Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 25 listopada - bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Pochmurno

8°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 25 Lis 2017

    Chwilowe opady deszczu 9°C 5°C

  • 26 Lis 2017

    Rain 6°C 0°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Pierwsze takie spotkanie

Diecezja Radomska

Pierwsze takie spotkanie

08 wrzesień 2017 / Tekst
fot. Radio Plus Radom

Kilkuset młodych z całej diecezji radomskiej spotka się w przyszły piątek i sobotę w Radomiu. Odbędzie się I Forum Młodych, a po nim Apel Młodych.

Biskup radomski Henryk Tomasik podkreślił w Radiu Plus Radom, że celem Forum Młodych jest ewangelizacja młodych przez młodych, zaangażowanie młodzieży w duszpasterstwo młodych. Chodzi o to, aby odpowiedzialność spoczywała nie tylko na księżach. - Młodzi, zaangażowani w różne formy pracy duszpasterskiej będą dawali świadectwo, mówili, co robią, co można zrobić w swoim środowisku - powiedział ks. bp Henryk Tomasik

- Chodzi nam po prostu o to, żeby młodzież uczyła się od siebie nawzajem co może zrobić na parafii. Nie chcemy tworzyć nowej wspólnoty, nowych struktur, tylko zmotywować ich, dać im narzędzia do pracy w parafii, tam gdzie są na co dzień - mówiła podczas konferencji prasowej rzecznik Forum Otylia Brendel.

Podczas spotkania reprezentowane będą poszczególne parafie diecezji. Uczestnikami będą młodzi, stale działający w parafii. Jeżeli w parafii jest kilka wspólnot, pokazana będzie ta różnorodność. Jeśli nie ma żadnej wspólnoty, tym cenniejszy jest udział reprezentantów tej parafii. Organizatorzy liczą bowiem, że Forum będzie impulsem do budowania struktur, do organizowania wydarzeń parafialnych, do ożywienia duszpasterstwa młodzieży.

Forum Młodych rozpocznie się w piątek o godz. 20 w par. św. Stefana na Idalinie. Odbędzie się tam Wieczór Uwielbienia, który poprowadzą wspólnoty charyzmatyczne. Sobotni program rozpocznie się u filipinów Mszą Św. o godz. 8 pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Po liturgii będzie czas na prezentację wspólnot. Będzie to 14 wspólnot. O godz. 10 przedstawiciele trzech parafii opowiedzą, jak wygląda w nich duszpasterstwo młodzieży. Jak poinformowała Klaudia Kołodziejczyk zaprezentuje się parafia w Wierzbicy, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach i Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu (filipini).

W Forum Młodych będzie uczestniczył ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacji ŚDM - Panama 2019, który z pewnością zaprosi do udziału w kolejnym spotkaniu młodzieży z całego świata. Około dwóch godzin będzie trwała praca warsztatowa.  - Wymyśliliśmy, że zaproszone wspólnoty, stowarzyszenia dostaną 30 minut na warsztat tak, aby jak najwięcej osób mogło z tego warsztatu skorzystać - mówił Bartosz Sałaj. Swoją wiedzą i praktyką podzielą się m.in. katecheci, harcerze, pedagodzy ulicy, SCM Arka, czy młodzież z neokatechumenatu.

Druga popołudniowa część Forum odbędzie się na Placu Corazziego. O godz. 15 rozpoczną się Targi Wspólnot. Pokaże się 14 wspólnot. To będzie taka finałowa prezentacja, ale właściwie na każdym etapie Forum aktywne będą różne organizacje, grupy, wspólnoty. - Każda ze wspólnot ma do zaoferowania coś ciekawego, coś co buduje wiarę, co może integrować młodzież - zauważyła Otylia Brendel.

Pysznym muzycznym deserem będzie koncert Siewców Lednicy.  To zespół ściśle związany ze spotkaniami Lednica 2000. „Tańcem chwalmy Go!”, „Błogosławcie Pana” i „Słuchaj Izraelu”, „Tak, tak, Panie”, „Ojciec”, „Nasze oczekiwanie” to właśnie jego dzieło. Siewcy wydali już 5 płyt i zagrali 500 koncertów. Kolejny będzie w Radomiu.

Duszpasterz młodzieży ks. Mariusz Wilk podkreśla, że Forum Młodych jest spotkaniem dla młodych, ale i przygotowywanym przede wszystkim przez młodych. -  To nie jest plan Forum, wymyślony przez księży. To wymyślili ludzie młodzi. W twardy sposób żądali, że muszą być takie a takie warsztaty. Ludzie młodzi stawiają dziś bardzo konkretne wymagania i bardzo dobrze - powiedział ks. Mariusz Wilk.

O godz. 18 rozpocznie się szósty już Apel Młodych i koncert Nieziemskie Granie. Wystąpią muzycy pod batutą ks. Bartłomieja Winka. W trakcie koncertu w Parku im. Tadeusza Kościuszki zaaranżowana zostanie strefa modlitwy i pojednania, miejsce na spowiedź, rozmowę z kapłanami i modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Kulminacją Apelu będzie adoracja Najśw. Sakramentu. - Chcemy, aby ten Apel Młodych nie był tylko koncertem. Najcudowniejszym momentem apelu jest, kiedy kilka tysięcy osób mlodych klęka na niewygodnej kostce, bo przechodzi Najśw. Sakrament - mówił o najważniejszym duszpasterz akademicki ks. Mariusz Wilk. W tym roku adorację poprowadzą: s. Julia Dubowska, która była świadkiem cudu eucharystycznego w Sokółce oraz ksiądz raper Jakub Bartczak. 

Forum Młodych i Apelowi Młodych patronuje Radio Plus Radom. A po tych wydarzeniach warto wejść na stronę internetową www.mlodziradom.pl. Witryna rusza właśnie po Apelu Młodych.

 

Program FORUM MŁODYCH

PIĄTEK, 15 września: Radom, par. św. Stefana, Idalin

godz. 20.00 Wieczór Uwielbienia - poprowadzą: Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea, Wspólnota Przymierza Rodzin Mamre, Wspólnota św. Dobrego Łotra.

SOBOTA, 16 września: Radom, Liceum Katolickie księży Filipinów

godz. 8.00 Msza św.

godz. 9.15 - przywitanie

godz. 9.30 - prezentacja wspólnot

godz. 10.30 - prezentacje 3 parafii o konkretnym zaangażowaniu młodzieży

godz. 11.10 - spotkanie dla kapłanów: ks. Emil Parafiniuk – Krajowe Biuro Organizacji ŚDM – Panama 2019

godz. 12.00-13.45 praca warsztatowa

godz. 14.40 – przejście wspólne do Centrum

godz. 15.00-16.30 - Targi Wspólnot (Plac Corazziego)

godz. 16.45-17.45 – koncert Siewców Lednicy

godz. 18.00-21.00 - Apel Młodych, koncert “Nieziemskie Granie”, zakończenie Forum

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA