyk znacznie lepiej ocenił sytuację w Polsce. Mówiąc o sprawiedliwości wytknął Prawu i Sprawiedliwości kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego, które mają osłabiać wizerunek Polski na arenie międzynarodowej.

Bardzo ważną częścią radomskiej homilii papieża był głos w obronie życia. "Czy jest taka ludzka instancja, czy jest taki parlament, który ma prawo zalegalizować zabójstwo niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty? Kto ma prawo powiedzieć: "Wolno zabijać", nawet: "Trzeba zabijać", tam gdzie trzeba najbardziej chronić i pomagać życiu?" - pytał wówczas Jan Paweł II. Wszyscy uczestnicy dzisiejszego panelu deklarują się jako katolicy, wszyscy uznają, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia. Różnice pojawiają się w odniesieniu do prawnej regulacji ochrony życia. Bezwzględnej ochrony życia domaga się poseł Robert Mordak. Parlamentarzysta z Kukiz' 15 zauważył podczas dyskusji, że urodzenie dziecka nie dotyczy jedynie kobiety. Bardzo ważna jest odpowiedzialna postawa ojca. Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości opowiadając się zdecydowanie przeciw aborcji, zastanawiał się jednak czy celowa byłaby zmiana ustawodawstwa. Argumentował, że zaostrzenie prawa mogłoby poskutkować przy zmianie rządów ruchem w pzeciwną stronę, czyli liberalizacją w kwestii dopuszczalności aborcji. Poseł PO Leszek Ruszczyk mówił, że są to bardzo trudne sytuacje dla kobiety i to ona powinna decydować np. w przypadku gwałtu czy urodzi dziecko.

Politycy mówili także o polityce prorodzinnej. Leszek Ruszczyl przypomniał, że rodzice korzystają od początku roku z tzw. kosiniakowego (1 tys. zł co miesiąc na dziecko) i pochwalił program Rodzina 500 + z uwagą, że powinien obejmować każde dziecko. Marek Suski przedstawił kilka elementów polityki rządu Beaty Szydło, które wspomagają lub wspomogą polskie rodziny. To oczywiście 500 +, ale także program budownictwa rodzinnego, czy stawka minimalna. Z kolei Robert Mordak zauważył, że najważniejsze jest, aby rodzice mieli pracę. To lepsze jego zdaniem niż zabieranie przez rząd pieniędzy obywatelom, by je na nowo rozdzielać.

Nie zabrakło także wątku polityki historycznej. Politycy solidarnie skrytykowali oskarżenia Polski o Holocaust, choć nie zabrakło partyjnych niuansów.

Uczestnicy panelu ocenili też sytuację Radomia i perspektywy rozwoju.

Był też czas na pytania publiczności. Panel prowadził redaktor Radia Plus Radom Michał Walczyk.

Jutro już ostatni dzień IX Tygodnia Społecznego, którego tematem w tym roku jest: Przesłanie radomskich rocznic - 25-lecia pobytu papieża w Radomiu i 40-lecia Radomskiego Czerwca. W czwartek o godz. 11 z młodzieżą spotka się ks. Tomasz Kancelarczyk, kapłan archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, założyciel fundacji Małych Stópek, obrońa życia nienarodzonego. Natomiast o godz. 19 europoseł Marek Jurek będzie mówił o cywilizacji życiaj jako fundamencie polskiego rozwoju. Ponownie wystąpi też ks. Tomasz Kancelarczyk. Tym razem z tematem: Dzieło charytatywne Kościoła w ratowaniu życia ludzkiego.

Organizatorami Tygodnia Społecznego są: Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri. Inicjatywie patronuje biskup radomski Henryk Tomasik, prezydent Radomia Radosław Witkowski, NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Imprezie medialnie patronuje Radio Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4