Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Parafiada 2019: Worek medali diecezji radomskiej!

Diecezja Radomska

Parafiada 2019: Worek medali diecezji radomskiej!

16 lipiec 2019 / Tekst

Sportowe emocje, atmosfera spotkania dzieci i młodzieży z wielu krajów. Zakończyła się 31. edycja Parafiady. Dla uczestników z diecezji radomskiej był to czas, który obfitował również w sukcesy sportowe. 

Parafiada 2019: Worek medali diecezji radomskiej!
fot. Stanisław Kwaśnik

Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży to wydarzenie, które łączy w sobie 3 aspekty sport, kulturę i wiarę. Pomysłodawcą ruchu parafiadowego był pijar, śp. o. Józef Joniec. Program oparty jest na antycznej triadzie: stadion – teatr – świątynia. W ostatnich latach odbywała się w SGGW w Warszawie - tak było również w tym roku. W  31. edycji Parafiady udział wzięło prawie 1500 uczestników z 7 państw - Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski. Wśród nich byli również reprezentanci diecezji radomskiej - z parafii św. Stefana na radomskim Idalinie oraz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

Licząca 16 uczestników drużyna radomska zdobyła w sumie 5 medali: złoto w koszykówce i biegach (dwa medale Wiktora Janduły w biegach na 100 i 1200 metrów) oraz brąz w piłce nożnej i ringo (Michał Wajs indywidualnie). Z sukcesami wracają również uczestnicy z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.  

- To krótki czas, ale dla uczestników z pewnością niezapomniany - mówi ks. Andrzej Jędrzejewski - proboszcz parafii św. Stefana na radomskim Idalinie: 

Medale cieszą - zwłaszcza, że nie było łatwo - zaznacza ks. Jędrzejewski. Jednak w imprezie nie chodzi tylko o sport - to był czas integracji, modlitwy i wypoczynku:

Medale i dobre wyniki to zasługa uczestników, ale również opiekunów i trenerów - zauważa ks. Andrzej Jędrzejewski: 

Z parafii podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu na parafiadę pojechało dwadzieścia osób. Udało zdobyć się cztery medale - dwa drużynowe: złoto w siatkówce dziewczyn, srebro w siatkówce chłopców oraz dwa indywidualne: brąz w biegu na 1000 metrów zdobyła Małgorzata Główka, a Artur Domagała został brązowym medalistą w skoku w dal. - To nasz rekord, jeszcze nigdy nie zdobyliśmy tak wielu medali podczas parafiady - mówi Stanisław Kwaśnik - nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym w Zwoleniu , trener sekcji siatkarskiej i podkreśla ogromną wartość Parafiady: 

Pożegnaniom towarzyszyły łzy. - Wiele nawiązanych kiedyś relacji dalej trwa - mówi Stanisław Kwaśnik:

Imprezę honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Pomysłodawcą ruchu parafiadowego był pijar, śp. o. Józef Joniec. To tygodniowe święto sportu, kultury i wiary jest największą tego typu imprezą w Europie. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4