Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 19 lutego - św. Konrad z Piacenzy, pustelnik
Bardzo pochmurno

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 55%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 19 Lut 2018

    Pochmurno 1°C -3°C

  • 20 Lut 2018

    Pochmurno 1°C -5°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Piękne świadectwo alumnów-żołnierzy

Diecezja Radomska

Piękne świadectwo alumnów-żołnierzy

13 listopad 2017 / Tekst

Tablicę upamiętniającą kleryków, którzy odbyli przymusową służbę wojskową w czasie rządów komunistycznych w Polsce, odsłonięto wieczorem, 13 listopada w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Mszy świętej przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W koncelebrze uczestniczyli księża, którzy w latach 1955-80 odbyli służbę w Ludowym Wojsku Polskim.

ks. Zbigniew Niemirski/Gość Radomski
ks. Zbigniew Niemirski/Gość Radomski

Wiernych powitał ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium maryjnego. – Tablica ta nie pozwoli zapomnieć kleryków, których latach 1955-80 wzięto do służby wojskowej, aby złamać ich powołanie. Poświęcamy ją ku pamięci następnych pokoleń – mówił ks. Karbownik.

Tablicę poświęcił biskup radomski Henryk Tomasik wraz z księżmi Marianem Ślusarczykiem i Tadeuszem Skrzypczakiem. Wszyscy oni odbyli się dwuletnią służbę wojskową. Na tablicy widnieją słowa: „Nie pragniemy takiej Polski, która by nic nie kosztowała - Pamięci alumnów-żołnierzy, którzy w latach 1955-80 odbywali przymusową służbę wojskową w Gdańsku, Opolu Kołobrzegu, Szczecinie, Brzegu, Bartoszycach i innych miejscowościach”.

W homilii bp Henryk Tomasik dziękował za wszystkich, którzy swoim świadectwem życia pomagają innym uwierzyć w Boga. - Dziękujemy za piękne świadectwa wiary za murami klasztornymi, w posłudze kapłańskiej, w życiu rodzinnym i społecznym. To piękne wyznanie wiary. Dziękujemy również za świadectwo wiary, które składali młodzi alumni. To była ewangelizacja. Ci, którzy się „opiekowali” alumnami musieli postawić sobie pytanie o wiarę i Kościół. Tylko 4,4 procent pobranych do wojska nie wróciło do seminarium. Dziękujemy za znak wiary i ewangelizację – mówił biskup radomski Henryk Tomasik.

W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek i poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej.

Do roku 1980 przez Ludowe Wojsko Polskie przeszło ok. 3 tys. kleryków, których wcielono do armii tuż przed rozpoczęciem nauki w seminarium, bądź w trakcie jej trwania. Ich dwuletni pobyt w specjalnie do tego celu utworzonych jednostkach w Bartoszycach, Szczecinie i Brzegu nad Odrą, odbył się z pogwałceniem wcześniejszych uregulowań prawnych.

Pobór alumnów do Ludowego Wojska Polskiego był elementem gry, jaką komuniści prowadzili z kościelną hierarchią. Poprzez obowiązkową służbę wojskową dezorganizowano pracę wielu ośrodków seminaryjnych, szczególnie w tych diecezjach, których ordynariusze znani byli z nieprzejednanej postawy względem komunistycznej nomenklatury. W ramach prewencyjnych działań wymierzonych w alumnów, na pierwszy plan wychodziła walka ze zbiorową modlitwą. Za każdy jej przejaw groziły dodatkowe ćwiczenia oraz różne formy karnego sprzątania. Klęczący alumn oznaczał dla dowódców tyle samo, co nudzący się żołnierz. Normą było czołganie, pełzanie, mycie masek gazowych, alarmy nocne czy biegi tyralierą w maskach gazowych.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 55%

Wiatr: 6.44 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

Sugar Baby Love

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 21 58
PGE Skra Bełchatów 21 47
ONICO Warszawa 21 47
Asseco Resovia Rzeszów 21 42
Trefl Gdańsk 21 40
Indykpol AZS Olsztyn 21 36
Jastrzębski Węgiel 21 34
Cuprum Lubin 21 33
Cerrad Czarni Radom 21 29
GKS Katowice 21 26
Espadon Szczecin 21 25
Aluron Virtu Warta Zawiercie 21 23
MKS Będzin 21 19
Łuczniczka Bydgoszcz 21 19
Dafi Społem Kielce 21 14
BBTS Bielsko-Biała 21 10

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA